Mida teha, kui beebil on vedelikupuudus?

Mida teha, kui beebil on vedelikupuudus?

11. Nov 2014, 00:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui sulle tundub, et ainus, mida su beebi teeb on magab, sööb ja toodab musti mähkmeid, siis on kõik täpselt nii nagu peab. Beebide kõhud on tillukesed ja võrreldes suuremate laste ja täiskasvanutega säilitab imiku keha vähem vedelikku. Nende pidev vajadus süüa (täpsemalt öeldes juua) tuleb nende ülikiirest ainevahetusest ja oluline on sealjuures mõista, et seetõttu on beebidel ka suurem oht dehüdratsiooni tekkeks. Kui laps kaotab oksendamise, kõhulahtisuse või higistamise läbi vedelikke, võib tekkida vedelikupuudus ja laps võib väga haigeks jääda. Siin on viisid, kuidas beebi dehüdreerumist vältida ning vajadusel ravida.

Väldi dehüdratsiooni

Oma esimese kuue elukuu jooksul - kuni ta hakkab tahkeid toite sööma - saab beebi kõik vajalikud vedelikud (ja toitained) rinnapiimast või rinnapiimaasendajast. Seega pole põhjust talle isegi kuuma ilma korral lisavedelikke (vett, mahla) anda, et vedelikupuuduse teket vältida. Selle asemel tuleb last hoida otsese päikesevalguse eest (mis on vajalik ka lapse õrna naha päikesepõletuse eest kaitsmiseks) ja riietada ta kergetesse, hingavatesse riietesse, et ta üle ei kuumeneks. Ka ei tohiks last uneajal teki sisse mässida, kui see beebi naha õhetama ja higistama ajab.

Kõige tõenäolisem on dehüdreerumine siis, kui laps on haige. Oksendamise, kõhulahtisuse ja isutuse (mida võib mõnikord põhjustada ka kurguvalu) läbi võib laps kiiresti palju vedelikke kaotada. Tavaliselt kaasnevad need sümptomid viirusega ja ei ole täielikult välditavad (kuigi hoolikas kätepesu on kindlasti abiks). Üheks ränga kõhulahtisuse põhjustajaks vastsündinutel ja väikelastel on rotaviirus, mille vastu vaktsineeritakse alates 1. juulist 2014 riikliku immuniseerimiskava kohaselt kõiki väikelapsi.

Dehüdratsiooni tunnused

Eriti juhul, kui laps oksendab (ja mitte lihtsalt tillukesi piimakoguseid) või kannatab kõhulahtisuse all, tuleks last hoolikalt jälgida, et tunda ära järgmisi vedelikupuuduse tunnuseid:

Vähem kui kuus märga mähet päevas

Kuivad suu ja silmad (pisarateta nutt)

Nahk näib kuiv ja lõtvunud (ei vetru õrnalt vajutades tagasi)

Närvilisus või, vastupidi, uimasus

Auku langenud silmad

Auku vajunud pehmed kohad beebi pealael

Külmad ja/või laigulised käed ja jalad

Dehüdratsiooni ravi

Isegi kui beebi oksendab või kakab pidevalt, tuleks siiski järjekindlalt jätkata talle rinnapiima ja/või piimaasendaja pakkumist, sest iga tilk vedelikku on oluline. Kui märkad lapsel mõnda dehüdreerumise sümptomit - eriti kui tead, et beebi on söönud vähem kui harilikult - võta ühendust perearstiga, kes oskab selles olukorras parimat võimalikku nõu anda. Ka võib helistada perearsti nõuandetelefonil 1220, kust saab ööpäevaringselt meditsiinilist nõu. Kui laps ei ole 12 tunni jooksul või kauem tootnud ühtegi märga mähet, tal on raskusi unest ärkamisega või tema hingamine ja/või südamerütm on kiirenenud, tuleb lapsele viivitamatult kiirabi kutsuda.

(Allikas: Whattoexpect.com)


Emmede Klubi