Beebipäevik: Esimene autosõit - kuidas valida sobiv turvahäll?

Beebipäevik: Esimene autosõit - kuidas valida sobiv turvahäll?

17. Sep 2014, 00:47 Emmede Klubi Emmede Klubi

Nagu kõigi muude beebikaupadegi puhul, on ka turvahällide maailm lai ning valikud äärmiselt mitmekülgsed. Lisaks hälli väljanägemi- sele, kaalule ja erinevatele kaasnevatele lisafunktsioonidele tuleb arvestada ka turvalisuse, kinnitusvõimaluste ning sobivusega erinevatesse automudelitesse. Kuna autoga liiklemine on paljude perede jaoks vältimatu, on turvahäll oluline tarbeese ning enda jaoks sobiva leidmine võib esialgu tunda keeruline ning segadusttekitav. Et aidata tulevastel emadel ja isadel turvahälliostu pisut hõlpsamaks muuta, palusime Beebicentri turvahällide ning turvatoolide tootejuhil Ats Piirimetsal vastata mõningatele peatsete vanemate küsimustele:

Kas kõik turvahällid sobivad kõigisse autodesse? Kuidas veenduda, et minu valitud turvahäll just minu autosse sobib?

Kui autos on Euroopa normidele vastav turvavarustus (turvarihmad) siis sobivad sellesse kõik müügilolevad turvahällid. Oluline on, et häll kinnitatakse autos õigesse kohta. Turvahälli kinnitamiseks on kaks moodust: auto turvarihmadega või turvahälli kinnitusalusega.

Enne ostmist oleks kõige targem müüjaga nõu pidada ning kindlasti ka valitud turvahälli enne ostu autosse proovida, et veenduda selle sobivuses. Näiteks Beebicentris müügilolevatel Cybex turvahällidel on kaasas nimekiri automudelitest, milledesse konkreetne turvahäll sobib ning kuhu see sellisel juhul paigutada tuleks.

Kergemad turvahällid on kindlasti mugavamad kanda, kuid kas need on ka sama turvalised kui raskemad ja "toekamad" turvahällid?

Turvahälli kaal ei ole seotud turvalisusega - siinkohal on siiski kõige õigem lähtuda turvatestidest. Turvalised hällid on alati läbinud turvatestid tulemusega „Very Good“ („väga hea“) või „Good“ („hea“). Turvahälli kaalu mõjutavad enamasti kaasnevad lisafunktsioonid, seega ei ole kaal hälli turvalisuse hindamisel usaldusväärne määraja – selle jaoks ongi turvatestide tulemused.

Kuhu ja mis asendis võib autos turvatooli üleüldse paigaldada? Kas turvahälli võib kinnitada näoga sõidusuunas? Juhi kõrvalistmele?

Turvahälli ei tohi kinnitada näoga sõidusuunas. Sünnist teatud vanuseni ei ole lapse lihased (eriti pead hoidvad kaela- ja seljalihased) piisavalt arenenud ning pea on võrreldes ülejäänud keha proportsioonidega väga raske. Kui ülejäänud keha on rihmadega kinni ning pea vaba, tõukub pea äkkpidurduse või autoõnnetuse korral ettepoole ning selline õnnetus võib lõppeda tõsiste kehavigastuste ja isegi surmaga. Seljaga sõidusuunas asetatud turvatoolis on lapse pea toetatud ning õnnestusest, pidurdusest või muust järsust manöövrist tulenev jõud jaotub ühtlaselt üle turvahälli ning lapse keha.

Seljaga sõidusuunas soovitatakse last asetada vahemikus 0-13kg ehk alates lapse sünnist kuni 1,5.-2. eluaastani. On olemas ka turvatoole, milles saab lapse kuni 4 aasta vanuseni seljaga sõidusuunas asetada.

Juhi kõrvalistmele võib lapse koos turvahälliga paigutada vaid juhul, kui lapsevanem on veendunud, et kõrvalistme turvapadjad on välja lülitatud

Kas turvatooli autosse kinnitamine on keeruline? Millised võivad olla tooli valesti kinnitamise tagajärjed?

Turvahälli saab kinnitada kas auto turvarihmadega või spetsiaalse turvahälli kinnitamisalusega (igal kaubamärgil on oma alus). See pole sugugi keeruline ning käib iga turvahälli puhul samamoodi, sest peab vastama Euroopa Liidu nõuetele.

Valesti kinnitades võib turvahäll lahti pääseda ning nii ei saa viga mitte ainult turvahälli kinnitatud laps vaid ka teised kaasreisijad. Valesti kinnitatud turvahälli lahtipääsemiseks ei ole vaja autoavariid ega tõsisemat õnnetust, piisab vaid äkkpidurdusest või järsemast manöövrist.
 
Millist lisavarustust on turvahällidele võimalik soetada?

Erinevate lisade valik on lai – turvahälli juurde on võimalik soetada soojakott, suvekate, vihmakile, putukavõrk, turvahälli kinnitamisalus, kulumiskaitse auto istmele, peegel millega juht last näeb ja erinevad mänguasjad.


Emmede Klubi
20140920034226-77377.jpg

20140917004922-49221.jpg

18. Sep 2014, 16:27

Siia võiks veel lisada väga olulise teadmise, et last ei panna kunagi turvahälli paksude (talve)riietega. Külmal ajal tuleks kasutada spetsiaalset soojakotti. Paksud riided takistavad rihmade korrektset kinnitust ning avarii või äkilisema pidurdamise korral lipsab laps lihtsalt rihmade vahelt välja. Tulemust ei taha keegi teada.

17. Sep 2014, 08:55

Esimesele lapsele ostsime vankrikomplekti , kus oli turvahäll ka komplektis. Kahjuks polnud rahul sellega, kuna laps kasvas hällist välja juba 4kuuselt.

Nüüd ostsime maxi-cosi turvahälli ja olen väga rahul.

Suuremal aga maxi-cosi tobi tool, millega samuti olen väga rahul. Kui pojal väsimus peale tuleb, siis saab mõnusalt kaldu tõmmata, aga see funktsioon vist paljudel toolidel.

eveliiy eveliiy 17. Sep 2014, 08:43

Turvahäll oli meil ostes vankriga koos. Sellega jäime küll rahule, aga turvatooli ostmine oli keeruline. Rahul me sellega ei ole, sest see ei tundu olevat mugav.