Mida teha, kui beebi magab päeval, kuid on öösel üleval?

Mida teha, kui beebi magab päeval, kuid on öösel üleval?

06. Dec 2016, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kindlasti tabasid end rasedana mõttelt, et beebi on päeva jooksul vaiksem, aga asub sind ribidesse togima just siis, kui tahaksid õhtul magama jääda. See on sellepärast, et Sinu liikumine on lootele uinutav - justkui kiikuv häll. Magama minnes jääd sina täiesti paigale, mistõttu laps ärkab üles. Muret hakkab päeval magamine ja öösel üleval olemine valmistama siis, kui tita on juba ilmale tulnud.

On väga levinud, et vastsündinu magab terve päeva ja teda on isegi söötmiseks raske üles äratada, kuid kui saabub öö, avab senine unekott oma suured silmad, justkui öeldes: emme, sööme! Mängime! Ma nüüd ärkasin! Vahel võib beebi sedasi üleval olla kuni varajaste hommikutundideni, jäädes pikka ja sügavasse unne alles kella viie-kuue ajal varahommikul.

Mida teha, kui beebi on öö ja päeva ära vahetanud? Kuidas ööpäevane režiim paika saada?

  • Enamasti möödub segadus paari nädala kuni paari kuuga iseeneslikult. Statistika järgi on enamus beebisid kolmandaks minisünnipäevaks öö ja päeva olemusest aru saanud. Üheksa kuud ainult pimedas elanud tita lihtsalt ei tea kohe sündides, et valges ollakse üleval ja pimedas magatakse. Võta rahulikult, anna lapsele veidi aega uue olukorraga harjumiseks.
     
  • Ära lase beebil päeval magada kauem kui kolm tundi järjest. Ka juhul, kui ta on terve öö üleval olnud - kui lased öösel üleval olemisest väsinud tital terve päeva põõnata, siis harjubki ta tagurpidise režiimiga. Samas ära mingil juhul püüa beebit terve päeva üleval hoida - uinakud on talle väga tähtsad!
     
  • Magage ööund alati pimedas vaikses magamistoas, päevaund aga teistmoodi - näiteks vaid veidi hämaramas toas või hoopis valges elutoas. Öö olgu vaikne, kuid päeval laske tavapärastel häältel kosta ka beebi uinaku ajal - las vuriseb pesumasin, mängib muusika, kilkavad suuremad lapsed, vestlevad ema ja isa. Ärge mängige või olge muul moel ärkvelolekuajal magamistoas. Nii talitades õpib beebi üsna kiiresti magamistuba, pimedust ja vaikust ööunega seostama, ja jääb nende tegurite esinedes ööunne.

  • Muutke päevane aeg beebile võimalikult põnevaks ning öine aeg võimalikult rahulikuks ja igavaks. Et beebi saaks päeva ja öö vahest selgelt aru, võid erinevusi esialgu suisa rõhutada. Päeval mängi lapsega, ka vastsündinuga - jutusta temaga, näita talle mänguasju, jaluta laps süles mööda kodu ja tutvusta talle elamist, vaadake koos aknast välja. Beebi vajadusi tuleb rahuldada ka öösel - anda süüa, vahetada mähe, pakkuda lähedust. Kuid ära mine lapse ärkvelolekuga öösel kaasa - ära pane tuld põlema, ära jutusta temaga (rahustavad sõnad nagu "Emme on siin, jääme nüüd tudule" välja arvata), ärge tõuske püsti, ärge minge teise tuppa jms.
     
  • Une-eelne rutiin on väga tähtis. Tunnike enne uneaega keerake tuled hämaramaks. Käige pesemas. Pange selga uneriided. Kui tavapäraselt toidad last elutoas istudes, siis viimane une-eelne toitmine võib toimuda hämaras magamistoas lamades. Seejärel laula lapsele, kasutades alati ühte ja sama unelaulu, mida muul ajal kui uinudes ei kasuta - ka sellega tekib uneassotsiatsioon. Une-eelne rutiin võib koosneda ükskõik millistest teie perele sobivatest tegevustest, kuid see peaks olema igal õhtul ühesugune.
     
  • Magamistoa temperatuur peaks alati olema paari kraadi võrra madalam teiste ruumide temperatuurist - siis magavad kõik inimesed paremini. Optimaalne on 18-22 kraadi, sellest kõrgem temperatuur ei soosi magamist. Beebid ei vaja soojemat ruumi kui meie, ega ka oluliselt paksemaid riideid - kui magad ise paljalt, piisab lapsele õhemast pidžaamast. 
     
  • Mõtle läbi enda ööpäevased tegemised. Võib-olla on sul päeval palju tegemist, nii suuremate laste kui ka majapidamisega, kuid öösel lebad vaikselt beebi kõrval? Beebi tunneb, et emal ei ole tema jaoks päeval aega, kuid öösel - on!
     
  • Kui elukeskkond on päeval beebile stressirikas, näiteks on kodu väga lärmakas ja tihti täis võõraid inimesi (näiteks käib teil palju katsikulisi), siis kaitseb tita end ülestimulatsiooni eest magama jäädes. Ta n-ö magab raske aja maha ning ärkab, kui ülestimulatsiooni oht on möödas.
     
  • Kui toidad last rinnaga, siis hoidu kohvi ja teiste kofeiini sisaldavate jookide tarbimisest alates pärastlõunast. Kui laps magab ka päeval kehvasti, siis hoidu kohvi joomisest üleüldse - kofeiin jõuab rinnapiima.
     
  • Kui laps magab hästi just varastest hommikutundidest lõunani, kuid muul ajal on tema uni häiritud, võib asi olla ka selles, et talle ei sobi mõni toiduaine, mida ema tarbib - öösel ei ole ema söönud ja allergeenid ei jõua rinnapiimast beebini, mistõttu hommikuks vaevused leevenduvad ja beebi uinub.
     
  • Ole realist. Vastsündinud ei lähe kell üheksa magama, et rahulikult kella kaheksani hommikul põõnata. Beebide unevajadus on väga erinev - mõned magavad vastsündinuna 20 tundi ööpäevas, teised 12. Enamus beebisid ärkab öö jooksul palju kordi, soovides süüa, kuiva mähet või ema kallistust. Kuigi ärkamiste arv väheneb lapse kasvades, võib öine ärkamine kesta terve esimese eluaasta. See ongi beebi normaalne unerežiim, mis ei tähenda, et laps oleks öö ja päeva ära vahetanud. Laps on öö ja päeva ära vahetanud ning perekond võib vajada siin artiklis mainitud nõuandeid juhul, kui tita magab öösel vähem kui päeval.

 

Kas Sinu beebil läksid esialgu öö ja päev sassi? Kuidas segaduse selgeks saite?