Kui tihti tuleks beebile rinnapiimaasendajat pakkuda? Kolm nõuannet, mida kõrva taha panna

Kui tihti tuleks beebile rinnapiimaasendajat pakkuda? Kolm nõuannet, mida kõrva taha panna

18. Oct 2015, 18:14 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tihti räägitakse ja kirjutatakse sellest, kuidas rinnalapsed peaksid saama süüa vastavalt vajadusele. See tähendab seda, et lapsele peaks rinda pakkuma siis, kui ta annab märku tühjast kõhust ja lähenevast söögiajast. Nende märguannete hulka võivad kuuluda lahtise suuga pea küljelt küljele keeramine, käte imemine, keele välja sirutamine, nihelemine jne.

Aga mida teha, kui laps sööb lutipudelist rinnapiimaasendajat? Kas teda tuleks toita vastavalt toitmisgraafikule või vastavalt vajadusele?

Nagu rinnalastegagi, on piimaasendajat söövaid lapsi kohane toita siis, kui nad seda vajavad – olenemata sellest, kas pudelis on rinnapiim või rinnapiimaasendaja.

Niisiis – kui tihti tuleks beebile rinnapiimaasendajat pakkuda?

Siin on kolm asja, mida võiksid selle kohta teada:

1. Söögikordade arv ning intervallid on väga individuaalsed ja sõltuvad beebist endast

Erinevad beebid annavad tühjast kõhust märku erinevate intervallidega – isegi ühe konkreetse beebi söötmisajad ning neid indikeerivate märguannete intervallid võivad päevast-päeva varieeruda.

Kui toidad last tema näljamärguannete peale ning teed seda kindlal rütmil, talle hingetõmmeteks aega andes (vt. allpool) aitab tal reguleerida söödud koguseid ja juua vaid nii palju piima, kui ta vajab. See meetod on RPA pakendil määratud juhistest oluliselt tõhusam, sest lähtub pigem lapse vajadustest kui üldlevinud standarditest.

2. Sätitud rütmi ja pausidega söötmine annab lapsele võimaluse piima kogust kontrollida

Kui beebi joob lutipudelist, ei saa ta söödud kogust kontrollida samal viisil, nagu rinnalapsed seda teha saavad. Kui beebi imeb rinda, saab ta piimakogust reguleerida imedes kas neelates või neelamata. Lisaks võib beebi olla rinnal üleüldse imemata või saab pea ära keerata ja rinnast keelduda, kui isu on täis.

Pudelist juues stimuleerib jäik lutiotsik lapse imemisrefleksi ja laps saab piima ka siis, kui ta piima tegelikult ei vaja. Pudelist küllaltki kiiresti ja pidevalt voolav piim tuleb ära juua – vastasel korral lõpetab see ju krae vahel.

Niisiis vajab sinu beebi abi, et pudelist voolava piima kogust kontrollida ja söötmise ajal pisut puhata. Kui piim katkematult lapsele suhu voolab, peab ta seni neelama, kuni piim otsa saab. See, mis esmapilgul võib paista näljase lapse apla ning isuka söömisena, võib hoopiski olla beebi viis püüda tema jaoks keerulise olukorraga toime tulla. Seega tuleb pudelist toitmise protsessi aeglustada ja söötmine lapsele sobivasse rütmi sättida.

Tee nii:

Aseta beebi väikese nurga alla nii, et tema pea on kõrgemal kui kõht.  Jälgi, et tema pea ei oleks tahapoole kaldus ja et tema lõug ei vajuks rinnale. Hoia pudelit nii, et see on horisontaalasendis, mitte allapoole kallutatud. Kalluta seda vaid nii palju kui hädavajalik, et lutiotsas piima oleks. Kasuta kõige aeglasema vooluga lutiotsa, millega sinu laps nõus on leppima. Anna lapsele võimalus otsustada, millal ta sööma hakkab – hoia lutiotsa tema huulte vastas ja anna talle võimalus selle vastu huvi üles näidata selle asemel, et lutiotsa talle ise suhu panna. Pärast seda, kui laps on paar korda imenud, tõmba lutiots õrnalt tagasi tema huulele „puhkama“ ja lase lapsel hinge tõmmata. Laps annab märku, kui ta on valmis lutiotsa uuesti suhu haarama. Jätka selles rütmis kuni laps näitab üles vajadust krooksutamise või pikema puhkuse järele.

Rinnaga toitmine võtab harilikult aega umbes 15-20 minutit – mõnikord rohkem, mõnikord vähem. Selle järgi võib umbes aimata, kui kaua lapse söötmine aega võtta võiks. Jälgi beebit ja püüa märgata tema märguandeid toitmise lõpetamiseks. Püüa mitte meelitada teda pudelitäit lõpuni sööma – lase lapse instinktidel ja isul kogused määrata.

3. Rahutus ei tähenda ilmtingimata seda, et laps on näljane

Nagu ka tillukeste rinnatoidul olevate laste puhul, on ka rinnapiimaasendajat söövate beebide hulgas neid imikuid, kes nutavad periooditi palju ja magavad vähe. Tasub meeles pidada, et sellistel perioodidel on pigem emotsionaalsed tagamaad ning näljaga ei ole seal harilikult kuigi palju pistmist.

Nendel perioodidel kipuvad rinnalapsed rinnale tihti, kuid söövad vähe korraga. Kuna rinnapiimaasendajal kasvavad lapsed ei saa söödud koguseid samal viisil reguleerida, võiksid nendel perioodidel püüda last rahustada muul viisil, kui teda söötes. Teine võimalus on last sööta pakkudes talle pudelit vähehaaval, umbes 30 ml korraga.

(Allikas: Bellybelly.com.au)