Andra pereblogi: Kas mu rinnad kuuluvad tõesti ühiskonnale?

Andra, Emmede Klubi blogija
Andra, Emmede Klubi blogija 12. mai 2017 14:59

Kui ma veel laste saamisele isegi ei mõelnud, siis vaatasin alati pisut veidralt, et miks osad emad oma beebit imetades nende pea tekiga katavad? Arvasin, et ju see on siis selleks, et beebi saaks rahulikult süüa ning ei hakkaks liialt ümbrust uudistama. Suur oli mu imestus saades teada, et mõned emad teevad seda hoopiski piinlikkusest. Mida? Sul on piinlik oma last toita? Miks? Kelle ees?

Esimese sõbrannaga, kellega sellel teemal rääkisime, läksime täiesti vaidlema. Ma lihtsalt ei olnud nõus uskuma, et on inimesi, kes võiksid beebi imetamise peale viltu vaadata. Miks nad peaksid? Ise emaks saades hakkasn palju kuulma küsimusi stiilis: "Issand ... siin imetadki? Äkki peaksid hoopis teise tuppa minema?". Ma ei mõistnud miks peab mind kui imetavat ema teistest isoleerima? Seejärel kuulsin etteheiteid selle kohta, et miks peavad teised seda tissilakkumist pealt vaatama? Lugupeetud inimesed: kes ei ole veel kursis, siis laps imeb rinnast piima selleks, et kõht täis saada. Samamoodi nagu teiegi sööte ja laua taga istute, sööb ka laps. Ma ei palu teil ju söömise ajaks pea teki alla peita? Mulle ei mahu pähe, kuidas keegi saab näha selles mingisugustki erootilist alatooni. Kuidas saab seda olla rõve vaadata? Minu meelest on tunduvalt rõvedam kuskil pargis Bocki joovaid noormehi silmata.

Mina olen avalikult imetanud nii poes, autos, sünnipäevapidudel kui avalikel üritustel. Ning ma olen selle üle uhke! Ma ei tunne sellepärast piinlikkust ja arvan, et ka keegi teine ei peaks. Kumb on siis parem: kas keset poodi end hingetuks karjuv laps või imetav ema?

Teine väga aktiivset arutelu tekitav teema on beebi toitmine. Kas anda lapsele rinnapiima või rinnapiimaasendajat. Palju on kuulda argumente, et asendaja poole pöördutakse liiga kergekäeliselt. Kuid kergekäeliselt kelle jaoks? Miks arvab keegi, et tal on õigus otsustada, kui lihtsalt see otsus vastu võeti?

Mul on sõbranna, kes oli tuline imetamise pooldaja. Olude sunnil pidi ta hakkama oma beebile andma rinnapiimaasendajat. Ta lihtsalt tundis end beebit imetades kohutavalt ebamugavalt. Ta võttis igal korral lapse rinnale vastikustundega ning ei suutnud sellest grammigi rõõmu tunda. Ta pingutas ja punnitas mitu kuud. Ja teate miks? Sest ta kartis, mida teised arvaksid, kui ta asendajat andma hakkaks. Pärast selle otsuse vastu võtmist hakkas ta rinnapiimaasendaja järel käima oma kodupoest kaugemal - selleks, et mõni tuttav teda ei näeks.

Samamoodi on meie oma Emmede Klubist võtta näiteks Raquel, kes pidi imetamise lõpetama haiguse tõttu ja sai seetõttu paljude silmapöörituste osaliseks. Talle öeldi, et ju ta ei pingutanud ikka piisavalt. Kuidas palun? Kuidas keegi seda üldse eeldada saab?

Mina arvan, et ainus situatsioon, mil asendaja andmine pole õige, on juhul, kui laps soovib rinda ja ema soovib seda anda. Kõik eeldused selleks on olemas, ent sellegi poolest seda ei tehta. Ülejäänud põhjused ei ole enam ühiskonna asi kommenteerida ja sildistada, et kes loobus kergekäeliselt või kes mugavusest.

Kes nimetab rinnapiimaasendaja andmist lihtsama vastupanu teed minemiseks, pole ilmselt iial seda ise lapsele andma pidanud. Kogu pudeli-ja pulbrimajanduse kaasas kandmine on tuhat korda tüütum enda rindade kaasas kandmisest.

Palun kasvatage kõik ikka enda lapsi. Ärge sildistage. Üritage näha endast kaugemale ja panna end natukesekski teise inimese olukorda enne, kui ta hukka mõistate. Ka kõige tugevama inimese võib rivist välja viia kellegi kommentaar selle kohta, et ju ta loobus liiga kergekäeliselt. Iga täie mõistuse juures olev ema tahab ju oma lapsele vaid parimat. 

20170512154636-72854.jpg

Kui emad ise teineteist ei toeta ja ei mõista, siis kes veel? Me ajame taga sallivamat ja sõbralikumat ühiskonda, aga samal ajal teeme maha oma saatusekaaslaseid. Me oleme emad - vägevad inimesed, kes on enda sees kasvatanud valmis teise inimese või saanud ta oma ellu läbi lapsendamise keerulise kadalipu. Kellelegi ei saja lapsed taevast sülle. Me kõik hoolime nendest omamoodi ja taháme neile parimat. Toetagem teineteist!

Järgmise korrani armsad!

Kommenteerimiseks pead sisse logima Registreeru

ZOOMBOOK

ZOOMBOOK fotoraamatud
VIDEO! Zoombook: Näpunäiteid lapse esimeseks sünnipäevapeoks

VIDEO! Zoombook: Näpunäiteid lapse esimeseks sünnipäevapeoks

VIDEO! Beebiminutid: Zoombook fotoraamatud

VIDEO! Beebiminutid: Zoombook fotoraamatud

Südamlik innovatsioon - postkaardid saajale otse sinu nutitelefonist

Südamlik innovatsioon - postkaardid saajale otse ...

VIDEO! Beebipäevik: Kätlini fotonipid ja piltide talletamine fotoraamatusse

VIDEO! Beebipäevik: Kätlini fotonipid ja piltide ...

Fotoraamatute tootja ZOOMBOOK siseneb Eesti turule 1000 raamatu kinkimisega

Fotoraamatute tootja ZOOMBOOK siseneb Eesti turule ...

Emmede Klubi lugejate sünnituslood

Sünnilugu: Kuidas Hugo siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Hugo siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Brait-Christian siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Brait-Christian siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Elise siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Elise siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Ramon siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Ramon siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Andres enneaegselt siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Andres enneaegselt siia ilma ...

Sünnilugu: Kuidas Kristhella siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kristhella siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kristhan siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kristhan siia ilma sai

Värskeimad blogipostitused

Kristi blogi: Kas olen lapsest eemale minnes halb ema?

Kristi blogi: Kas olen lapsest eemale minnes halb ema?

Gerri blogi: Imemaitsev koogiretsept emadepäevaks

Gerri blogi: Imemaitsev koogiretsept emadepäevaks

Kristi blogi: Esimene laps versus järgmised - ajaga targemaks!?

Kristi blogi: Esimene laps versus järgmised ...

Marise blogi: Ema reeglid

Marise blogi: Ema reeglid

Liisi kooliblogi: Õpetaja versus lapsevanem

Liisi kooliblogi: Õpetaja versus lapsevanem

Huggies® mähkmed - sinu lapse igaks arenguetapiks

Huggies® Elite Soft vastsündinumähkmed - parim kaitse Sinu beebi õrnale nahale

Huggies® Elite Soft vastsündinumähkmed - parim ...

Uued ja veelgi paremad Huggies® Pants püksmähkmed!

Uued ja veelgi paremad Huggies® Pants ...

Raseduskalender

Sisesta oma viimase menstruatsiooni kuupäev, et välja selgitada, mitmes rasedusnädal sul hetkel käsil on.
Logi ennast sisse, et raseduskalender salvestada!
Registreeru