AliExpress ja teised Hiina kaubad – mis siis, et odav, ära telli!

AliExpress ja teised Hiina kaubad – mis siis, et odav, ära telli!

03. Feb 2020, 22:32 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi sel teemal räägitakse palju ja inimeste teadlikkus peaks justkui tõusma, näitab Omniva statistika, et eestlased tellivad Hiinast, eriti AliExpressist miljoneid pakke aastas. Toome välja seitse põhjust, miks AliExpressist ja teistest Aasia veebikaubamajadest tellimist tuleks igal juhul vältida. 

  • Asjad saavad olla väga odavad ainult kellegi või millegi arvelt. Selle eest, et Sina saaksid odavalt, maksab keegi teine tõelise hinna: kas töötajad, kes kauba ebanormaalsetes oludes ja olematu palga eest tegema pidid, või hoopis keskkond, mida odavate materjalide ületootmine raskelt kurnab. Samuti tegelevad Hiina veebipoed loomevargusega - nende kaup on odav, sest nad ei disaini ega arenda ise tooteid välja, vaid teevad teiste tööd järgi. Kas tahad selliseid praktikaid toetada? Teiste, ka meist kaugel olevate inimeste ja tulevase põlvede elukvaliteedist võiksime hoolida ka siis, kui inetu tootmine ja inetu prügi on meie endi silme alt ära viidud. 
  • Tihti öeldakse, et aga niikuinii tulevad kõik asjad Hiinast, ka need, mida Eestis või Euroopas tegutsevad ettevõtted müüvad - seega miks maksta vaheltkasuvõtjale, parem tellida ise otse Hiinast! Kahjuks nii see ei ole. Esiteks on pakkhaaval Hiinast tellimise ökoloogiline jalajälg kordades suurem, kui ühe korraga suure hulga kauba tellimine. Teiseks tehakse ka Hiinas väga erineva kvaliteediga asju. Euroopas kauplust pidavad ettevõtted on kohustatud kontrollima, et nende poolt müüdav mujal toodetud kaup vastaks siinsetele tervise- ja ohutusnõuetele. Samuti on siinsed kauplused eetiliselt vastutavad selle eest, et nende kaupade tootmine ei toimuks näiteks lapstööjõudu kasutades jms. Ostes AliExpressist, puudub meil vähimgi kindlus, kuidas, millest ja kelle poolt kaup tehtud on... Et kaup saaks olla ebanormaalselt odav, peab see olema toodetud ebanormaalselt odavatest materjalidest. 
  • Praktikas näitavadki siinsed testimised, et seesugustest keskkondadest nagu AliExpress tellitud kaubad tõesti ei vasta koostiselt tervise- ja ohutusnõuetele. Näiteks sisaldavad liiga palju ftalaate, mis häirivad inimeste hormoonide tööd. Seega eriti skeptiline tasuks olla lastele kaugelt teadmata kauba (mänguasjade, riiete) tellimise osas...
  • Kui tellid AliExpressist, pead olema valmis ka selleks, et tarbijakaitse sind aidata ei saa, garantii ei kehti, kohale jõudev kaup ei pruugi olla sugugi selline, nagu pildil paistis. Ja suure tõenäosusega pole kaup kuigi kvaliteetne. 
  • Kõigile, kes kurdavad, et Eestis on palgad madalad ja pole võimalik mujalt osta, kui odavalt Hiinast tellida: kuidas saakski Eesti elukvaliteet tõusta, kui inimesed kohalikku ettevõtlust ei toeta, siinsetelt firmadelt vajalikku ei osta? 
  • Kui asjad on väga odavad, kipume ostma ka neid asju, mida meil tegelikult vaja polegi - lihtsalt sellepärast, et see oli odav, see oli ilus... Praegustes keskkonnaoludes on selline käitumine äärmiselt vastutustundetu. 

 

Kui uut asja on vaja, aga raha napib, on kordades tervislikum ja eetilisem osta see asi kohalikult turult kasutatuna, kui tellida uuena AliExpressist!