Beebipäevik: Esimene autosõit - milliseid vigu vältida?

Beebipäevik: Esimene autosõit - milliseid vigu vältida?

18. Sep 2014, 10:12 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eelmisel nädalal ilmunud „Beebipäeviku“ episoodis nähtud esimene autosõit tekitas ühes Emmede Klubi lugejas pisut pahameelt, sest videos tehti lapse turvatooli ning hiljem tooli autosse kinnitamisel mõned vead. Palusime Beebicentri turvahällide ning turvatoolide tootejuhil Ats Piirmetsal video üle vaadata ning kommenteerida, mismoodi tehtud vigu tulevikus vältida.

Peamiseks murekohaks võib pidada lapse turvarihmade kinnitamist. „Rihmad tuleb kinnitada selliselt, et need ei jookse mitte selja tagant üle õlgade, vaid õlgade kohalt,“ selgitab Piirmets.

Samas ei ole ta nõus väitega, et laps oleks turvahälli pakitud liiga paksudes riietes. See oleneb tema sõnul vaid välitemperatuurist ning sellest, kui pikk autosõit plaanis on. Tähtis on, et auto sisetemperatuur oleks lapsele sobiv, kuid konditsioneeri tema sõnul beebiga autos viibides kasutada ei soovitata.

„Turvahälli kinnitamisel autosse tuleks veenduda, et turvapadjad oleks istmel, millele beebi on turvahälliga kinnitatud, välja lülitatud,“ õpetab Beebicentri ekspert ning soovitab lapsevanematel kindluse mõttes tutvuda järgneva õppevideoga, et veenduda, mismoodi turvahälli korrektselt autosse kinnitada.



Emmede Klubi

20140920034259-89586.jpg

20140917010005-83472.jpg

18. Sep 2014, 21:00

Miks nüüd? Eks ikka sellepärast, et uuringud näitavad, et laps on selles korralikult kaitstud. Vastavad uuringud on juba aastaid tagasi läbi viidud ja see on ka põhjus, miks suuremad turvahällide tootjad neid pakuvad. Lisaks piisab tavalisest põhikooli füüsikast, et aru saada avariis toimuvast ja miks peavad rihmad ikka vastu last olema, mitte vastu kombekat (see ka turvahällidel kasutusjuhendis kirjas). Kes ei usu võib ise kodus katse teha: pane kombekaga laps turvahälli ja pinguta rihmad; võta laps nii turvahällist välja, et rihmasid ei lase lõdvemaks; nüüd aseta laps ilma kombekata turvahälli (rihmasid ei pinguta) ja vaata kui tihedalt need on vastu last. Selliselt tehes on kohe näha, et rihmade ja lapse vahele jääb väga palju vaba ruumi. See vaba ruum ongi paljudele lastele saatuslikuks saanud.
Oma esimest last toppisin ka kombekaga turvahälli, aga teisega olin juba teadlikum. Ostsin järelturult olematu hinnaga soojakoti ja elu oli ikka väga palju lihtsam. Enam ei pidanud beebit riietamisega piinama. Lihtsalt toariietega panin lapse hälli (soojakott on püsivalt hällis), rihmad kinni, soojakoti lukk kinni ja võis minna. Kui autos soojaks läks sai soojakotil luku lahti tehtud ja laps ei haudunud. Ülekuumenemine on beebile ohtlik.
Kahjuks on Eestis turvatoolide alane teadmine väga kehva. Vajalik info ei ole väga kättesaadav. Sellest ka suur teadmatus.

18. Sep 2014, 19:32

Minule on nüüd vastumeelt natukene elenanni põhjendus. Ma saan aru, et rihmad peavad olema korralikult ,aga ma arvan, et ükski vanem ei sea oma last tahtlikult ohtu. Kindlasti oli laps ilusti kinnitatud. Miks peaks kasutama spet. soojakotti. Polnud varem neid , miks nüüd ? Lisaks, kas elu peab lihtne olema ???

Minu arvates on iga riietusega võimalik laps korralikult kinnitada ja tema sõit turvaliseks muuta.

Kokkuvõttes, pole mina selle väitega nõus ... eriti veel selle spets soojakoti kohta !
Kas ma siis olen nüüd hlab lapsevanem kui eiosta kallist soojakotti, mis väidetavalt kaitseb paremini last ??? Oleme siiani saanud ilma nendeta , saame edaspidigi. Minu arvates oli nii natukene kohatu teha selline märkus .

18. Sep 2014, 16:36

Oma murekirjas ei vihjanud ma sellele, et laps oleks olnud liiga paksult riides ja tal oleks palav olnud, vaid sellele, et paksude riietega ei saa turvarihmasid korrektselt kinnitada. Turvarihmad peavad jooksma tihedalt vastu last, mitte vastu paksu kombekat. Avarii korral surutakse kogu see riidekuhil kokku ja tekib ruum, et laps rihmade vahelt välja libiseks. Enamasti põrkab laps peaga vastu eesistuja seljatuge või vastu armatuurlauda. Tulemuseks on rasked pea-, kaela- või selgroovigastused, isegi surm. See on põhjus, miks tuleks kasutada turvahällis spets soojakotte. Lisaks teeb soojakott elu 100x mugavamaks.