Montessori kasvatus: Lapsed kööki kaasa!

Montessori kasvatus: Lapsed kööki kaasa!

20. Feb 2018, 15:08 Emmede Klubi Emmede Klubi

 

Montessori kasvatust järgivates peredes lapsi söögi tegemise ajaks köögist jalust ära ei aeta. Vastupidi - lapsed kutsutakse kööki kaasa, sest köök on üks imeline koht, mis pakub lastele lõputult palju õppimisvõimalusi, kirjutab Montessori Eesti blogi

Väikelaste jaoks, kes õpivad meelte abil, on köök täis sensoorseid kogemus - lõhnu, maitseid, tekstuure. Lapse kööki kaasa kutsumine annab talle võimaluse osaleda pere praktilises igapäevaelus - võtta osa söögi tegemisest, koristamisest. Montessori pedagoogikas on laste igapäevatoimetustesse kaasamisel tähtis roll. Samal ajal arendavad kokkamine ja koristamine nii laste peen- kui ka üldmotoorikat. Koos süüa tehes vesteldakse palju, arenevad keel ja sõnavara. Ning mööda ei saa köögis isegi matemaatikast. 

Toimetamine köögis on praktilise elu oluline osa, mida võiks lastele võimaldada võimalikult vara. Isegi väikesed beebid saavad ema toimetamist jälgida, materjale ja aineid katsuda ja maitsta. Aktiivsesse toimetamisse võib lapse kaasata kohe, kui ta stabiilselt seista oskab. Et väikelaps on vanemaga koos toimetamiseks valmis, näitab ka see, et selles vanuses tahabki laps väga vanemate kõrval olla ja jälgida kõike, mida nad teevad. Montessori kodudes näeb tihti ühe- ja pooleteiseaastaseid, kes osalevad aktiivselt köögitoimingutes. Mida rohkem nad harjutavad, seda osavamad on.

Üks kasulik mööbliese, mille montessori pere köögist leida võib, on niinimetatud õppimistorn või ronimispukk (inglise keeles learning tower) - piiretega järi või astmeline pink, millel laps saab turvaliselt seista, ulatudes köögitasapinnal toimetama. Võimalus kukkuda on hoopis väiksem, kui tavalise tooli või puki pealt. 

Sellist torni on võimalik osta, aga seda pole sugugi keeruline ka ise teha – tuleb vaid juba olemasolevale astmele turvaäär ehitada. Õpetuse, kuidas sarnast pukki ise teha, leiad näiteks siitsiit või siit.

Montessori kodus võiks lastel olla köögis ka oma laud ja toolid. Just sellise kõrgusega, et lapsel oleks mugav istuda. Lapsed võivad lisaks toidu valmistamise protseduuridele ka oma väikese laua taga süüa. 

Kui pere soovib süüa koos, on head sellised toidutoolid, mida on võimalik panna söögilaua äärde ja mida saab pärast beebiea lõppu muuta nii, et laps saab iseseisvalt tooli sisse ja sellest välja ronida.

Nagu paljudes peredes üldse, on ka montessori kodudes lastel oma väike köök. Kuid selle erinevusega, et laste oma köök pole mitte mängu-, vaid päris - päris nõude, päris köögitarvikute ja -riistadega, millega laps saab ise süüa teha või aidata süüa teha. Kui lastele antakse võimalus valida, eelistavad nad tegutseda päris asjadega mänguasjade asemel. 

P1610032

Mõni vanem teeb lapsele koguni päris oma väikse töötava kraanikausi, pisikese pliidi ja mini-külmkapi. Tegelikult piisab aga ka lihtsalt ühest kapist või riiulist - et lapsel oleks koht päris-oma-päris köögitarvikute jaoks ning sobival kõrgusel töötasapind toimetamiseks. 

Kui lapse enda taldrikud, kausid, tassid, lusikad, kahvlid ja muu selline on lapsele kergesti kättesaadavad, võimaldab see lapsele iseseisvust ja on talle mugav. 

Laste köögitarvikuid pole alati lihtne leida, aga mingi valik väikseid kannusid, tillukesi klaase, taldrikuid, kausse, pisemaid lusikaid-kahvleid ja isegi nuge on ikka olemas ka tavapoodides. Samuti võib leida poodidest pisikese koorimisnoa, taignarulli, lõikelaua ja muud taolist.

P1670535

P1670546

Kui lastele antakse võimalusi ja mugavad tarvikud, siis on nad palju osavamad, kui täiskasvanud arvaksid. Kahe-kolmeaastane laps saab hakkama ema-isa köögis aitamise ja endale ise väikese vahepala valmistamisega.