Uued seadused: Itaalia ja Saksamaa karistavad vaktsineerimata jätmise eest

Uued seadused: Itaalia ja Saksamaa karistavad vaktsineerimata jätmise eest

31. May 2017, 12:58 Emmede Klubi Emmede Klubi

Itaalias võeti vastu seadus, mille kohaselt omavoliliselt vaktsineerimata jäetud lapsed ei saa astuda riiklikesse lasteaedadesse-koolidesse ning nende vanemad saavad trahvi. Saksamaa plaanib vastu võtta seaduse, mis karistaks ilma arstidega konsulteerimata vaktsineerimata jätvaid vanemaid mitme tuhande euro suuruse trahvi ja võimaliku lasteaiakohast ilmajäämisega.

Itaalias on pelgalt tänavuse aasta algusega registreeritud kolm korda rohkem leetrite juhtumeid kui möödunud aastatel aasta peale kokku. Leetrite vastu immuniseeritud kaheaastaste laste osakaal on langenud 90 protsendi pealt 80 peale (WHO soovitus karjaimmuunsuse tagamiseks on 95%). Seetõttu otsustas riik üle-eelmisel nädalal muuta vaktsineerimine 12 levinuma haiguse suhtes kohustuslikuks. Kui laps ei ole vaktsineeritud, ei võeta teda lasteaeda vastu, kui aga laps pole kuuendaks eluaastaks ikka immuniseeritud, ei saa ta ka riiklikku kooli astuda ning tema vanemad peavad maksma kopsaka trahvi. 

Kohustuslikuks muutus vaktsineerimine punetiste, leetrite, mumpsi, tuulerõugete, kahte tüüpi meningiidi, lastehalvatuse, difteeria, teetanuse, B-hepatiidi, läkaköha ja haemophilus influenzae B vastu.

Itaalia ametnikud on süüdistanud ühiskondliku immuunsuse languses ja leetrite epideemias teadusvastaseid valeteooriaid. Selline teooria on näiteks leetrite, punetiste ja mumpsi vaktsiini seostamine autismiga - teadus ei ole suutnud tuvastada nende kahe vahel mitte mingit seost. Vaktsineerimispaanika saigi paljuski alguse Andrew Wakefieldi välja antud võltsuuringust, mis seostas autismi vaktsineerimisega. Kuigi Wakefieldi pettus on ammu paljastatud, levivad hirmujutud ikka edasi.

Saksamaal suri kolme lapse ema

Kuigi vaktsineerimine on Saksamaal soovituslik, ei ole see kohustuslik, ning otsus vaktsineerimisest loobuda on ühiskonnas aktsepteeritav mitte taunitud. Senini on sellisest poliitikast karjaimmuunsuse tagamiseks piisanud, kuid viimastel aastatel pole vaktsineerimisega hõlmatud laste osakaal enam ühiskondliku immuunsuse tagamiseks piisav olnud.

Ka Saksamaad on seetõttu tabanud leetritepuhang. Tänavu aprilliks oli leetritesse haigestumist registreeritud 410 korral (võrdluseks - mullu u 300 juhtumit terve aasta peale). Eelmisel nädalal lisandus haigestumiste sekka surmajuhtum - leetrite tõttu kaotas elu kolme lapse ema.

Kui seadus vastu võetakse, peavad ilma meedikute nõuanneteta vaktsineerimisest loobunud vanemad maksma kuni 2500 eurot trahvi. Lasteaedadele muutub kohustuslikuks anda teada lastest, kelle vanemad ei suuda lapse vaktsineeritust tõestada. Need lapsed võivad kaotada lasteaiakoha.

Seadus tuleb parlamendis hääletusele järgmisel kuul.

(Allikad: BBC, BBC, euronews, Independent)

 

Kas pooldad vaktsineerimise kohustuslikuks muutmist? Milliste meetoditega oleks Sinu hinnangul õige vanemaid vaktsineerima suunata?