Huviringis osalemine on lapsele igati kasulik, kuid kunsti saab teha ka kodus

Huviringis osalemine on lapsele igati kasulik, kuid kunsti saab teha ka kodus

24. Nov 2015, 12:07 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tänapäeval on kui mitte kõigile, siis vähemalt linnalastele juba beebieast alates kättesaadavad kõikvõimalikud arendavad huviringid: käsitööst ja kunstist laulu ning tantsuni. Kuid kas ja kui oluline on tegelikult lapsi erinevate huviringidega liita? Küsisime nõu psühholoogilt ja Tallinna ülikooli kunstiteraapia magistrandilt Maria Kalašnikovalt.

"Teadlikult korraldatud tegelus rühmas on vajalik lapse sotsiaalsete oskuste arendamiseks," kinnitab Kalašnikova. Rühmatöö pakub lastele enamasti ka lihtsalt positiivseid emotsioone ja uut turvalist keskkonda lisaks kodule, kus areneda.

Teiseks aitab korraldatud tegevus Kalašnikova sõnul vanemaid, kes sooviks võib-olla ka ise lapsega teadlikult ja arendavalt tegeleda, kuid ei tea, kuidas. Lisaks ideedele on korraldatud huviringides olemas ka materjalid - näiteks kõikvõimalik kunstitegevuseks vajalik. Ka on Kalašnikova sõnul näha, et väikeste laste vanematele pakub beebikoolides-huviringides käimine huvi, sest saab suhelda teiste emade-isadega.


Millal ja kui palju?

Kalašnikova ise õpetab just kunstiringi. Käelise kunstitegevusega saab tema sõnul alustada juba üheksakuuse lapsega - selleks ajaks on beebi peenmotoorika piisavalt arenenud, et oma käsi teadlikult kasutada.

Loomulikult võib laps koos vanemaga meisterdada nii palju, kui lapsel soovi on, kuid organiseeritud kunstiringis osalemisest piisab Kalašnikova sõnul ühest-kahest korrast nädalas.


Mis on kunstiteraapia?

"Kunstiteraapia on põhjendatud, eesmärgipärane ja planeeritud tegevus, kus rakendatakse loovus- ja kunstipõhiseid meetodeid ja tehnikaid kliendi tervislikust seisundist lähtuvate eesmärkide saavutamiseks," alustab Kalašnikova keerukast definitsioonist.

Beebikoolides ja lasteringides pakutav meisterdamine ongi kunstiteraapia - see tekitab lapsele emotsionaalse heaolutunde, arendab tema käte tööd ehk peen- ja jämemotoorikat, loovust, kujutlusvõimet, keskendumisvõimet ja tänu grupis töötamisele arenevad sotsiaalsed oskused. Lapse enesehinnang tõuseb.

Kuid kunstiteraapia ei pruugi olla pelgalt vahva ja arendav meisterdamistöö - seda teraapialiiki kasutatakse ka teatud haiguste, häirete ja seisundite ravis.

Muide, kunstiteraapia on väga kasulik tegevus lapseootel emale, sest lõõgastab mõtteid ja aitab seega naist psühholoogiliselt ette valmistada sünnituseks ja emaduseks. Seega - meisterdama!


Maria annab ideid arendavaks kunstitegevuseks koos lapsega kodus: 

Kunstiteraapia beebiga. Beebide jaoks on väga tähtis materjalidega manipuleerimine, nende puudutamine ja tundmaõppimine. Üks arendav, aga ka vahva ja lõbus tegevus on jalutuskäik paberil näpuvärvidega.

Võta nii suur paber kui võimalik, kinnita teibiga põranda külge. Pane väike kogus värvi paberile ja lase lapsel seda uurida. Lase tal nii käte kui ka jalgadega maalida. Las laps võtab nii palju värvi, kui soovib. Toeta beebit seljatagant, et ta paberil märgade jalgadega liikudes ei libastuks-kukuks.

Kuna beebid tahavad materjale ka maitsta, oleks soovituslik kasutada looduslikke värve, mida müüakse mahe- ja looduspoodides või mille valmistamiseks ise on internetis retsepte leida.

Antud tegevuse kaudu areneb lapse motoorika ning laps õpib oma vajadustest lähtuvaid valikuid tegema.

Kunstiteraapia koolieelikuga. Joonistage koos loomi. Lase joonistamismaterjalid valida lapsel endal. Vanem ja laps saavad mõlemad suure paberi. Mõlemad joonistavad paberi keskele looma pea, jättes keha jaoks ruumi. Seejärel vahetage paberid. Ema või isa joonistab lapse joonistatud peale keha ja vastupidi.

Kui mõlemad loomad on valmis, andke neile koos nimed ja mõelge välja nende lugu. Vanem aitab last suunavate küsimustega: kus see loom elab? Millega ta tegeleb? Kes on tema sõbrad? Mis on tema lemmiktegevus? Jne.

Antud tegevuse eesmärgid on koostööoskuse ja vanema-lapse vahelise kontakti arendamine, sotsiaalsete oskuste, kujutlusvõime, loovuse ja peenmotoorika arendamine.

Kunstiteraapia lapseootel emale. Rasedatele soovitaksin soojalt lõõgastustegevusena maalida laia pintsliga rahuliku muusika saatel. Selleks ei pea olema varasemat kogemust või oskust maalida. Osta poest paber, pintsel, värv ja alusta lihtsalt.

Antud tegevus aitab tuua ennast "siin ja praegu" hetke ning lülitada end igapäevarutiinist ja -mõtetest välja. Ema positiivsed emotsioonid on kasulikud ka lapse arengule.

 

Sel nädalal räägime Emmede Klubis ema ja lapse tervislikke ja eluterveid eluviise toetavatest tegevustest. Juttu tuleb toitumisest, treeningust ja loovtegevusest, aga ka sellest, kas ja miks üldse on oluline lapsega teadlikult tegeleda. Artiklisari valmib koostöös Mõmmila tegelus-, treening- ja loengukeskuse spetsialistidega!  Kõiki sarjas "Sinu pere eluterve elu" ilmunud lugusid saad lugeda SIIN.

20151123025249-79828.jpg

29. Nov 2015, 20:00

Meie korraldame kodus huviringe : kunst, muusika, tants.
Iga päev üks meeletu tants-trall ning midagi ka meeltele ja kättele . Kõgi rohkem meeldib vanemale pojale voolida ning värvidega värvida.