4 käitumisviisi, mis ennustavad lahutust ette

4 käitumisviisi, mis ennustavad lahutust ette

23. Feb 2017, 18:33 Emmede Klubi Emmede Klubi

Oled sa kunagi osalenud tulises vaidluses, keset mida teine inimene tõmbab järsku taskust telefoni välja ja hakkab toksima? Kui jah, siis loodetavasti ei olnud see inimene sinu elupartner, kirjutab IFL Science.

Miks? Sest just selline käitumine on üks neljast märgist, mis Washingtoni ülikooli psühholoogi John Gottmanni ja California-Berkley ülikooli psühholoogi Robert Levensoni sõnul viitab selgelt suhteprobleemidele.

Gottman ja Levenson panid kokku neli käitumisviisi, mille esinemist abielupaari vestluses mõõtes on võimalik üsna täpselt ette ennustada, kas paarisuhe lõppeb lahutusega. Need neli käitumisviisi on suhtluse vältimine, põlgus, kriitika ja enesekaitse. Psühholoogid mõõdavad nende käitumisviiside esinemist, kuulates 15 minuti jooksul pealt partnerite vahelist vestlust, ja esitades vaheküsimusi rahulolu kohta suhtega.

Ühes hiljutises uuringus leiti nendel käitumismustritel suhtele niivõrd pikaajaline mõju, et neid hakati nimetama apokalüptiliseks käitumiseks. Näiteks leiti, et paaridel, kes esimese abieluaasta jooksul üksteise peale halvustavalt karjuvad või probleemidest rääkimisest kõrvale hiilivad, on suurem tõenäosus lahutada isegi 16 aastat hiljem.

Gottman selgitab need neli käitumisviisi lahti:

  • Põlgus on viha ja vastikustunde segu. Põlgav käitumine viitab sellele, et partnerit nähakse endast alamana, mitte endaga võrdsena. Kujuta ette, et sinu kaaslane tuleb poest koju, kaasas tavalised tomatid kirsstomatite asemel. Kas sa kuulad ära, kui ta räägib, et sa vist ei maininudki, kumba tomatisorti tahaksid, või võtad automaatselt seisukoha, et partner on loll, kui ta siiamaani ise ei tea, et salatisse käivad just kirsstomatid. Kui sa tunned end pidevalt oma partnerist targema, parema või tundlikumana, siis ei suuda sa tema mõtteid ja valikuid enda omadega võrdsena näha ega end probleemide lahendamiseks tema kingadesse seada.
     
  • Suhtele probleemne kriitika on see, kui muudad partneri tehtavad lihtsad vead enda silmis osaks tema olemusest. Näiteks võib partner tihti unustada piima külmkappi panna. Mida sa siis mõtled: kas seda, et tema tegu on vale, sest piim läheb pahaks, või seda, et partner ise on vale - nõme inimene, kes ei saa aru piima külmikusse asetamise tähtsusest? Viimase mõtteviisi puhul hakkavad ajapikku kogunema vastumeelsus ja põlgus.
     
  • Enesekaitse on suhtes probleemseks käitumisviisiks siis, kui leiad end tihti raskes olukorras ohvrit mängimast. Mis on su esimene mõte tüli või arusaamatuse puhul - sina ei ole see, kes süüdi oli?!
     
  • Suhtluse vältimine tähistab tõstatuva vaidluse korral minema kõndimist, telefoni taskust välja tõmbamist, partneri küsimuste ignoreerimist teatud teemal vms. Pead aru saama, et suhtluse blokeerimine võib olla suhtele täpselt sama mürgine kui põlastav suhtumine. Jah, vaidlused ja kaklused partneriga võivad olla emotsionaalsed, teravad ja ebameeldivad, kuid neid ei tohi vältida.


Kas Sina tunned mõnes neist viisidest ära oma käitumise?