Ohatis - tüütu täiskasvanule, ohtlik vastsündinule

Ohatis - tüütu täiskasvanule, ohtlik vastsündinule

17. Sep 2018, 22:18 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lucy Kendalli poeg Oliver sündis tänavu augusti alguses. 11 päeva pärast sündi lõpetas ta järsku söömise, tal tekkis palavik ja vanemad viisid ta peatselt haiglasse. Haiglas diagnoositi oma elu eest võitleval pisipoisl neonataalne herpes.

Pärast 21 päeva haiglas, sain Oliver koju, kus ta peab veel tervelt kuus kuud antibiootikume võtma. Vaata pilte Oliverist ja tema ema kirjeldust juhtunust SIIN.

Seda vastsündinutele väga rasket haigust, neonataalset herpest põhjustab herpes simplex 1 või 2 - sama viirus, mis tekitab täiskasvanutel ohatisi ja genitaalherpest. Herpese vastu pole ravi - sümptomid võivad avalduda tihedamini või harvemini või üldse mitte, aga kord organismi sattunud haigus jääb sinna elu lõpuni.

Vastsündinute herpese sümptomid võivad aga olla ärrituvus, letargia, täielik söögiisu puudus, palavik, lööve või villid näos. Kui vastsündinute herpesele saadakse õigeaegselt jaole ja perel veab, mõjutab see ainult lapse nahka, silmi või suud. Kui aga haigus on jõudnud siseorganiteni või kesknärvisüsteemi, võib beebi elu olla ohus. Laps vajab kiiret ravi. Ravi korral on ellujäämistõenäosus 70%, ravita jäädes 40%.

Kuidas saab beebi herpesesse nakatuda? Enamasti siis, kui ema on raseduse lõpus genitaalherpesesse nakatunud - haigus kandub vaginaalse sünnituse ajal beebile üle. Kuid vahel harva võib beebi nakatuda ka seetõttu, et mõni ohatisega inimene teda musitab. Seega on väga tähtis: kui sul on ohatis, siis ära musita vastsündinuid, hoia distantsi. Kui beebi puudutamine on vältimatu, siis pese enne käsi.

(Allikas: IFL Science)

 

Kas Sina oled herpesviirusesse nakatunud?