Beebi magab ainult kõhuli. Kas ja kuidas teda ümber õpetada?

Beebi magab ainult kõhuli. Kas ja kuidas teda ümber õpetada?

09. Mar 2017, 11:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Öine kõhuli magamine ei ole vastsündinule sobilik, sest suureneb hällisurmarisk. Sellegipoolest on aga palju beebisid, kellel vanemad kodurahu huvides öösiti kõhuli magada lubavad, sest nii uinub või magab beebi paremini või vähenevad gaasivalud. Ämmaemand annab nõu, mida sellises olukorras teha.

Emmede Klubi lugeja küsib: "Meil oleks küsimusi seoses magamisasendiga. Olen lugenud et kui laps magab öösel kõhuli, suurendab see hällisurma ohtu. Sooiks teada, kuidas harjutada last kas selili või külili magama, kuna meie pisike kahe kuu ja 21 päeva vanune poiss jääb magama ainult kõhuli."

Meie ämmaemand Maret Voites vastab: "Hällisurm on hirmutav mõte igale lapsevanemale. Olles ise väikese beebi ema, mõistan lugeja muret väga hästi. Leitakse, et hällisurma või imiku äkksurma riskifaktoriteks on sünnieelselt ema puudulik rasedusaegne jälgimine ning rasedusaegne kehv toitumine, samuti see, kui naine raseduse ajal suitsetas, tarbis alkoholi või heroiini. Kui beebi on juba sündinud, on riskiteguriteks lapse väike sünnikaal, enneaegsena sündimine, lapse kunstlik toitmine, ema ja/või isa suitsetamine, beebi viibimine suitsuses ruumis. Lisaks kõhulimagamine, liialt soe tuba ning liiga pehme voodi koos pehmete leludega. Kõige suuremaks riskiteguriks peetakse aga siiski suitsetamist ja beebi viibimist suitsuses ruumis.

Hällisurma riski vähendamiseks soovitatakse järgida nõuandeid: lapse tuba peab olema suitsuvaba ja pigem jahe kui liiga soe. Kui laps higistab, tuleb võtta riideid vähemaks ja mitte panna magamise ajaks pähe mütsi. Laps võiks magada voodis selili, võimalikult lähedal vanematele. Lapse voodi madrats olgu kõva. Voodis ei tohiks olla palju pehmeid mänguloomi. Kasulik on loomulikult ka rinnaga toitmine.

Lisainfot leiab Emmede Klubi artiklitest SIIN ja SIIN.

Kuidas harjutada beebit magama muus asendis kui kõhuli?

Kindlasti võite lubada magada beebil kõhuli nii, et ta on sinu või mehe rinnal ja te ise olete ärkvel, ehk siis päevasel ajal. Kui aga panete tita ööunne, siis võite lubada tal magama jääda kõhuli, ning kui ta on jäänud juba sügavasse unne (u 15-20 minutit peale uinumist, kui hingamine on rahunenud ja muutnud vaiksemaks), võite proovida tema asendit muuta. Ka öösel, pärast toitmist, kui tita on unine, proovige ta selili magama panna. Kui on näha, et tal on selles asendis gaaside tõttu valus, siis laske lapsel jälle kõhuli uinuda ja pöörake ta siis ümber. 

Kui ema ega isa pole suitsetajad, beebi magamisase on turvaline ja ta magab vanematega ühes toas, on hällisurma risk väga madal ning arvan, et te ei peaks hirmu tundma, kui pööramise meetod teie peres siiski ei toimi ja beebi aeg-ajalt kõhuli magab.

Rahustuseks toon näite oma elust. Minu esimene laps, kes on tänaseks juba kuueaastane vahva poiss, magas samuti peaaegu terve oma beebiea kõhuli. Muus asendis ta ei uinunud ja see asend aitas tal ka gaasidega toime tulla. Kõik muud hällisurma riskid olid maandatud, laps magas minu kõrval voodis ja ma toitsin teda ainult rinnaga. Teadsin üldstatistikat, mille järgi hällisurm puudutab umbes 0,2% kõigist sündidest. Seetõttu ma otseselt hällisurma ei kartnud ja lubasin lapsel magada ka kõhuli. Umbes kolmanda elukuu paiku hakkas beebi gaasivaludega paremini toime tulema ja järjest rohkem ka selili magama jääma. Kuuenda elukuu paiku õpib beebi ennast seljalt kõhuli keerama ning magab edaspidi niikuinii sedasi, nagu tal endal kõige mugavam on."

 

Kas Sinu laps magas öösiti kõhuli? Millisel põhjusel? Kas püüdsid öist kõhulimagamist vähendada hällisurmariski tõttu? Kuidas?