Mõned nõuanded, mis kõne arengule kaasa aitavad

Mõned nõuanded, mis kõne arengule kaasa aitavad

18. May 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Selleks, et aidata oma lapse kõne arengule kaasa, lisaks tavalisele nõuandele - suhtle oma lapsega, kommenteeri kõiki oma tegevusi, korda sõnu jne, on ka mitmeid muid soovitusi, mis aitavad lapse kõne arengule kaasa.

Kõne areng on väga lähedalt seotud lapse motoorika oskustega, seega on väga oluline lasta tal pisidetailidega mängida, või üleüldse võtta ette tegevusi, mis arendavad tema sõrmede osavust.

Et lapse sõrmede osavust treenida, anna talle:

  • Väike pall - sile, pehme, või mustriline.
  • Siduge ja avage saapapaelu.
  • Sorteerige ja organiseerige väikeseid esemeid.
  • Sorteerige pärleid, kruupe, pähkleid, kastaneid, pastat, kuivatatud ube.
  • Mängige pesulõksudega

Lisaks lapse kõne arenemisele, aitavad need mängud teil ka koos mõnusalt aega veeta.

Tõsi, paljud emad pelgavad lastele väikeseid detaile kätte anda, sest nad võivad neid kurku tõmmates ära lämbuda, kui logopeed soovitab just võimalikult varakult selliseid mänge mängida, et lapse kõne arengut soodustada.

Iga ema tunneb ja näeb instinktiivselt, kas laps on selliseks tegevuseks valmis. Isegi, kui laps paneb veel asju palju suhu, võid istuda tema kõrval ja kontrollida, et ta midagi suhu ei pistaks. 10 minutit sellist mängu on täiesti piisav.

Vanematele lastele meeldivad mosaiigid, mille komponentidest saab kujundeid kokku panna. Mängu ajal võib lapse käest küsida, mis värvi see või teine detail on, et ka suulist tegevust aktiviseerida.

Motoorika arenguks on ka näpu nukud väga head. Nad võivad valmistatud olla millest iganes - lõngast, riidest, paberist, vildist.. Te saate nukkudega mängida ja laps saab Su kõnelemist kuulata ja sellest ka ise osa võtta. Need mängud on vähem rääkivatele lastele väga head. Pea meeles - lapsed õpivad mängides. Kui Sa loed muinasjuttu, loe seda emotsionaalselt, nii, et laps sooviks ka vestlust alustada.

Kõne arengut toetavad ka hääldusharjutused. Need on spetsiaalsed harjutused, mis arendavad kõneaparatuuri, sest selle harjutuse käigus peab laps oma suud õigeks häälduseks ette valmistama.

Nende harjutuste jaoks on vaja peeglit, et laps saaks oma liigutusi kontrollida. Näita lapsele harjutus ette ja lase tal ennast nähes seda korrata. Nii saab veenduda,. Et ta huulte, hammasta ja keele asend on õige. Kui tehnika on selgeks õpitud, võib harjutusi teha ka ilma peeglita. Et täpselt teada, milliseid harjutusi just Sinu lapsel vaja oleks, võite minna ka logopeedi juurde.

Samuti võivad vanemad ja laps viia ennast kurssi metoodilise kirjandusega kõne arengust. On võimalk kasutada ka arenegu kaarti, mis treenib mälu ja mõtlemist ja samal ajal ka kõnet.

Ka uued muljed arendavad lapse kõne - tsirkus, loomaaed, park, ekskursioon, kontsert, reisimine, teater. Laps omandab uusi emotsioone, kogemusi ja tahab seda kõnes jagada.

Kokkuvõttes tuleb välja, et põhirõhk on vanematel - jälgida lapse sõrmi, anda neile piisavalt tööd, tekitada lapsele piisavalt muljeid ja mängida temaga emotsionaalselt. Muidugi, kui Sul on lapse kõne arengu kohta kahtlusi või küsimusi, pöördu logopeedi poole.

Emmede Klubi