Beebi õrna naha hooldus suvel

Beebi õrna naha hooldus suvel

21. May 2015, 22:37 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tundub, et suvi on suurepärane aeg lubamaks lastel palja pepuga ringi joosta, teisest küljest suureneb suvel pepu haudumise oht. Mida saavad sel ajal teha vanemad oma laste õrna naha jaoks?

Suvi on aeg, kus temperatuur soodustab õhuvanne. Kui õhutemperatuur ületab 22 C, võib laps olla isegi terve päeva mähkmeteta. Kui lähete aga inimeste sekka, nõuab etikett mähkmete kandmist. Rannas näeme tihti paljalt ringijooksvaid ja murul ning liival istuvaid väikelapsi. See on loomulik, kuid mitte kuigi hügieeniline, sest muru ja liiv ei pruugi kõige puhtamad olla. Rannaliiv on saastunud, eriti kohe peale tugevat vihma, kuna  saaste, mis niisama näha ei ole, voolab kokku. Kui olete lapsel lasknud rannas paljalt olla, peske teda kodus jooksva vee all ja ärge mingil juhul hõõruge, kuna liiv võib eriti õrna limaskesta  kahjustada. Tüdrukute pesemiseks suunake veejuga ülevalt alla. Pesemise järel ärge hõõruge käterätikuga, laske kuivada või tupsutage õrnalt froteekäterätikuga.

Suvel kannatavad laste pepud tihti selletõttu, et mähkmete soojus tekitab kasuvhooneefekti. Kui mähkmed on kuivad, on kõik korras, aga väiksemagi niiskuse korral, tõuseb soojuse tõttu temperatuur mähkmetes ja nahk läheb hauduma.

Kui kaua püsivad mähkmed kuivana? Umbes 20-30 minutit ja kes neid vahetab iga poole tunni järel? Tavaliselt vahetatakse mähkmeid nelja tunni järel, kujutage siis ette, et lapse õrn nahk peab selles kasvuhooneefektis, kus ei ole tegemist mitte veeauru, vaid väga agressiivsete uriini lagunemisproduktidega, 3-3,5 tundi vastu pidama. Lisaks joovad lapsed suvel rohkem vedelikke ja pissivad tihedamini.

Mida veel rääkida laste õrnast nahast, kui isegi täiskasvanud kogevad suvel naha haudumuse ebamugavustunnet. Enamik ümaramate vormidega täiskasvanuid, eriti naised, teavad kui ebameeldiv on reite (omavahelisel hõõrdumisel), rinnaaluste, kõhuvoltide ja kaenlaaluste haudumine. Beebid ja väikelapsed on tihtipeale ümarate vormide ja paljude nahavoltidega ning lisaks peavad nad kandma mähkmeid, mis ei lase nahal hingata.

Kuidas kaitsta nahka haudumuse eest?

  • Suvel tasub kasutada marlimähkmed ja lasta lapsel kodus võimalikult palju mähkmevabalt olla.
  • Peske lapse mähkmepiirkonda tihedamini jooksva vee all ka siis, kui selleks puudub otsene vajadus. Laske nahal kuivada, ärge pange mähet niiskele nahale.
  • Profülaktikaks ja naha punetamise korral kandke nahale tsinkoksiidi sisaldavat vahendit. See imab niiskust, rahustab ja ravib ärritunud nahka, kaitseb seda agressiivsete uriini lagunemisproduktide mõju eest. See on naturaalne nahahooldusvahend. Kõige paremini sobib tsinkoksiidi pihusti, kuna seda on väga mugav kasutada ja pihustatud tiksotroopne suspensioon katab ühtlaselt naha. Mõistlik on võtta tsinkoksiidi sisaldav vahend kaasa ka reisidele ja puhkusele.
  • Ärge riietage last liiga soojalt, pidage meeles, et ka mähkmed on lisariietus, mis mitte ainult ei ima uriini, vaid ka soojendavad. Kui riietate last õueminekuks, mõelge alati, mida paneksite ise selga, kui väljas on suvi ja teil oleksid mähkmed. Ilmselt te ei tahaks kanda kitsaid teksaseid, pigem kannaks lühikesi trikotaažpükse.
  • Ärge puhastage hauduma läinud kohti niiskete hügieensalvrätikutega, kuna need sisaldavad lõhnaaineid ja võivad isegi suurema ärrituse põhjustada. Ärge unustage, et hauduma ei lähe mitte ainult pepu, vaadake hoolikalt üle ka teised kohad, mis võivad hauduma minna – kube, kaelavoldid, kaenlaalused.

20150521231107-29138.jpg