Beebid mõistavad ümbritseva maailma kohta enamat, kui me arvatagi oskame, väidavad teadlased

Beebid mõistavad ümbritseva maailma kohta enamat, kui me arvatagi oskame, väidavad teadlased

27. Aug 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas beebi teab, et koer saab üle aia hüpata, aga liinibuss ei saa? Kas maimik võib mõista, et kass saab kokkupõrget seinaga vältida, aga seina poole tõugatud laud mitte?

Uus uuring näitab, et juba kümnekuused beebid võivad vahet teha näiteks kõndiva looma ja sõitva auto loomulikel trajektooridel. See on tähtis informatsioon, sest oskus asju kategoriseerida liikuvateks ja liikumatuteks on fundamentaalne kognitiivne oskus, mis aitab väikelastel ümbritsevat maailma paremini mõista.

Väljaandes Infant Behavior & Development ilmunud uuring jälgis umbes 350 beebit - kes osalesid 10, 12, 15 ja 20 kuu vanuses - et selgitada välja, millal lapsed avastavad, et loomadel ning esemetel on erinevad liikumisteed.

Kuna katses osalenud ei olnud võimelised nähtut sõnades väljendama, kasutasid teadlased tehnikat, mida kutsutakse "visuaalse kohanemise paradigmaks". Selle abil mõõdetakse, kui pikalt keegi antud objekti jälgib.

"Toetudes sellele, kui pikalt nad midagi jälgivad, on võimalik beebide teadmisi mõista," selgitab doktorant Rachel Baker, kes uuringu läbiviimises osales. "Beebid jälgivad uusi asju kauem kui neid, mis nende jaoks juba tuttavad on."

Kuna arvutianimatsioonid üle aia hüppavast bussist või lauast püüdsid beebide tähelepanu pikemalt kui vastu seina põrkavad laud ning buss, näitas see, et esimesena nähtu oli nende jaoks uuem kui viimane. Samas püüdsid üle aia hüppav kass ning kokkupõrkest aiaga taastuv kass laste tähelepanu võrdselt. Sellest järeldati, et lapsed teadsid, et kassid saavad nii hüpata kui ka aiaga kogemata kokku põrgata.
Bakeri sõnul on see nagu päriseluski - kui me ei vaata, kuhu me läheme, on selge, et me võime millegagi kokku põrgata. Laiemas plaanis tähendab see mõistmist, et esemete liikumine on ettearvatav, kuid loomade oma mitte. Uuringu tulemused näitavad, et ka kümnekuused beebid suudavad seda mõista.

"Beebid on tõeliselt targad," ütleb Baker. "Nende teadmisteni jõudmise saladus peitub neile loomulikele käitumismustritele loominguliselt lähenemises. Nii saame teada, et nad mõistavad loomade ja esemete kohta paljut, kuigi nad oma teadmisi sõnadesse panna ei oska."

Allikas: Science Daily


Emmede Klubi 

eveliiy eveliiy 02. Sep 2014, 13:59

jah, lapsed on targad, vahest isegi targemad kui vanemad😀

Irinaaa Irinaaa 27. Aug 2014, 14:11

Nii ongi, lapsed teavad kõike 😀

20. Aug 2014, 18:37

Vahest jääb tõesti selline tunne, et nad targemad kui meie. Või isegi oma vanuse kohta on targemad, kui peaks. Ise nii asjalikud ja samas pisid.