Tagasihoidliku beebi stardipakett: asjad, mida vähemalt esialgu pole mõtet osta

Tagasihoidliku beebi stardipakett: asjad, mida vähemalt esialgu pole mõtet osta

 

Tere jälle! Saigi tagasihoidliku beebi stardipaketi postituste-sarja kolmas osa avaldamiseks valmis. Esimest osa, kus juttu asjust, mis võiksid juba enne lapse sündi olemas olla, saab lugeda SIIN. Teist osa, kus juttu asjust, mida pole küll otseselt vaja, kuid mida paljud emad mugavuse pärast siiski soovitavad, saab lugeda SIIN.

Nüüd siis mitmekümne ema soovituste ja minu enda internetirännakutel leitud info põhjal nimekiri neist asjadest, mida vähemalt enne beebi sündi pole mõtet valmis osta. See ei tähenda, et need asjad ei oleks vajalikud (või lihtsalt ilusad-armsad!) ja neid ei võiks või ei peaks soetama. Need on lihtsalt asjad, mille kohta ei saa enne oma beebiga tutvumist või eseme oma käega järele proovimist kindel olla, et nad kasutust leiavad :)

1. Vannitermomeeter. Termomeetrit ei kasutanud mulle soovitusi jaganud emadest peaaegu mitte keegi. Enamasti mõõdetakse vannivee temperatuuri ühe korra,  kõigil järgmistel vannitamistel usaldatakse oma kätt või küünarnukki. Kas selle ühe korra pärast on mõtet spetsiaalne plastmassvidin osta, või võiks selle enne hoopis korraks laenata ja oma käe tundlikkus järele proovida? Paljudel beebivannidel on temperatuurinäidik hoopis „sisseehitatud“.

2. Padi, asendihoidjad ja kõik muud lisandid lapse voodisse. Neid lihtsalt ei ole enamasti üldse tarvis. Nagu ka voodipehmenduste puhul, hinnatakse neid esemeid tihti lapsele koguni ohtlikeks ja soovitakse need nimelt beebi voodist eemaldada. Eestis ei ole sellest palju räägitud, USA ja Briti emade harimisele mõeldud veebilehtedelt leiab aga meeletult voodikraami alaseid kahtleval seisukohal olevaid või hoiatavaid artikleid.

Usun, et üle ei tasu küll põdeda - laste voodeid on pehme-armsa kraamiga vooderdanud ka minu tuttavad, kelle beebid nüüd rõõmsate väikelastena ringi silkavad. Kuid kui tegelik tarvidus pehme nänni järele voodis puudub, lisaks on need asjad kallid, siis miks mitte parem karta kui kahetseda ja need asjad ostmata jätta.

3. Kõhukott ja/või kandelina. Mõlemad on suurepärased tooted – seda kinnitavad enamus emad. Kuid tõsiasi on, et kõik lapsed lihtsalt ei taha neis olla kahjuks olla. Samas on mõlemad poodides üsna krõbeda hinnaga (mis tihtilugu ulatub kolmekohalise summani!). Sellepärast tasubki  neid esemeid enne korrakski laenata ja oma beebi peal proovida, kui ostma hakata. Äkki saab beebi sobivust kandelinasse proovida ka mõne kodus olemasoleva suure tugeva salli või voodilina sees? Peale selle on kandelina äärmiselt lihtne ise õmmelda – see on lihtsalt üks väga suur sall.

4. Beebimonitor. Mõne ema jaoks on see vajadus number üks. Näiteks, et saaks rahulikult allkorrusel olla kui beebi üleval magab. Mõni ema aga ostis kalli komplekti ega leidnud sellele üldse kasutust. Paljud kasutavad spetsiaalse beebimonitori asemel kahte nutitelefoni. Seega miks mitte esmalt oodata ära beebi sünd, siis oodata ära kas monitori järgi tekib vajadus ja siis proovida esmalt telefonidega, kas monitor on sinu pere jaoks üldsevajalik, oma hinda väljateeniv ese.

5. Lamamistool. Spetsialistid, arstid ja füsioterapeudid ütlevad, et lamamistool ei ole lapse seljale kuigi hea. Ajaviitmiseks sobib beebile ikkagi tasane pinnas. Kuid kui ema ei saa muidu pesta, tualettruumi külastada või süüa teha, võib tool ikkagi vajalikuks osutuda. Mõnele beebile kohe väga-väga meeldib seal olla. Ega ta nii kahjulik ka ei ole, et üldse kasutada ei võiks - samamoodi krussis on lapse selg ju ka turvatoolis, samas autoga sõidame kõik.

Seega pole ta tervisele kõige parem ja ilmaasjata seda ette hankida pole mõtet, kui aga ikkagi tekib vajadus, siis saab osta. Lamamistoole liigub järelturul vägagi palju ja neid on lihtne osta ka veebipoest.

6. Kreemid ja beebiõlid. Kui beebi nahk ei muutu kuivaks, siis ei ole neid tooteid vaja. Kuna kosmeetikatooted sisaldavad tihti säilitusaineid ja ebavajalikku sünteetilist keemiat, siis ilmaasjata ei ole neid vaja kasutada – ainult siis, kui tekib tõesti tarvidus. Kõigi beebide nahk aga ei muutugi sedavõrd kuivaks. Kui beebi nahk on ainult natuke kuivavõitu, soovitatakse esimeseks proovida vannivette pisut mõnd puhast õli tilgutada. Muuseas, selle sama õliga võib beebit ka vabalt „kreemitada“. Alles siis, kui see ei aita, võiks pöörduda beebikosmeetika lettide ette, kuid ka siis läheb tarvis skeptilist meelt kreemi või beebiõli koostisosade nimekirja lugemisel. Peaaegu alati leidub ebatervislikke lisaaineid, mida puhtas looduslikus külmpressitud õlis ei ole.

7. Tömbi otsaga küünekäärid. Enamus emasid nentisid, et saavad vabalt hakkama tavaliste küünekääridega. Soovitati lõigata siis, kui beebi magab. Seega targem enne proovida – ehk piisab harilikest kääridest – ja alles siis, kui see ei toimi, apteeki ümara otsaga kääride järele suunduda.

8. Kõrinad, närimisrõngad jms mänguasjad, kaisuloomad. Esiteks - päris väikese beebi jaoks on olemas ainult kolm arendavat mänguasja: tema ise,tema ema ja tema isa. Lapsega rääkimine, nägude tegemine, massaaž ja igasugune muu ema-isaga kontaktis olemine arendab teda kõige rohkem – nii on inimene lihtsalt looduse poolt seatud :) Teiseks – neid asju kingitakse palju katsikuks.

Seega on targem kõik säärane enne beebi sündi ostmata jätta ja alles hiljem, kui tekib millegi järgi vajadus, ostlema suunduda. Võib-olla on närimisrõngas vms vajalik ese seks ajaks katsikukingina juba kodus iseenesest olemas!

9. Kogu „vajalike asjade nimekirjast“ välja jäänud apteegikraam. Nohu, mähkmelööve, gaasid, oodatust suurem veritsus pärast sünnitust ja muu selline on asjad, mille järgi kõigil vajadust ei teki. Seega pole kõigil mõtet neid asju ka igaks petteks ette varuda. Muidugi, see soovitus on linnainimestelt linnainimestele. Kellel „iga kell“ apteeki minek komplitseeritud, peab pisut enam ette mõtlema.

Sudocremi mähkmelööbe tarvis sai vähemalt 2013. aasta sügisel rasedana arvele võttes tasuta kaasa, rohkem ei pruugigi seda kuluda.

 

Lisaks veel mõned asjad, mis seisavad küll enamuses internetist kättesaadavates vajalike beebiasjade nimekirjades, kuid mille tarbetust kinnitasid kõik mulle soovitusi jaganud emad:

1. Beebi pesuvahendid. Tänapäeval on üsna laialt levinud teave, et vastsündinud ei pea, ei ole vaja ega olegi hea „seebitada“. Laps ei higista samamoodi nagu täiskasvanu, ta ei rahmelda veel liivakastis, tema juuksed ei lähe rasvaseks. Samas sisaldavad pesuvahendid alati nahka kuivatavaid ja/või ebatervislikke lisaaineid. 

2. Beebi juuksehari.

3. Spetsiaalsed sünnitusjärgsed aluspüksid emale.

4. Spetsiaalne prügikast mähkmete jaoks. Prügikasti tuleb ühekordseid mähkmeid kasutavatel lapsevanematel tühjendada nii tihti, et spetsiaalsel haisu kinni hoidval versioonil ei ole isegi mõtet.

 

Kuidas on Emmede Klubikate kogemused nende asjadega – kas mõne asja soovitaksite mul ja teistel "algajatel" siiski juba ette ära osta? Äkki on kellelgi vaja läinud ka neid asju, mis siin täiesti tarbetute esemete nimekirja said? Äkki oskab keegi neisse kolme nimekirja asju hoopistükis juurde lisada? Nii nagu kõik inimesed, on ka kõik emmed, kõik beebid ja seega vajadused täiesti erinevad :)

31. Mar 2014, 10:47 Madi

Ma ei tea, kas see teeb sama välja, võib-olla on seda juba uuritud, aga kui ei ole, siis oleks see hea küsimus küll. Ja ise püüangi telefoni laste eest eemal hoida. Emil Rutiku peab seda kiirguse asja suureks südameasjaks, tema rääkis ühel intervjuul, et kõige parem viis end liigse kiirguse eest kaitsta on see, et kui telefon kutsub, siis seda peast eemal hoida, kuna sel ajal pidavat kiirgus eriti suur olema. Läksin nüüd teemast välja, kuna beebid ju ei helista (loodetavasti), aga võib-olla kedagi huvitab 😀 Teleka ette on mul pandud mäekristallid, need pidavad kiirgust endasse võtma. Elukaaslane muidugi norib mind taoliste asjade pärast 😀

Olen juurelnud sama probleemi üle. Tehnika, kiirgus, beebi. Ma ei oska arvata, kas nutitelefon kiirgab midagu rohkem, kui beebimonitor? Samuti, kui laps on nt kandekotis või ema ja isa süles, aga vanematel on telefoni taskus... Kas see ei tee sama välja?

"Kes ei vii, siis oodake, kuni teie laps hakkab liha sööma" - hahaha 😀))

30. Mar 2014, 10:30

Vannitermomeetrit pole ühtegi kord vaja läinud, nagunii ei usaldaks seda näitu. Kõhukott/kandelina võib tõesti mõnus abimees olla, kui laps tahab pidevalt lähedust, aga kaksikutega ma ei hakanud seda proovimagi. Padjad saime lastele sünnitusmajast, ehk kunagi hakkavad kasutama ka. Kuna meil rõdu ega oma maja pole, siis beebimonitori ka vaja ei lähe. Aga see nutitelefoni teema, sellest ma pole kunagi aru saanud.Kes tahaks selle kiirgava asja oma beebi lähedale panna?
Lamamistool oli mul kahe lapse peale üks, vahel läks vaja küll, näiteks tahtsin kartuleid koorida, siis lapseke vaatas seal 10 minutit hea meelega mänguasju. Niisutavat kreemi läks mul vaja ainult esimesel kuul. Kreem, mida vahel siiani vaja läheb, on kuivatav tsingikreem, kui pepu punetab. Küünekääre kasutan enda omi, ajavad ideaalselt oma asja ära. Mänguasju me ei ostnud ühtegi, täiesti õigus, neid kingitakse niigi katsikuteks ja sünnipäevadeks palju 😀 Pesuvahendeid pole oma 10 kuustel siiani kasutanud, saab ka puhta veega nad kenasti puhtaks. Paar korda kuus titešampooni kasutame. See spetsiaalne prügikast on küll tobe leiutis 😃 Nagunii peab iga päev prügi välja viima (Kes ei vii, siis oodake, kuni teie laps hakkab liha sööma 😃 ) . Neid ühekordseid aluspükse ma kasutasin, kuna mul oli oli ka keisrihaav, siis need olid mõnusad lõdvad (ostsin number suuremad) ja kasutasin neid mitu korda, andis neid täitsa pesta. 😀