Vaktsiin, mis päästis 500 miljoni lapse elu

Vaktsiin, mis päästis 500 miljoni lapse elu

25. Apr 2016, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kes on maailma ajaloos kõige rohkem inimelusid päästnud inimene? Arvatakse, et Edward Jenner - esimese eduka vaktsiini, rõugevaktsiini leiutaja. Juba otseselt on tema 1796. aasta leiutis päästnud 500 miljonit inimelu. Sinna juurde võib aga lisada ka kõik ülejäänud vaktsiinid, mis leiutati hiljem tänu Jenneri avastuse edule.

Edward Jenner avastas, et nakkushaiguseid saab ennetada, kui tutvustada inimese immuunsüsteemile haigustekitajaga sarnast patogeeni.

Rõuged on hetkel maailmas ainus nakksuhaigus, mis on täielikult likvideeritud. Seda tänu vaktsineerimisele. Praegu on aga alust arvata, et varsti lisandub lühikesse nimekirja lastehalvatus - samuti tänu vaktsineerimisedule. Kui 1988. aastal registreeriti maailmas 350 000 poliomüeliidi ehk lastehalvatuse juhtu, siis mullu juba ainult 74. Vaktsineerimine üleüldiselt on peamine põhjus, miks laste suremus on alates 1990. aastast poole võrra vähenenud.

Märtsis kuulutas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) leetrite ja punetiste endeemilise leviku Eestis lõppenuks, sest ka need haigused on Eestist vaktsineerimisega kõrvaldatud. Üksikuid haigusjuhte ikka veel registreeritakse, aga valdavalt on tegu reisidelt kaasa toodud haigusjuhtudega nende inimeste poolt, kes on vaktsineerimata.

Vaktsiinivastased argumenteerivad tihti, et vaktsineerimise eesmärk on ravimitööstusele raha sisse tuua. Tegelikult on arvutatud, et iga laste vaktsineerimisele kulutatud dollar aitab tulevikus kokku hoida 16 dollarit, mis muidu kuluks nende haiguste raviks, mille vastu me vaktsineerime. Seega ei too vaktsineerimine ravimitööstusse raha, vaid võtab seda. 

Tänase seisuga vaktsineeritakse lapsi Eestis riikliku immuniseerimiskava alusel 11 nakkushaiguse vastu. Nendeks on tuberkuloos, B-viirushepatiit, rotaviirusnakkus, difteeria, teetanus, läkaköha, punetised, leetrid, mumps, poliomüeliit ja b-tüübi hemofiilusnakkus. Täiskasvanutele on ette nähtud korduvvaktsineerimine iga kümne aasta järel difteeria ja teetanuse vastu. Immuniseerimiskava alusel tehtavad vaktsineerimised on nii lastele kui ka täiskasvanutele tasuta.

Eile algas ülemaailmne vaktsineerimisnädal. WHO algatusel sündinud Euroopa vaktsineerimisnädalat tähistatakse 11. korda. 

(Allikas: FT Health, Terviseamet)


Kas Sinu lapsed on vaktsineeritud? Miks või miks mitte?

26. Apr 2016, 07:19

On, riikliku kava järgi. Kui on olnud siis hullemad haiguspuhangud, siis olen mõelnud ka lisa vaktsiinide peale, kuid hetkel pole lisaks midagi teinud. Ptui-Ptui, õnneks pole ka midagi hullu külge hakanud.