VIDEO! Beebipäevik: Tugiisiku loeng

VIDEO! Beebipäevik: Tugiisiku loeng

30. Mar 2016, 08:44 Emmede Klubi Emmede Klubi

Enamik naisi soovivad, et sünnitusel viibiks nende kõrval ka keegi lähedane, kes neid toetaks. Vaatamata sellele, et Tambet on korra juba Kätlini kõrval sünnitusel olnud, soovivad nad mõlemad osaleda spetsiaalselt tugiisikutele mõeldud loengus Pelgulinna Sünnitusmajas. Mida ja kuidas sünnitaja tugiisik lisaks kohal olemisele teha saab, räägib lapsevanematele ämmaemand Maret Voites.

 

Pelgulinna Sünnitusmajatugiisiku loengus räägitakse, mis naise kehas sünnitusel ajal toimub, kirjeldatakse emaka kokkutõmbeid ehk tuhusid, antakse nõuandeid, millal sünnitusmajja tulla, millistes asendites on võimalik olla ja kuidas tugiisik saab sünnitajat erinevates sünnituse etappides toetada. Näidatakse ka videokaadreid sünnitusprotsessist, kus on näha, kuidas tugiisik saab sünnitajale aktiivselt toeks olla.

Loengu kestel jagab ämmaemand tugiisikutele ka praktilisi näpunäiteid, kuidas ja mida tugiisik sünnitusvalude leevendamiseks teha saab. Õige hingamine on sünnitusel üks olulisemaid abivahendeid, mis aitab nii emal kui kõhubeebil sünnitusvaludega paremini toime tulla. Tugiisik saab sünnitajaga kaasa hingates teda toetada ning õiget rütmi hoida.

Paljud naised saavad sünnitusvaevuste leevendamisel abi massaažist ja silitustest. Kõige parem on, kui seda teeb keegi oma lähedane inimene. Aitamaks naist sünnituse lõpuetapis väsimusest üle, on olemas üks hea harjutus.

Selleks on ülekeha silitus, mida võiks teha tuhuvahede ajal (vaata videost!). „Pane pea nii, et sul mõnus on ja ära mõtle millelegi, lihtsalt puhka. Siis mees hakkab vaikselt silitama. Kolm korda käte peal, mõnusa normaalse survega, mitte väga õrnalt ja mitte väga tugevalt ja siis hakkad tulema pea pealt ja ei võta käsi ära enne, kui oled jõudnud varvaste juurde. Tuled mööda selga, tuharate juurest keerad ette põlvedele, põlvede juures tuled mööda sääri all varvasteni. Võtad korra varbad pihku ja lased lahti,“ juhendab Maret.

Kokku näitas ämmaemand loengus osalejatele üle kümne erineva viisi, kuidas on võimalik sünnitusel aktiivselt toeks olla ning soovitas nende hulgast valida vaid mõne üksiku, mis naisele tõeliselt meeldisid ja need meelde jätta.

Kätlin ja Tambet jäid tugiisiku loenguga väga rahule. Neile mõlemale tundus, et nad said nii mõndagi uut teada, kuigi nad eelmise raseduse ajal samuti käisid tugiisikule mõeldud loengut kuulamas. „Me käisime küll loengus, aga me ei saanud nii palju selliseid harjutusi tehtud, et siis sünnitusel olime rohkem nii öelda selle peal, mille peale me ise tulime, aga see ei ole tihti nagu piisav, et ma ikka soovitaksin loengusse minna, et seal räägitakse rohkem ja siis on ka sünnitusel endal kindlam tunne, et ei pea hakkama leiutama,“ soovitab Kätlin tulevastel lapsevanematel kindlasti loengut kuulama minna.

Kuigi kõige olulisem on sünnitaja jaoks teadmine, et keegi lähedane on talle toeks tulnud ja on tema jaoks olemas, on ka tugiisikul võimalik aktiivselt sünnitusprotsessist osa saada. Oluline on teha seda aga õigesti ja üksnes siis, kui naine seda soovib.

Kuna Kätlini sünnitustähtaeg üha läheneb, vaatame järgmine kord, mida pakivad Kätlin ja Tambet oma haiglakotti.

Lõpetuseks loetleme soovitused tugiisikule:

  • Ole sünnitaja jaoks olemas
  • Ole positiivne
  • Tuhu ajal on hea, kui on kellel käest kinni hoida või kui on kellegi najale toetuda
  • Tunnusta ja kiida sünnitajat
  • Hooli, mõista ja täida soove
  • Hinga koos sünnitajaga
  • Paku juua ja süüa
  • Pühi higi
  • Aita sünnitajal keskenduda ja austa vaikust
  • Aita muuta asendeid
  • Masseeri ja silita hellalt, rahustavalt, julgustavalt
  • Rahusta ja lohuta
  • Ole vahendaja sünnitaja ja personali vahel
  • Jaga vastutust otsustamisel
  • Nõustu, kui sünnitaja ei soovi silitusi, massaaži või hellitusi20160427120216-61714.jpgi