Teadmine, mis muudab lapsevanemaks olemise kergemaks

Emmede Klubi
Emmede Klubi 21. november 2018 18:04

Psühholoog Mona Delahooke usub, et meie elu oleks oluliselt kergem, kui meie ootused oma laste arengule ei oleks ebarealistlikult kõrged.

"Paljud vanemad usuvad, et väikesed lapsed peaksid oskama asju, milleks nende aju ei ole lihtsalt veel valmis," kirjutab ta.

Ühes suure uuringus leiti näiteks, et 56% vanematest usub, et laps peaks kolmeseks saades olema suuteline oma impulsse kontrollima ja keelatud tegevustest hoiduma. Tegelikult kujuneb see võime välja kõige varem kolme ja poole kuni nelja-aastasena.

43 protsenti sellele küsitlusele vastanud vanematest uskus, et lapsed peaksid teise eluaasta lõpuks suutma teiste lastega koos mängida ja oma asju jagada. Tegelikult kujuneb ka see võime välja kolme-nelja-aastasena.

Kummatigi areneb iga lapse aju individuaalse kiirusega. 

Nii on vanemad tihti trossis, et on andnud oma parima, aga laps ikka ei tee või oska seda või teist. Tegelikult pole lapsel häda midagi - ta ei saagi vastata nõudmistele, milleks tema aju pole veel võimeline.

"Ma hakkasin oma poega optimistlikult potitreenima, kui ta sai kaheaastaseks. Kulus terve aasta, enne kui ta asjale päriselt pihta sai," kommenteerib dr Delahooke teooriat ema Anna O'Neil.

"Sellega seoses tuli mulle meelde üks mu enda ema kunagine ütles: lapsed hakkavad potil käima siis, kui nad on selleks valmis. Kui alustad potitreeninguga kuus kuud enne, kui laps on valmis, siis kulub potitreeninguks kuus kuud. Kui alustad nädal enne, kui laps on valmis, siis kulub selleks nädal. See oli hea nõuanne. Püüan seda nüüd meeles pidada lisaks uute füüsiliste oskuste õppimisele ka uute käitumisoskuste omandamise puhul!"

(Allikas: Aleteia)

 

Kuidas Sulle tundub - kas me kipume oma lastelt liiga palju ootama?

 

Kommenteerimiseks pead sisse logima Registreeru

Saa rohkem enda lapse arengu kohta teada!

Liiga kiire füüsiline areng

Liiga kiire füüsiline areng

Puudutused on äärmiselt olulised!

Puudutused on äärmiselt olulised!

Intervjuu füsioterapeut Klaudija Hēlu-ga lapse arengu kohta

Intervjuu füsioterapeut Klaudija Hēlu-ga lapse arengu ...

Raseduskalender

Sisesta oma viimase menstruatsiooni kuupäev, et välja selgitada, mitmes rasedusnädal sul hetkel käsil on.
Logi ennast sisse, et raseduskalender salvestada!
Registreeru