Üle poole USA emadest ei järgi jätkuvalt lapse magamapanekul ohutusreegleid

Üle poole USA emadest ei järgi jätkuvalt lapse magamapanekul ohutusreegleid

23. Aug 2017, 14:39 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hiljuti USA-s läbi viidud ja esmaspäeval AAP ajakirjas Pediatrics avaldatud uuringu tulemused näitavad, et hoolimata ühendriikides 23 aastat kestnud ohutu une kampaaniast paneb vaid 43.7 protsenti sealsetest emadest oma beebi alati selili magama - teised kasutavad ka riskantset kõhuliasendit.

Uuringus küsitleti 3297 ema, kellest 77.3% vastasid, et panevad oma beebi tavapäraselt, aga mitte alati magama selili, vahendab CNN. Vaid 43.7% emadest vastas, et paneb lapse alati selili magama. Peamised põhjused, miks emad beebisid kõhuli magama panevad, on eksiarvamus, et selili magades võib beebi toidu tagasiheitesse lämbuda, ja arvamus, et beebil on kõhuli mugavam.

Hassenfeldi lastehaigla pediaatri dr Robin Jacobsoni sõnul on nende eksiarvamuste taga noorte emade vähene haritus ja vanemaealiste perekonnaliikmete mõju - kuna vanasti peeti tita kõhule magama panemist mõnusamaks ja ohutumaks, siis kipuvad vanaemad jt eakamad lähedased seda ka tänastele emadele soovitama. Kui emal puuduvad tänapäevased teadmised, talitabki ta pereliikmete soovituste järgi. 

SIDSi uurinud pediaatri dr Rachel Mooni sõnul ütlevad emad tihti, et tahaksid küll beebi selili magama panna, kuid see pole nende kätes - beebi magab rahulikult vaid siis, kui ta kõhuli asetada. "Tihti on laps peres kuningas või kuninganna. Ma arvan, et vanemad tihti unustavad, et nemad on oma majapidamise täiskasvanud - nemad võivad teha otsuseid, mis on lapsele parim," sõnas Moon.

Beebi järelvalveta kõhuli magama asetamine on imiku äkksurma sündroomi ehk hällisurma ja ka teiste unega seotud surmade, sh lämbumise oluline riskitegur. Ameerika pediaatrite akadeemia (AAP) alustas lapsevanemate harimist kõhuli magamisasendi vältimise osas aastal 1994 kampaaniaga Back to Sleep. Kampaania kestab jätkuvalt, kuid täna on selle nimi Safe to Sleep. Kuigi kõik emad ei järgi veel arstide soovitusi, on kampaania siiski väga edukas olnud - hällisurmade esinemine on USA-s tervelt poole võrra vähenenud.

Beebile võib ohtlik olla just kõhuli magamisasend. Nii selili kui ka kergelt külili magamine on ohutu. Miks soovitavad USA ja Suurbritannia arstid seliliasendit, Eesti sünnitusmajades räägitakse aga vastsündinu esialgu kergelt külili magama seadmisest, oleme Emmede Klubis arutlenud SIIN.

Imiku äkksurma sündroomi riski vähendamiseks:

  • Nii ema kui ka teised pereliikmed peaksid hoiduma sigarettide suitsetamisest raseduse ja lapse beebiea jooksul. Just suitsetamine on hällisurma suurim riskitegur.
  • Ära aseta imikut järelvalveta kõhuli magama. Beebi on kõhuli magamiseks valmis, kui ta oskab end ise sellesse asendisse pöörata. 
  • Beebile sobilik magamisase on pigem kõva madrats, kaetud linaga mis ei liigu paigast. Beebivoodisse ei sobi asetada patju, kaisuloomi, võrepehmendusi. 
  • Beebile sobilik riietus on sama paks kui täiskasvanul plus üks kiht. Beebi üleriietamine või kuumaallika (nt radiaatori) kõrvale magama seadmine on samuti riskitegur. 
  • Ohutuim koht magamiseks on beebile ema ja isaga samas toas, kuid mitte päris samas voodis.
  • Imetamine vähendab hällisurma riski.
  • Luti imemine öösel vähendab hällisurma riski. 
Loe ka ITK pediaatri dr Reet Raukase kokkuvõtet imiku äkksurma sündroomist SIIN

 

Kas Sina tead, et beebit ei soovitata järelvalveta kõhuli magama jätta?