Läbimurre teaduses - uus ravimeetod päästis beebi verevähist

Läbimurre teaduses - uus ravimeetod päästis beebi verevähist

16. Nov 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Suurbritannia teadlased suutsid aastase lapse organismis kiire kuluga surmava verevähi taanduma sundida - seda veel arendusjärgus geeniteraapia abil. Tegemist on suure teadusliku läbimurdega vähiravi otsingute teel.

Layla Richardsil diagnoositi leukeemia kui ta oli vaid 14 päeva vana. Haiguse tõrjumiseks prooviti esmalt traditsioonilist luuüdi siirdamist ja keemiateraapiat. Kummastki ei piisanud ja arstide prognoosi kohaselt jäi lapsel elada veel paar nädalat kuni kuu.

Vanemad andsid seejärel nõusoleku kasutada teraapiat, mis pole kliiniliste katsete faasi veel läbinud ja mida on senini proovitud vaid hiirte peal - doonorilt saadud inimese immuunrakkude geneetilist muutmist.

Teraapia seisnes sellest, et doonorilt saadud immuunrakkude ehk T-tapjarakkude pärilikkusainesse siirdati sünteetilist geneetilist materjali, mis võimaldas immuunrakkudel vähirakke kergemini ära tunda, et neid seejärel hävitada. Lisaks sellele "lõikasid" teadlased muudetud immuunrakkude pärilikkusainest välja geeni, mis oleks kannustanud rakke lapse enda keha ründama, ja geeni, mille avaldumine oleks muutnud rakud nähtavaks lapse enda immuunsüsteemile.

Ravimeetod kätkeb endas siiski ka riske: kui rakkude geneetilise materjali muutmisel tuleb ette vigu, näiteks luhtaläinud lõikeid, võivad muudetavad immuunrakud ise vähirakkudeks muutuda.

Seekord kulges katse parimal võimalikul viisil. Paar nädalat pärast milliliitri rakkude siirdamist oli leukeemia kadunud. Ajal, mil Layla oleks arstide esialgse prognoosi järgi pidanud surema, jõudis ta perega haiglast koju ja tundub praegu terve.

Töörühm nendib siiski, et teraapia üldise tõhususe hindamiseks on veel vara. Raviviisi on rakendatud vaid ühel patsiendil ja tema heaolu pole veel jõutud pikema aja jooksul jälgida. Laiaulatuslikumaid kliinilisi katseid on plaanis alustada järgmisel aastal. Kui ravi tulemusi õnnestub korrata, võib tegemist olla tohutu edasihüppega vähiravis.

(Allikas: ERR-i teadusportaal Novaator, ABC News)

16. Nov 2015, 20:12

👍 Suurepärane!