Beebikaka – milline ja kui tihti?

Beebikaka – milline ja kui tihti?

05. Oct 2022, 14:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

"Kakamise nägu" on beebidel tavaline ega tähenda, et kõht oleks kinni.

 

Kuna tita ei oska veel rääkida, et oma enesetundest sulle teada anda, on kaka oluline indikaator tema tervise kohta. Seega peaksid ema ja isa jälgima, kui tihti beebi kakab ja milline see on.

Kui beebi sünnib, on tema esimesed kakad musta või tumerohelist värvi, venivad ja kleepuvad – natuke nagu tõrv.  Seda esimest kakat, mis koosneb looteeas allaneelatud limakestadest ja looteveest, nimetatakse mekooniumiks. Mõne päeva jooksul on mekoonium väljutatud ja beebi hakkab tegema n-ö tavalist beebikakat. 

Täielikult rinnapiimatoidul beebi normaalne kaka on kollakat värvi ja vedel, kuid sisaldab tillukesi tükke või klompe – üsnagi sinepi moodi.

Kui kaka ei ole vedel, võib lapsel olla kõhukinnisus või vedelikupuudus. Kui kaka on suisa vesiseelt vedel või ei sisalda üldse tahkemaid osakesi, võib tegu olla kõhulahtisusega. Normaalne beebikaka pole ka limane ega verine. Sellistel puhkudel tuleks ühendust võtta oma perearstiga.

Kui tihti peaks beebi kakama?

"Rinnapiimatoidul olev beebi võib kakada pärast igat toidukorda või hoopis korra nädalas, mõlemad intervallid on normaalsed," ütleb ämmaemand Maret Voites. Mõni beebi kakab korra päevas, teine pärast igat toidukorda, mõni paar korda nädalas.

Imetamisnõustaja Rael Ojasoo räägib, et tihtilugu kakab rinnapiimatoidul vastsündinu väga tihi, mitmeid kordi päevas, kuid paari nädala pärast jääb kakamine harvaks ja beebi kakab näiteks umbes kaks korda nädalas. See ei tähenda, et harvem kakava beebi kõht oleks nüüd kinni - rinnapiim imendub lihtsalt kehas nii suurel määral, et palju ei pruugigi alles jääda!

Heituda ei tasu ka sellest, kui rinnapiimatoidul ja harvem kakav beebi teeb kakamise ajal nii-öelda koledat pressimise nägu. "Seda juhtub päris palju, et lapsevanemad arvavad, et nüüd on kõht kinni. Tegelikult on soole liikumised väikesele inimesele suur töö ka kõige tavalisematel päevadel - "kakamise nägu" on hästi tavaline.

"Seda juhtub päris palju, et lapsevanemad arvavad, et kõht kinni, sest lapsel pressimise nägu ees ja tundub, et tal on raske. Enamus soole liikumised ongi nii väikesele inimesele suur töö – ka kõige tavalistematel päevade. See "kakamise nägu" on hästi tavaline ja beebi ei vaja lahtistite abi," selgitab imetamisnõustaja. Märk kõhukinnisusest on ikkagi see, kui ainult rinnapiimatoidul beebi kaka on tahke.

Kui beebi tundub tõesti olevat kakamisega hädas, siis soovitab Maret Voites proovida beebit aidata õrna kõhumassaaziga. "Tee päripäeva ringe ümber naba, liikudes nabast väljapoole järjest suuremate ringidega. Abiks võib võtta tilgakese õli. Erinevad võimlemised jalgadega panevad samuti soolestiku paremini tööle. Osad beebid saavad leevendust ka vannis käimisest."

Kui beebi sööb piimasegu

Kui beebi sööb rinnapiima asemel piimasegu, võib tema kaka olla toonilt pisut tumedam - ka pisut rohekam või pruunikam. Piimasegust toituv beebi kakab regulaarsemalt - enamasti vähemalt korra päevas, sest piimasegu ei seedi nii täielikult nagu rinnapiim. Kuid ka piimasegu sööva beebi puhul peab kaka konsistents olema mõõdukalt vedel - vesivedel, tahke, limane või verine kaka on märk terviseprobleemist.

Lõpetuseks märgivad spetsialistid ära, et kakamise kõrval on tähtis jälgida ka pissimist. Beebi peaks pissima vähemalt kuus korda ööpäevas – siis on teada, et ta saab piisavalt süüa ja vedelikku.