Liisi kooliblogi: Esimene kuu koolis - kuidas meil läheb?

Liis, Emmede Klubi blogija
Liis, Emmede Klubi blogija 2. oktoober 2017 19:17

Ma ei hakka valetama: esimene kuu koolis on kujunenud nii minu kui Andri jaoks väga stressirohkeks. Esimesel nädalal igatsesin lasteaiaaega, teisel mõtlesin, miks ma poleks võinud teda ise koduõppel õpetada ja kolmandal hakkasin vaikselt harjuma. Samad emotsioonid valdasid ka Andrit.

Millega siis peaks esimese koolikuu jooksul arvestama?

  • Huviringide tormijooksuga! Selleks, et saada laps sobivasse huviringi, tuleb kellaaja pealt arvutisse minna ja loota, et su internet just sel hetkel ära ei kao.
  • Ootamatute kulutustega! Kui sa arvasid, et oled lapsele kõik kooliks vajaliku ostnud, siis eksisid! Esimestel nädalatel käid sa endiselt iga päev ostukeskuses.
  • Kadunud asjadega! Meie oleme ilma jäänud mütsist, sallist (kahel korral), pluusist, teksadest ja mobiiltelefonist. Ime kombel on siiani kõik need asjad järgmisel hommikul Andrit garderoobis oodanud, seega sel teemal rohkem kurta ei saa. Närvikõdi aga jagub igaks päevaks.
  • Vaatamata telefoni olemasolule, ei vasta laps sellele mitte kunagi! Parimal juhul vastab sellele kooli valvelaua administraator ja ütleb, et Teie lapse telefon leiti kraanikausi kõrvalt ja ootab järeletulemist.
  • Läbimärja lapsega, kes tuleb paduvihamas koju, öeldes, et ta unustas oma vihmavarju kooli garderoobi. Palun öelge, kuidas saab unustada vihmavarju maha, kui vihma sajab!? Samas läksid tema sõbrad sel päeval koju sisesandaalidega, seega jällegi, ei saa kurta.
  • Umbkeelse lapsega! Kui su laps on paar nädalat koolis käinud, ei pruugi sa enam mõista, mida või mis keeles ta räägib. Heal juhul on tema sõnavaras vaid ingliskeelsed väljendid, kuid võib minna ka hullemini. „Nagu really, ma pean seda sööma?!“ tähendab näiteks, et ta ei soovi seda toitu, mida talle pakud ja „Sa oled nii noob!“ peaks  tähendama, et sa pole üldse osav.

Tegelikult pole eespool loetletud pisikesed asjad need, mis panid mind lasteaia ja koduõppe peale mõtlema. Nimelt nuttis Andri esimese kahe nädala igal õhtul hüsteeriliselt üks kuni kaks tundi järjest, kuna elas välja pingeid, mis kooliminekuga kaasnesid. Kõik lõppes sellega, et pidin talle suisa vaba päeva tegema, pärast mida jäi ta ka haigeks. Mul on hea meel, et ta vähemalt elas need tunded välja, mitte ei hoidnud endasse. Igal õhtul veetsime nutu, hüsteeria ja jonni lõppedes diivanil kaisutades aega ja ta rääkis kõigest, mis talle muret teeb. 

Nutt sai igal päeval alguse mingist tühisest asjast ja oli selgesti näha, et selle tegelik põhjus oli stress, mis temasse kogunenud on. Stressi tekitas näiteks tunne, et ta pole piisavalt tark. Seda järeldas ta sellest, kui keegi klassis ülesanded temast kiiremini valmis sai. Loomulikult ei mõistnud ta aga seda, et veel rohkem on neid lapsi, kes temast aeglasemad on. Suurt muret tegid talle ka pahatahtliku käitumisega lapsed, kellega esimesed konfliktidki on juba üle elatud, ja õpetajad, kes häält tõstavad. Nimelt ei talu Andri üldse kui tema peale karjutakse. Õnneks klapib ta väga hästi oma klassijuhatajaga. Tean, kui raske õpetajatel korda hoida on ja kui vähe on neid, kes suudavad end kehtestada lapsega võimuvõitlusesse astumata või karjumata. 

Andri on kooliminekuga väga palju muutunud ja suurem osa muutustest pole olnud positiivsed. Pean iga päev endalt küsima, kas antud olukorras oleks õige teda noomida, toetada, aidata või karistada, sest tihti on tema tegude ja muutunud käitumise taga mured ja stress. Samas ei saa ma  teda ka üle käte lasta!

Mul on südamest hea meel, et siiani pole talle kodutöid jäetud. Kuni on lapsi, kelle jaoks kooliminek nii stressirohke on, peaks see esimeses klassis ametlikult keelatud olema! Laps peab üleöö hakkama neli või viis tundi päevas laua taga õppima ja siis veel koju tulles ülesandeid lahendama - see pole lihtsalt mõistlik. Hetkel näen vaeva, et Andri pakiks igal õhtul ise oma koti, paneks järgmise päeva riided valmis, loeks soovituslikku kirjandust ja täidaks igal pühapäeval päeviku ära. Seda on talle küllalt! Samas võttis minuga ühendust tuttav, kes palus abi esimese klassi muusikaõpetuse ülesannetega. Milleks anda esimesel kuul kirjalikke muusikaõpetuse ülesandeid, kui need on isegi lapsevanema jaoks liialt keerulised? MIKS? Ma pole alati seda meelt olnud ja kui ma peaksin kunagi kooli õpetajana naasma, saab minust kordades parem ja mõistvam õpetaja kui olin seda enne Andri kooliminekut.

Mul on nii hea meel, et mul on nüüd, kus Andri koolis käib, kogemus nii koolilapse kui ka lasteaialapse kasvatamise, lasteaiaõpetaja ja kooliõpetaja töö vallas. Oskan tänu sellele näha asjade mõlemat poolt ja tean, mis võib toimuda õpetaja kui ka õpilase peas. See on hetkel üks ainukesi häid asju, mis Andri kooliminekuga kaasnenud on.

Kommenteerimiseks pead sisse logima Registreeru

ZOOMBOOK

ZOOMBOOK fotoraamatud
VIDEO! Zoombook: Näpunäiteid lapse esimeseks sünnipäevapeoks

VIDEO! Zoombook: Näpunäiteid lapse esimeseks sünnipäevapeoks

VIDEO! Beebiminutid: Zoombook fotoraamatud

VIDEO! Beebiminutid: Zoombook fotoraamatud

Südamlik innovatsioon - postkaardid saajale otse sinu nutitelefonist

Südamlik innovatsioon - postkaardid saajale otse ...

VIDEO! Beebipäevik: Kätlini fotonipid ja piltide talletamine fotoraamatusse

VIDEO! Beebipäevik: Kätlini fotonipid ja piltide ...

Fotoraamatute tootja ZOOMBOOK siseneb Eesti turule 1000 raamatu kinkimisega

Fotoraamatute tootja ZOOMBOOK siseneb Eesti turule ...

Emmede Klubi lugejate sünnituslood

Sünnilugu: Kuidas Kadriliis siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kadriliis siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Karl siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Karl siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Saara siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Saara siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Heilika siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Heilika siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Hugo siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Hugo siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Brait-Christian siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Brait-Christian siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Elise siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Elise siia ilma sai

Värskeimad blogipostitused

Kristi blogi: Kas sünnituse kulgu saab ette määrata?

Kristi blogi: Kas sünnituse kulgu saab ette määrata?

Marise blogi: Milleks lapsi pildistada?

Marise blogi: Milleks lapsi pildistada?

Gerri blogi: Jahutavad suvejoogid - rabarberilimonaad ja kodukali!

Gerri blogi: Jahutavad suvejoogid - rabarberilimonaad ...

Marise blogi: Kuidas väikene mõisakool sütitas mu pojas õppimishimu

Marise blogi: Kuidas väikene mõisakool sütitas ...

Kristi blogi: Kavatsen oma tütart enda pojast järgi jäänud rõivastesse riietada, ja siis?

Kristi blogi: Kavatsen oma tütart enda ...

Huggies® mähkmed - sinu lapse igaks arenguetapiks

Huggies® Elite Soft vastsündinumähkmed - parim kaitse Sinu beebi õrnale nahale

Huggies® Elite Soft vastsündinumähkmed - parim ...

Uued ja veelgi paremad Huggies® Pants püksmähkmed!

Uued ja veelgi paremad Huggies® Pants ...

Raseduskalender

Sisesta oma viimase menstruatsiooni kuupäev, et välja selgitada, mitmes rasedusnädal sul hetkel käsil on.
Logi ennast sisse, et raseduskalender salvestada!
Registreeru