Läkaköha võttis poja elu, kuid andis vanematele missiooni

Läkaköha võttis poja elu, kuid andis vanematele missiooni

28. Jun 2017, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Riley enne surma koos emaga. Foto: Light for Riley


Riley Hughes sündis terve beebipoisina 13. veebruaril 2015. aastal Perthis, Austraalias. Kui Riley oli kolmenädalane, tekkisid tal kerged külmetuse sümptomid. Päevake hiljem viis ema sisetunne, et midagi on valesti, Riley kohalikku lastehaiglasse, kus arstid üsna kiiresti läkaköha kahtlustama ja selle vastu ravima hakkasid. Neljandal haiglapäeval jõuti kinnitatud diagnoosini.

"Kui arst meile hellalt teada andis, et Riley ei jää ilmselt ellu, tundsin ma, nagu miski küünitaks mulle rindkeresse, haaraks mu südamest tugevalt kinni ja pigistaks seda. Ma tundsin, nagu mu kõht oleks kividega täidetud, ja mu käed hakkasid värisema," kirjeldab Riley ema.

Riley suri oma vanemate kätevahel viiendal haiglapäeval, 32 päeva vanusena.

Läkaköha vastu vaktsineeritakse kolmekuusena. Senikaua peaks beebisid kaitsma ühiskondlik karjaimmuunsus ning haiguse läbipõdenud või vaktsineeritud emalt kaasa saadud antikehad. Vaktsineerimine on võimalik ka raseduse ajal. Riley vanemad avastasid, et USA-s, Suurbritannias, Belgias ja Uus-Meremaal pakutakse kõigile naistele kolmandal rasedustrimestril võimalust tasuta läkaköha vastu vaktsineerida. Kaks päeva pärast Riley surma alustati samasuguse kampaaniaga ka Austraalias.

Pärast poja kaotust on Riley vanemad võtnud oma südameasjaks tõsta ühiskonna teadlikkust vaktsiinvälditavate haiguste osas, kummutada hirme ja julgustada teisi vanemaid. Selleks avasid nad informatiivse Facebooki lehe "Light for Riley". Riley vanemate seisukoht on: vaktsiinid ei ole 100% ideaalsed, kuid on siiski kõvasti paremad, kui kohutavad haigused, mille vastu vaktsineerime. Vanematel, kes kardavad, et lapsega võib juhtuda kõige hullem, soovitavad Riley ema ja isa rääkida mõne vastsündinute või väikelaste intensiivraviosakonnas töötanud arsti või õega. Nemad on oma silmaga näinud lapsi, kellega on juhtunud kõige hullem. Lapsi, kes on kaotanud elu vaktsiinvälditavale haigusele, aga kui on lapsi, kes on sattunud raskesse seisu vaktsineerimise tõttu, siis ka neid. Mida kardavad ja soovitavad need inimesed?

Leheküljele "Light for Riley" on oma loo kirja pannud ka kümned teised vanemad, kes on vaktsiinvälditavale haigusele lapse kaotanud. "Ma olen ikka veel vihane selle pere peale meie tänavalt, kelle otsus oma kolm last vaktsineerimata jätta oli minu poja surmaotsus," kirjutab Rowena Rosevear.

Läkaköha esineb jätkuvalt ka Eestis. 2016. aastal registreeriti 74 haigusjuhtu. Üldjuhtudel on haiguse kulg suhteliselt kerge, kuid haigus on eluohtlik imikutele nende esimesel eluaastal. Sageli on laste nakkusallikaks köhivad ja läkaköha baktereid levitavad vanemad. Läkaköhavastase immuunsuse kestus on kuni 15 aastat pärast läbipõdemist ning keskmiselt 5-7 aastat pärast vaktsineerimist. Haigustekitajate leviku ennetamiseks peaksid koos lastega laskma end vaktsineerida ka lapsevanemad. Laste vaktsineerimine on vähendanud läkaköhasse haigestumist ligikaudu 150 korda.

(Allikad: Mirror, Light for Riley, Terviseamet)