Beebide kekaõps: Kas ja miks minna võimlemistundi?

Beebide kekaõps: Kas ja miks minna võimlemistundi?

03. Nov 2016, 11:55 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui perre sünnib laps, tekib verivärsketel vanematel üsna pea küsimus: kas kui palju peaks lapsega teadlikult tegelema, et temast ikka tubli, edukas ja andekas inimene kasvaks? Turg on teenuseid täis: beebikool, beebifit, beebijooga, dzuudo, ai-ki-do, karate, ujumine – loetelu saaks kindlasti pikendada. Aga kas ikka peaks? Miks? Kus? Ja kui palju?

Emmede Klubis avaldab arvamust Väike Päike Lasteklubi beebide "kekaõps" Tiina-Mai Liiv.

Olen täiesti veendunud, et ka oma tarkusest ja internetist-raamatutest saadud teadmistega on rahumeeli võimalik beebi päev aktiivselt ning kvaliteetselt sisustada. Mõni uus ilmakodanik nõuab vanemate aega ja energiat 24 tundi ööpäevas, seitse päeva nädalas. Kui iganädalane kindlal kellaajal kindlasse kohta beebitrenni jõudmine tundub pigem lisastressi tekitaja kui stressin leevendajana, siis ei ole tõesti mõtet rapsida. 

Kui aga aega, tahtmist ja energiat jagub, siis võiks tõesti langetada valiku beebiga võimlemistunnis käimise kasuks. Miks? Kohe selgitan:

1. Oskused ja julgus. Olen tihti saanud esimest korda võimlemistunnis osalenud emalt või isalt tagasiside: ma ei kujutanud ettegi, et beebiga saab midagi säärast korda saata! Titad ei nutagi kogu aeg, vaid üllatuseks tõesti naudivad võimlemistunni tegelusi. Ja ei lähegi katki! Jah, võimlemisharjutusi beebile leiab ka raamatust või Googlest. Kuid kodus kirjaliku õpetuse järgi pusides on raskem aru saada, kuidas on õige ühte või teist harjutust sooritada. Valesti sooritatud harjutus võib titale haiget teha, keeruline kirjeldus võib tekitada asjatut hirmu võimlemise ees. Kõik koos õppinud treeneni juhendamisel võimlemisest saavad nii vanemad kui ka beebi rõõmu tunda.

2. Aeg. Koduses keskkonnas on igapäevatoimetuste kõrvalt sportimiseks aja leidmine miskipärast alati keerulisem. Lisandub aeg, mis kulub ise kava välja mõtlemiseks, küsimuste korral internetist vastuste otsimiseks... Tunnis on osalejate ees õpetaja, kes näitab kõige õigemad harjutused ise ette, kontrollib, et kõik saaks õigesti tehtud ja vastab kohe küsimustele. Tihti saab tita kõrvalt lihaseid treenida ka ema või isa ise. 

3. Füüsilise arengu toetamine, mitte kiirendamine. Iga laps areneb oma rütmis. Titaga huviringis käimine ei survesta last kiiremini arenema - kiiret pole kuskile! Tunnis käimine hoopis toetab lapse arenemist. Läbi puudutuste ja suhtlemise tekib ja süvenev lapse ja vanema vaheline lähedus, süveneb lapse usaldus enda, vanema ja maailma suhtes. Lastegrupid on kokku pandud selliselt, et koos oleks võimalikult sarnase tasemega „sportlased“. Harjutatakse neid oskuseid, mida vastavas arenguetapis laps osata võiks. Vaatame, et laps läbiks kõik olulised arenguetapid - ühest või teisest etapist üle hüppamine pole kehale hea. Iganädalane kooskäimine annab kogenud ja teadlikule õpetajale võimaluse hoida lapse arengul silma peal: märgata, kui areng toppab, aidata ise või suunata spetsialisti juurde. 

4. Gruppi kuulumineLapse sündides jääb lapsevanema endine sotsiaalne elu tahes-tahtmata mõneks ajaks tahaplaanile. Kui vanemat ümbritsevad sõbrad, kellel endal veel või enam pisikesi lapsi pole, võib värske lapsevanem tunda end veidi hüljatuna. Jututeemad enam ei kattu, kinno-kohvikusse igal hetkel minna ei saa. Beebi huviring on ka ema-isa huviring - koht, kus käivad regulaarselt koos teised lapsevanemad, kellel on sama vanad lapsed, sarnased rõõmud-mured.

Lõpetuseks aga kordan veel üle: pole vahet, kus ja kuidas sa oma titaga tegeled. Peamine on see, et pühendaksite üksteisele aega, ja nii sina kui ka tita oleksite valitud ajaviitega rahul ja rõõmsad.  

 

Kas Sina eelistad beebiga isekeskis tegeleda või huviringides osaleda?


20161031115818-76786.jpg