Kas imetamise ajal peab rohkem sööma? Millest peaks hoiduma? Mida aga tarbida, et piima rohkem tekiks?

Kas imetamise ajal peab rohkem sööma? Millest peaks hoiduma? Mida aga tarbida, et piima rohkem tekiks?

06. Oct 2023, 15:34 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vanasti loeti imetavale emale ette terve nimekiri toiduaineid, millest hoiduda. Tänapäeval ollakse seisukohal, et süüa võib põhimõtteliselt kõike. Kalorite lugemisest või teatud toidust hoidumisest palju tähtsam on jälgida, et menüü oleks mitmekülgne ja kvaliteetne, ütleb treener ja toitumisnõustaja Liina Davõdova. Ta vastab Emmede Klubi küsimustele.

Kui palju süüa?

Pole olemas ühte kindlat kalorinumbrit, kui palju imetav ema süüa võiks, sest iga inimese energiavajadus on erinev - see oleneb peamiselt pikkusest, kaalust ja füüsilisest aktiivsusest, veidi ka individuaalsetest omapäradest. Iga naine võiks umbkaudu teada, kui palju on tema keha ja eluviisi juures normaalne või mõistlik päeva jooksul energiat tarbida. Sellele numbrile saab siis raseduse ja imetamise ajal liita juurde soovituslikud lisakalorid.

"Imetamise ajal soovitatakse süüa umbes 500 kilokalorit rohkem kui tavaliselt. Kindlasti ei tule imetamise ajal, ega ka raseduse ajal, süüa kahe eest," ütleb Davõdova. 500 lisakalorit tähendab vaid ühte-kahte võileiba lisaks, terve päeva jooksul.

Mida süüa?

Davõdova sõnul on imetamise ajal parimaks toitumisviisiks klassikaline tervislik menüü - kvaliteetne, mitmekülgne, paljudest erinevatest toiduainetest koosnev, kõiki vajalikke toitaineid pakkuv, mitte ühtegi toiduainet asjatult välistav. Siis saavad nii ema kui ka tita kõik vajaliku toidust kätte.

"Imetamise ajal toitumise ümber keerleb palju müüte. Tegelikult võib värske ema kõike süüa nii nagu tavaliselt. Ennatlikult ei pea minema rangele tatradieedile. Võib süüa ka tooteid, mis on nö gaasitekitajad," ütleb Davõdova. Menüüst on ühte või teist mõtet välistada alles siis, kui see on tõesti probleeme tekitanud.

Tavaliselt reageerivad lapsed samale toiduainele, millele ema ise. Seega kui õunad või spargel tekitavad tavaliselt gaase sinul endal, siis võib mõju olla samasugune ka sinu beebile, ning nende toiduainete ära teinekord liialda. Jälgi ennast ja oma last, sa õpid peatselt tundma, mis teile sobib, mis mitte.

"Palju on neid juhtumeid, kus ema püüab mitte midagi süüa, aga lapsel on ikka gaasid," nendib Davõdova. Gaasivaludes või koguni koolikutes beebi on vanematele tõsine väljakutse, kuid enda asjatust piinamisest pole samuti abi. "Pigem tuleks siis just rõhuda sellele, et menüü oleks tasakaalukas, süüa kõike - et oleks jaksu beebiga tegeleda," soovitab Davõdova.

Ning mis tähtis - sööma peaks tihti. Elu pisikese ilmakodanikuga võib olla esialgu nii kiire, et hommikusöök saabub alles õhtupoolikul. Siis on õige aeg paluda lähedaste abi, sest 5-6 toidukorda päevas, mille sees hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök ja vahepalad, on tervisliku eluviisi alus. Sinu laps vajab ema, kellel on jaksu ja tervist!

Imetav ema vajab palju vedelikku: umbes 2,5-3 liitrit päevas. Sinna hulka arvestatakse puhas vesi ja taimeteed. Muud joogid, näiteks kofeiini või suhkrut sisaldavad joogid, viivad vedelikku kehast hoopis välja, ning kao kompenseerimiseks tuleb juua veelgi enam puhast vett. "Näiteks tuleks juua ühe tassi kohvi kohta üks klaas vett lisaks," ütleb toitumisnõustaja.

Millest hoiduda?

Naiste keha reageerib imetamisele erinevalt. Mõne jaoks on oma lapse toitmine sedavõrd energiakulukas tegevus, et kaal langeb kiiremini kui kunagi varem. Teistel aga hoiab keha raseduse ajal imetamise tarbeks tekkinud rasvkoest kinni. Tähtis on oma keha usaldada ka juhul, kui kuulud teise rühma. "Kui üritad kohe pärast sünnitust, imetamise ajal rangelt kaalu langetada, koormab see niigi väsinud organismi," hoiatab Davõdova. Efekt võib olla vastupidine.

Sobimatud on kõik ranged dieedid, mis välistavad või piiravad teatud toidugruppide tarbimist mittemeditsiinilisel näidustusel.

Imetavale emale on sobimatud ka kõiksugused organismi puhastavad detox-kuurid, kuna kehas vallanduvad jääkained erituvad rinnapiima.

Vältima peaks imetades, nagu rasedusegi ajal, suitsetamist ja alkoholi. Kõik need mürkained jõuavad läbi rinnapiima lapseni. Piirama peaks ka kofeiini ning teiini ehk kohvi ja kofeiini sisaldava tee joomist, kuna kofeiiniga liialdamine võib tekitada lapses rahutust ja püsimatust.

Millised toidud soodustavad imetamist?

"Pole veel ühtegi teaduslikku uuringut, mis kinnitaks mõne toiduaine mõju piimatootlikkusele. Palju räägitakse, et halvaa suurendab piima kogust. Halvaa koosneb suhkrust ja pähklist/päevalilleseemnetest, mis on tuntud allergeenid ja võivad seega anda hoopis vastupidise efekti - lapsele gaasid või lööbe, emale ülekaalu," purustab toitumisnõustaja levinud müüdi. "Võib-olla tuleb halvaa-müüt sellest, et maiustamine vallandab ema kehas heaoluhormooni, mis aitab lõõgastuda, aga lõõgastumine aitab tõepoolest piimatootlikkusele kaasa."

Sama käib piimaga tee joomise kohta - pole tõestust, et tee ja piim suurendaks kuidagi rinnapiima kogust, aga mõnus soe jook aitab lõõgastuda ja see omakorda piimal tulla.

Ainus toit, mis piima kogust tõega suurendab, on vesi - kolm liitrit vedelikku päevas, nendib Davõdova. Rinnapiim on ju vedelik, mille tekkeks peab jaguma toorainet - vett.

Muus osas on piima tekke soodustamine ikka klassikaline - laps tihti rinnale panna, ise püüda rahulik olla ja lõdvestuda.

 

Kuidas toitusid Sina imetamise ajal? Kas pidid millestki loobuma?