Kuidas kaitsta lapsi sääskede eest?

Kuidas kaitsta lapsi sääskede eest?

11. Jul 2023, 15:26 Emmede Klubi Emmede Klubi

Küllap oled elu jooksul täheldanud, et kõige efektiivsemalt toimivad just need tõrjevahendid, mis haisevad kõige mürgisemalt. Kui enda peal veel julgeme putukamürke katsetada, siis laste peal võiks neist hoiduda. Kuidas aga tüütuid sääsehammustusi tervislikul viisil vältida?

  • Sääsed elavad seal, kus on seisvat vett. Kui võimalik, siis ära hoia aias lahtiseid veeanumaid (sh näiteks vanu autokumme, mille põhja pärast vihma vett seisma jääb). Kui see ei ole võimalik, siis tilguta vee sekka veidi õli. See moodustab veepinnale kaitsva kihi, mis ei lase sääskedel seal paljuneda.
  • Aiatiikidesse tasub sisse tuua sääsevastsetest toituvaid kalu ja rööveluviisiga putukaid.
  • Riieta laps heledasse, sest tumedad riided tõmbavad putukaid enam ligi (heledad riided kiirgavad vähem soojust ja segavad sellega sääskede orienteerumist).
  • Lühikeste varrukate asemel vali õhukesest materjalist pikad rõivad. Kui riided on lisaks lohvakad, on sääskedel raskem neist läbi hammustades nahapinnani jõuda. Samuti on sääskedel raske läbi hammustada tihedast materjalist, kuid suvel ei ole paksemate riiede kandmine alati võimalik.
  • Ära kasuta lapse peal lõhnastatud kehahooldustooteid - seepe, kreeme. Lisaks sellele, et kunstlikud lõhnaained on tugevad allergeenid ja mitmel muul moel kahjulikud, kutsub magus lõhn ka putukaid ligi.
  • Ava suviti ainult neid aknaid, mille oled sääsevõrguga katnud. Kui laps vankris magab, siis kata see alati putukavõrguga.
  • Pidage terve perega puhtust. Vahetage beebil tihti mähkmeid. Sääski meelitab kohale lisaks inimeste väljahingatavale süsihappegaasile ka niiskus - higi ja uriin.
  • Sääski peletavad mõningad looduslikud õlid, näiteks lavendliõli ja sidrunhein. Tilguta õli veidi lapse ümbrusesse, kuid mitte suu lähedale või kätele, kust see võiks sattuda silma või suhu. Võid ka spreipudelisse õlisegu valmis teha ja seda kaasas kanda - sellisel juhul alusta baasõlist, milleks võib olla näiteks oliiviõli, ja lisa sääski peletavaid eeterlikke õlisid: lavendel, sidrunihein, nelk, sidrun, eukalüpt, salvei.
  • Kaubanduses on müügil ka looduslike õlide baasil valmistatud spetsiaalsed tõrjevahendid - nii pealemääritavad, -pritsitavaid kui ka näiteks randmepaela või kaelaehte kujul kantavad.
  • Müügil on elektroonilisi putukahävitajaid, mis enamasti toimivad meelitades putukad enda juurde ja tappes nad kerge elektrilöögiga. On ka selliseid seadmeid, mis teevad meie kõrvale vaevumärgatavat, kuid puitukaid peletaval sagedusel heli. Samu seadmeid on müügil ka patareide või akudega, et neid saaks õue kaasa võtta. Seadmete hind ja kvaliteet on paraku vaieldaval tasemel. Paljud ütlevad, et neist ei ole suurt abi. Teised jälle kinnitavad, et väga kvaliteetsed, aga samas ka väga kallid seadmed teevad platsi sääskedest jäägitult tühjaks. Kuigi Eestis on nende seadmete valik poodides kitsavõitu, saab kõikvõimalikke variante tellida välismaalt - näiteks Ebay kaudu. 
  • Kaubanduses müügil olevad n-ö tuntuimad sääsetõrjevahendid ei sobi beebidele ja väikelastele. Terviseamet kirjutab: "Putukatõrjevahendid võib laias laastus jagada kolmeks: püretriinidel põhinevad, dietüültoluamiidil (DEET) põhinevad ja looduslikud. Kindlasti tuleks eelistada looduslikke, kuna nii püretriinid kui ka dietüültoluamiidid võivad põhjustada tõsiseid mürgistusnähtusid." DEET on närvimürk. Kindlasti ei tohi need vahendid sattuda silma ega suhu.
  • Ettevaatlik tasub olla ka sääsetõrjeagregaatide osas, mis töötavad eritades toksiine nagu d-alletriin, mille keelustamine sääsepeletites on Euroopas arutluse all
  • Ka suurematele lastele ega täiskasvanutele pole need ained teps mitte kasulikud. Kas oled näinud, mis juhtub sukapükstega, kui neile sääsetõrjet pritsida? Kas tahaksid sama vahendit oma lapse nahale? Tõenäoliselt mitte.
  • Samasse kategooriasse kuuluvad ka suitsevad sääsetõrjevahendid. Seega võiks neid vahendeid kasutada vaid üle kolmeaastastel lastel ja vaid viimases hädas, mitte aga igapäevaselt. Ka siis tuleb mürk koju jõudes kehalt kohe maha pesta, mitte see nahal magama heita. 


Milliste vahenditega peletab sääski Sinu pere?

larryfox2017 larryfox2017 20. Jun 2022, 17:15

Pakume igasuguseid laene madala intressimääraga 3%. Võite laenata mis tahes tähtajaks 1 kuni 25 aastat ja laenata mis tahes summat vahemikus 2000 £ kuni 50 000 000,00 mis tahes eesmärgil. Kandideerida saab whatsapi kaudu: +14092051142 või meiliaadressil: larryfox2017@hotmail.com

krinev krinev 04. Jun 2019, 15:46

Mina olen kasutanud sidrunheina- ja lavendli õli, segan need vee hulka ja pihustan nahale. Toimib väga hästi! Parmude puhul aitab, kui lisada sekka veel eukalüptiõli ka.