Tervele beebile võib piimatooteid julgelt pakkuda

Tervele beebile võib piimatooteid julgelt pakkuda

21. Apr 2016, 10:38 Emmede Klubi Emmede Klubi

Meile kirjutas murelik ema, kes luges intereti suhtlusvõrgustikust vaidlust beebile piimatoodete pakkumise üle ja tahaks teada milline teooria on õige. "Osad emad ütlesid, et piimatooteid ei tohi mingil juhul anda, sest need soodustavad autismi teket ja paljusid muid haiguseid. Osad aga ütlesid, et nende varsti aastaseks saavad beebid söövad kõike: piima, keefirit, jogurtit, kohupiima, kodujuustu jne. Mõned emad jäid kahe vahele, öeldes, et lubatud on beebile pakkuda keefirit ja maitsestamata jogurtit," kirjutab lugeja.

Lisatoiduga juba harjunud beebile võib pakkuda piimatooteid. Alustada soovitatakse umbes 10. elukuust. Alustama peaks keefirist, jogurtist, hapupiimast, kohupiimast. Pakkuda võib ka kodujuustu, kuid mitte palju, sest kodujuust on väga valgurikas. Tavalist piima on raskem seedida ja selle pakkumisega võiks oodata kuni laps on saanud aastaseks.

Beebile ei sobi pakkuda lisaaineid, soola ja lisatud suhkrut. Just nende sisalduse tõttu võiks hoiduda maitsestatud poejogurtitest ja -kohupiimadest, võileivale määrimiseks mõeldud toorjuustust jms. Maitsesta piimatooteid ise: näiteks sega maitsestamata jogurtisse purustatud banaani ja marju.

Hella seedimisega lapsele võivad piimatooted esialgu kõhuhädasid (näiteks gaase või kõhulahtisust) põhjustada. Seetõttu tasub piimatoodete pakkumist alustada ettevaatlikult - vähehaaval ja üks uus toode korraga.

Piimatooted on heaks valguallikaks ja kõhutäitjaks ning sisaldavad meile kasulikku kaltsiumi, lisaks maitsevad jogurt ja kohupiim lastele hästi. Tihti soostuvad lapsed parema meelega sööma, kui saavad toidule lisada hapukoort.

Mis aga kõige tähtsam: piimatoodete söömine ei tekita autismi! Seda ei pea ükski ema kartma. Autism on psüühikahäire, mille ühest tekkepõhjust ei ole veel avastatud. On leitud, et kõige olulisemat rolli mängivad geenid. Küll aga on kindlaks tehtud mis autismi ei põhjusta. Autismi ei põhjusta vaktsineerimine. Autismi ei põhjusta piimatoodete tarbimine. Autismispektri häirega lapse suhtlemishäired tuvastatavad juba imikueas, mil laps ei ole veel lisatoitu sööma hakanud, ammugi siis piimatooteid. Autismile viitavad jooned on näiteks see, kui beebi ei võta teiste inimestega silmkontakti (näiteks ei vaata emale söömise ajal silma) ja ei vasta vanemate naeratusele naeratusega. Autismi ei ole võimalik lapsele hilisemas elus "külge sööta". 

Selline ekslik kuulujutt võib olla alguse saanud asjaolust, et praegu on maailmas kõneainet pakkumas küsimus, kas autismiga inimeste elukvaliteeti võiks parandada dieet, mis välistab kas teraviljatoodetes sisalduva gluteeni, piimatoodetes sisalduva kaseiini või mõlemad neist. Selle teooria järgi kaasub autismiga ka gluteeni ja kaseiini sisalduvates toitudes olevate peptiidide ja proteiinide talumine kehvemini kui tervete inimeste puhul. Teooriat on kinnitanud vähesed ja väikese valimiga tehtud uuringud. See teema puututab aga ainult autistlike inimeste raviplaani. Ei ole olemas asja, mille söömine tekitaks autismi tervel lapsel, kellel selle spektrumi häiret ei ole!

On arusaadav, et autismispektrumi häirete all kannatavate laste vanemad püüavad leida oma lapse situatsioonile mingit põhjendust. Alusetu on aga hirmutada tervete laste vanemaid oma lastele piimatooteid keelama. 

Ei ole õige, kui eri põhjustel piimatoodetest või teistest toiduainegruppidest ise hoiduvad vanemad ei paku seda toiduainegruppi ka oma lastele. Talumatuse, nagu ka autismispektrumi häire, diagnoosib arst. Lapsele, kellel pole toidu suhtes talumatust, teeb näiteks gluteeni või kaseiini väljalülitamine asja eest teist taga, suure karuteene, sest toitainetepuudus on kerge tekkima.

 

Millal ja milliseid piimatooteid hakkasid Sina oma beebile pakkuma?