Massöör selgitab: millal ja miks vajab terve laps massaaži?

Massöör selgitab: millal ja miks vajab terve laps massaaži?

12. Feb 2018, 22:18 Emmede Klubi Emmede Klubi

Beebi- ja lastemassaaži kasusid võib loetlema jäädagi, kuid kas teadsid, et oma tita masseerimisega saab lisaks professionaalsele massöörile hõlpsalt hakkama ka lapsevanem ise? Uurisime laste masseerimisele spetsialiseerunud massöörilt Merle Sohalt mida beebide ja laste masseerimine üldse tähendab ning kuidas oma beebit masseerida. 

Lapse esimestel elukuudel aitab regulaarne massaaž leevendada seedehäireid – kõht läheb pehmemaks, alustab Soha. Massaaž on hea lihaspingete puhul – vastavalt vajadusele see kas teeb käsi-jalgu tugevamaks või hoopis lõdvestab neid. Hammaste tulles aitab lapse vaevusi leevendada näo- ja igememassaaž. Beebi keha mudimine on abiks ka pisikese söötmisel – vahetult enne imetamist stimuleerib see beebi seedesüsteemi ja lapsel tekib isu.

Massaaž toob beebile parema une, sest lõdvestab lihaseid ja soodustab hapnikurikka vere ringlust. Uni tuleb kergemini peale, kuna beebi hingab sügavamalt ja omastab rohkem hapnikku.

Beebimassaaž, mis hõlmab ka beebiga võimlemist, on üldtugevdava toimega - see annab beebile eakohase füüsilise koormuse. Seega justkui beebitrenn.

Veidi suurema lapse puhul parandab massaaž lapse oma kehatunnetust, aga näiteks ka tugevdab immuunsüsteemi. Masseerimine stimuleerib lümfi liikumist, suurendades jääkainete eritumist, mis võivad muidu organismis kuhjuda ning aja möödudes tervisehädasid põhjustada. Seetõttu aitab massaaž ka kergemini toime tulla haigustega nagu köha ja nohu.

Kui beebimassaaži sobivuse ja kasuga kõigile imikutele ollakse üldjuhul kursis, siis alates kolmandast eluaastast kiputakse olema arvamusel, et massööri poole peaks pöörduma ainult haiged lapsed. Tegelikult massaaž on Merle Soha hinnangul vajalik ja kasulik kõikidele lastele.

Viimaste aastate uurimused on näidanud, et paljude muude kasulike mõjude kõrval parandavad puudutused laste tähelepanuvõimet, vähendavad valu ja tugevdavad oluliselt immuunsüsteemi. Lastemassaaž mõjub lapse organismile äärmiselt soodsalt. Maasaaž aitab lõõgastuda ja taastada jõuvarusid.

"Meid ümbritseb meeletu maailm, koos kõige hea ja halvaga. Nii palju on ju uut ja huvitavat, ning tihti ei oska me endale ja lastele piire seada. Kõigil on kiire ja me ei märkagi, et meie laps vajab ka puhkust oma jõu taastamiseks, vajab lõõgastust, tähelepanu. Väsinud lapse immuunsüsteem on kurnatud ja haigustele enim vastuvõtlik. Lapsed kannatavad stressi all sama palju nagu täiskasvanud, mõnikord veel rohkemgi," räägib Merle Soha. Ka sääraste hädade vastu aitab massaaž! Mõnikord kujunevad laste pinged nii suureks, et nad hakkavad kurtma peavalu ja seedehäireid, on tujukad ega suuda uinuda.

Televiisor, telefon ja arvuti tekitavad aga kõigis lastes lihaspingeid. Lastemassaaž mõjub soodsalt lihaskonnale, soodustab südame- ja veresoonkonna süsteemi ja hingamis-organite tööd ja arengut. Kindlasti vajavad lapsed professionaalse massööri abi ka kiiremaks haigusjärgseks taastumiseks. Ka sportivatele lastele on vajalik massaaž treeningutest taastumiseks.


Millal tuleks teha beebile massaaži?

- kui beebi on õnnetu ja nutab gaasivalude tõttu;

- esineb lihastoonuse erinevus keha vasakul ja paremal pool;

- lihased on spastilised (pinges) või hüpotoonilised (lõdvad);

- kui on kõõrkael (vale pea asend seetõttu, et kaelalihased on liiga pinges või

selja-kaela piirkond on kõver);

- kui on x-jalad, o-jalad, lampjalad või ta hoiab pöiad sissepoole;

- soodustab paranemist lastehaigustest, k.a astmast, nohust, une- ja

seedehäiretest, nahaprobleemidest, kõrvavalust;

- hammaste lõikumise ajal, soodustab uinumist, lõõgastab ja rahustab;

 

Iga ema võiks teha oma beebile või lapsele massaaži

Massaaz ja puudutusravi on olnud paljudes idamaade kultuurides juba sajandeid pereelu lahutamatu osa, räägib Merle Soha. Põhjalike uurimustega on välja selgitatud, et puudutusravi mõjutab nii keha kui ka psüühikat ja aitab parandada lapse emotsionaalset, kehalist ja sotsiaalset tervist ning arengut. Kõige tähtsam on puudutuse juures aga selle toimimine korraga mitmel tasandil ning jagatav lähedus, turvatunne ja rahu. Lapsele antakse võimalus turvalises keskkonnas rahuneda ja lõdvestuda.

Massaaž aitab luua sidet vanematega – selle käigus õpitakse üksteist tundma. Masseerimise ajal beebi reaktsioone jälgides saab alguse suhtlemine, mis aitab kaasa emotsionaalse kiindumuse tekkele, sest see kasvatab usaldust ja lähedust.

Kuidas kodus ise beebile massaaži teha? Merle Soha annab nõu:

Beebidele saab kodus iga ema massaaži teha. Massaaž aitab luua sidet vanematega – selle käigus õpitakse üksteist tundma. Kodus on mugav teha massaaži iga kord kui vahetad lapsel mähkmeid.

Jalgade massaaž

Tõmba pöidlaga  talla alt pöiavõlvide tugevdamiseks, imiteerides numbreid. Väikesed ringikesed pöidlaga pöiavõlvidel.

Sääre- ja reielihaste silitamine piki lapse jäset kubeme suunas, kord jäseme sisemist, kord välimist pinda.

Käte massaaž

Silita piki kätt sõrmedest kaenla suunas, kord käe sisemist kord välimist pinda.

Mudida pöidlaga tasakesi peopesi ja käeselga.

Kõhu massaaž

Silita kõhtu,  kusjuures tee seda õrnalt ja kellaosuti liikumise suunas ümber naba-

“Mängi klaverit” sõrmeotstega lapse  kõhulihastel.

Selja massaaž

Silita käelabadega õlgadelt ülalt-alla piki seljalihaseid tuharatele ja alt üles käte selgmise pinna abil õlgadele - nagu “pintseldades”.

 20151129132743-27386.jpg

 20151129132614-90109.jpg

29. Nov 2015, 19:48

Olen mõlemala pojale teinud massaži. Mõlemad mõnulevad ja kilkavad, kui emme vahvaid liigutusi teeb nende jalgade või kätega. Teisel pojal oli rohkem vaja võimlemist ja massaaži, kuna oli probleeme. Hoidis oma keha kangelt, ei lõdvestunud. Käisime spetsialisti juures ning tegime ka kodus kõike vajalikku. Tänaselpäeval on laps tubli ning väike aktivist.