Mida teha, kui imetamine on valus?

Mida teha, kui imetamine on valus?

08. Apr 18:54 Emmede Klubi Emmede Klubi

Valusad nibud on levinud mure lapse esimestel elunädalatel, mil ema rinnad ei ole intensiivse imemisega veel harjunud. Vahel võib aga ebamugavus erinevate probleemide tõttu püsima jääda. Seepärast on mõistlik kohe valu tekkimisel kontrollida üle beebi imemisvõte.

Ämmaemand Maret Voites selgitab, et kui beebi sünnib, on ta esialgu väga palju rinnal - emale võib koguni tunduda, et pidevalt. Pidev imemine on imetamise alguses normaalne ja tähtis, et piisav kogus piima rinda tekiks - just imemine stimuleerib piima teket. Ema rinnal olemine pakub äsja võhivõõrasse maailma saabunud titale turvatunnet. Lisaks on tihe imetamine pärast sünnitust tarvilik ka ema kehale, sest see aitab emakal tagasi väikeseks kokku tõmbuda.

"Seega on rinna pakkumine beebile nii tema kui ka sinu jaoks väga vajalik ja kasulik. See aga ei tähenda, et see hetkel väga lihtne või mugav sulle oleks!" räägib Voites. Nimelt on üsna tavapärane, et imemisobjektiks olemisega veel harjumata nibud muutuvad esimestel nädalatel uuest pidevast survest hellaks. Selline valu möödub paari nädala jooksul, kui rinnad olukorraga harjuvad.

Vahel on valu aga nii suur, et toob emale pisarad silma ja ajab varbaid krõnksu tõmbama, nendib Voites. Paljud imetamisnõustajad ütlevad, et imetamine ei tohi päris valus olla - kui on suur valu, on lapse imemisvõte vale. Oma enda ja paljude teiste emade kogemuse põhjal ei ole Voites selle väitega päris nõus - vahel on kõik õigesti, aga valu toob ikkagi pisara silma, ning taandub siis paari nädala jooksul iseenesest. "Olen mõlema oma lapsega kogenud väga tugevat tundlikkust imetamise alustamisel," ütleb ta. "Minul võttis aega nädal-kaks, enne kui beebi imema hakkamine ja imetamine enam valus ei olnud."

Sellegipoolest soovitab Voites valu tekkimisel kontrollida ise või lasta imetamisnõustajal kontrollida üle beebi imemisvõte, sest vale võte on tõesti levinuim tugeva või pikaajalise imetamisaegse valu põhjustaja. Ämmaemand kirjeldab õiget imemisvõtet: "Beebi pea ja selg peaksid olema ühel joonel, beebi kõht vastu sinu kõhtu. Too beebi nina kohakuti nibuga, sest rinna imemiseks peaks ta pea kuklasse lükkama. See on vajalik, et ta haaraks võimalikult palju nibuvälja. Toeta beebit turjast ja seljast, luba tal pead tahapoole liigutada, kui ta seda vajab. Lõug peaks olema surutud vastu rinda, mõlemad huuled väljapoole pööratud ja põsed pruntis (imemisega ei tohiks kaasneda põskedes lohkusid). Jälgi, et beebi haaraks palju nibuvälja, mitte ainult nibu. Õiget imemisvõtet näed ka sellest videost."

Eriti hea on, kui valu käes kannatav ema pöörduks siiski professionaalse imetamisnõustaja juurde, sest nemad oskavad lisaks imemisvõtte kontrollimisele välistada ka muud probleemid, mis võivad imetamise valusaks muuta - näiteks soor, rinnapõletik või piimavill.

Suurima tõenäosusega on aga siiski tegemist hõõrdunud nahast tingitud valuga, mis peatselt möödub. Kuidas valulik periood üle elada?

  • Anna nibudele imetamise vaheaegadel õhku. Ole paljaste rindadega. 
  • Määri rinnanibudele pärast imetamist kas välja lüpstud rinnapiima, looduslikku lanoliinsalvi või mingit muud nibukreemi (apteegis on müügil lai valik). Enamasti ei pea neid kreeme enne imetamist maha pesema. 
  • Apteegis on müügil ka jahutavaid, valu leevendavaid ja naha tervenemist soosivaid nibukompresse.
  • Püüa vältida rinnanibude seebiga pesemist, sest see kuivatab nahka liigselt ning peseb maha naha loomuliku kaitsva rasvakihi. 
  • Kui beebi rinnale panemine on nii valus, et sa lihtsalt ei suuda seda teha, siis võta ajutiselt kasutusele silikoonist nibukaitse (samuti müügil apteegis). Nibukaitset võib soovitada vaid hea ja tugeva imemisega beebile. Kui beebil on rinnast imema õppimisega raskuseid, võib nibukaitse protsessi keerukamaks muuta. Kui nibude hellus on taandumas, proovi kindlasti kaitsmest sammhaaval loobuda, muidu jääb laps sellest sõltuvusse ega oska või tahagi enam paljast rinda imeda, mis muutub tulevikus tüütuks sulle endale. 
  • Kui beebi rinnale panemine on siiski nii valus, et tundub ilmvõimatu, pane endale kiiresti aeg imetamisnõustaja juurde. Kuni aeg kätte jõuab, proovi rinnapiima sõrmede või rinnapumbaga välja lüpsta ja beebile pisikesest topsist või süstlast pakkuda. Ära kasuta lutipudelit, sest see võib imetamise algusjärgus beebi segadusse ajada, rinnast keelduma panna või imemisvõtte rikkuda.

"Soovin sulle kannatlikkust ning usku, et see raske hetk möödub! Kui jaksad selle raske aja ära kannatada, saad hakata õige pea oma beebi imetamist nautima," julgustab ämmaemand.

 

Kas Sinu jaoks oli imetamine alguses valulik? Kas põhjus selgus? Millest leidsid leevendust?