VIDEO! Beebiminutid: Kui beebil on gaasivalud

VIDEO! Beebiminutid: Kui beebil on gaasivalud

04. May 2016, 07:51 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sageli kannatavad beebid esimestel elukuudel palju vaeva ja ebamugavust põhjustavate gaasivalude all. Millest võivad imikute gaasivalud olla tingitud, kuidas eristada gaasivalusid koolikutest ning milliseid abivahendeid valu leevendamiseks kasutada, selgitab meile ämmaemand Liis Raag. 




Kuidas aru saada, et beebit vaevad just gaasivalud?

Gaaside teke ja olemasolu lapsel on ämmaemand Liis Raagi sõnul iseenesest täiesti normaalne nähtus. Kui aga gaase on väga palju ja nad kuidagi enam välja ei tule, põhjustavad nad lapsele valu. Gaasivaludes lapsed on üldiselt rahutud. Võibolla ei saa nad hästi rinda imetud ja ei saa hästi uinuda või magada. Samuti kipuvad nad käte-jalgadega siputama ning nende kõht võib olla nähtavalt kõva ja punnis.

Mis vahe on gaasivaludel ja koolikutel?

„Koolikutest räägitakse siis, kui muidu täitsa tervel lapsel, kes on hästi kaalus juurde võtnud, kasvanud, esinevad lohutamatud nutuhood ja need nutuhood algavad üldiselt kuskil, kui laps on 2-3 nädalat vana ja lõpevad, kui laps on 3-4kuune,“ selgitab Raag. Koolikutele on ka iseloomulik, et laps nutab isegi kolm tundi järjest ja need nutuhood on vähemalt kolmel päeval nädalas. Mis põhjustab beebil gaasivalusid? Gaasivalude põhjused ei ole kindlalt teada, kuid erinevaid võimalikke põhjusi võib nimetada. „Sageli räägitakse sellest, et see on põhjustatud lapse ebaküpsest seedesüsteemist või närvisüsteemist,“ ütleb Raag. Üheks gaasivalusid soodustavaks teguriks on last ümbritsev keskkond. Kui beebi elus on liigselt müra, ärritusi või kui teda ümbritsevad pereliikmed kannatavad stressi all, on ka suurem võimalus, et gaasivalud hakkavad beebile häda tegema.

Kas see, mida ema sööb võib lapsele gaase tekitada?

Põhimõtteliselt sellist ühte kindlat toiduainet ei ole leitud, mis lastel gaasivalusid võib tekitada. „Üldiselt me ka ei soovita imetavatel emadel on menüüd liigselt piirata, aga selge on see, et kui ema näeb, et laps on valus ja hädas, siis ta proovib teda igati aidata ja esimese asjana, mida soovitatakse ja oma menüüs korrigeerida, on ära jätta nädalaks piimatooted ja vaadata, kas see leevendab kuidagi lapse enesetunnet ja kui on tõesti näha, et laps saab siis paremini toime oma kõhuga ja gaasivalud teda enam ei piina, siis võib olla sellest piimas küll põhjustatud see valu,“ kirjeldab Raag.

Miks vaevavad gaasivalusid beebisid just esimesed kolm elukuud?

Ühe põhjusena nimetatakse gaasivalude tekkel just seda, et närvisüsteem ja seedesüsteem on veel ebaküps, et laps ju kogu aeg kasvab ja areneb ja ta muutub ka palju liikuvamaks kogu aeg. See on 3-4kuuselt, kui ta hakkab ise ennast keerama seljalt kõhule alguses, see aitab ka tal paremini gaasidega toime tulla.

Kuidas gaasivalusid leevendada?

Selline valu käes nuttev laps vajab hästi palju lähedust, kontakti, sellist tihedat koosolemist ema-isaga. „Siin võib hästi abiks olla ka lapse kandelinas või kõhukotis hoidmine ja kandmine,“ soovitab Raag. Lisaks enda vastas hoidmisele, võib aidata aidata kiigutamine, kussutamine, mõnele lapsele vankrisõit, mõnele mõjub autosõit rahustavalt. Soe vann või üldse soe vesi on see, mis aitab lõõgastuda ja võib aidata ka gaasidel liikuma hakata ja välja tulla.

Kas on olemas ka ravimeid?

Ravimeid ja gaasirohtusid ei pea kartma, läbi sooleseina nad ei imendu ja nende toimimismehhanismi mõte on see, et nad aitavad gaasimulle natuke väiksemaks lõhustada. Kahjuks imerohtu nendest siiski loota ei tasu, alati ja tingimata nad ei pruugi aidata. Silitamine ja süles hoidmine Gaasivalude leevendamisel võib abi olla ka lihtsalt beebi asendi muutmisest ja õrnalt masseerimisest. Tasub proovida asetada last kõhuli või külje peale ning teha ka harjutusi, näiteks tuua beebi põlvi tema kõhu poole. Vahel piisab aga, kui beebi kõhtu päripäeva silitada või teda mõnusasti süles hoida. Kuigi imerohtu, mis imikute gaasivalud igaveseks kaotaks ei ole veel olemas, on siiski võimalik neid natukenegi leevendada. Oluline on olla kannatlik ja pühendada aega oma beebiga koos olemiseks.

Rahulikke esimesi elukuid, armas beebi!