Pisikeste Kõndijate Klubi


E-maili aadress: *
Ema nimi:
Lapse sugu: *


Kas su beebi oskab juba kõndida?






* Obligātie lauki

Füsioterapeut: Turvahällis võiks laps olla ainult autosõidu ajal

11. Jun 2014, 02:25 Emmede Klubi Emmede Klubi

Turvahäll on mõeldud ainult lapse ohutuks transportimiseks autoga, mitte vankri või söötmistooli asendajaks ega niisama mängimise-olemise kohaks.

Emmede Klubi lugeja tundis huvi, mida tuleks tähele panna turvahälli ostul ja kasutamisel. Tänapäeval räägitakse palju sellest, et turvahällis olemine ei ole lapse seljale hea, kuid sellegipoolest müüakse näiteks turvahälli rattaid, mis võimaldavad hälli suisa vankri asemel kasutada, ning enamus hällid ka kiiguvad, julgustades last mujalgi kui autos hällis hoidma.

Palusime vastamisel abi lastefüsioterapeudilt Kadri Englaselt, kelle sõnul turvahälli tohib ja loomulikult peabki kasutama, kuid seda siiski ainult autosõidul, kindlasti mitte muul ajal või otstarbel.

Pealesunnitud piiratud liikumisvõime pärsib beebi arengut ja surub tema lülisamba ebatervislikku kumerasse asendisse, mis takistab ka vaba hingamist. Loe selle asendi kahjulikust mõjust pikemalt SIIN!

Et autosõit oleks lapsele võimalikult ohutu ja tervislik, tuleks Englase sõnul tähele panna järgmisi asjaolusid:

* Häll ei tohi olla lapsele liiga väike ega suur. Häll on paras, kui last on hea sealt välja võtta - ta ei ole selles ei kinni ega liigu eest ära.

* Lapsel ei tohi olla turvahällis võimalust viltu vajuda: keha asend peab olema sümmeetriline.

* Kuidas istme õige suurus ja sümmeetriline kehaasend tagada? Enamasti on turvahällidel olemas lisapolstrite võimalus, mida saab kasutada väiksema lapse asendi korrigeerimiseks. Käepärane võimalus on kasutada selleks titatekke või käterätte, mis on keeratud rulli. Nende kasutamisel peab kindlasti jälgima, et need ei satuks lapse näo ette ning ei takistaks hingamist.

* Laps peab turvahällis alati olema rihmadega kinnitatud.

"Seega turvahälli valimisel ja kasutamisel on kaks peamist reeglit: valida lapse mõõtudele sobilik turvahäll ning kasutada seda ainult sihtotstarbeliselt," ütleb füsioterapeut kokkuvõtteks.

 

Kadri Englas on Haapsalu neuroloogilise rehabilitatsioonikeskuse lastefüsioterapeut, arendus- ja kvaliteedijuht ja Eesti füsioterapeutide liidu juhatuse liige. Temaga saab ühendust mobiilil 5333 75 23, tavatelefonil 47 25 437 või e-maili teel kadri.englas@hnrk.ee.

20140513143145-74274.jpg

20140513143202-54403.jpg

eveliiy eveliiy 12. Jun 2014, 23:30

Eks ta nii ole jah, sest nendes on ju laps ikkagi sundasendis