Elame "rohelisemalt"! Kuidas oma riiete ja jalanõude eest võimalikult looduslikult hoolitseda?

Elame "rohelisemalt"! Kuidas oma riiete ja jalanõude eest võimalikult looduslikult hoolitseda?

09. May 2013, 17:07 Emmede Klubi Emmede Klubi

Pesupulbrid, vahendid pesu pehmendamiseks, plekieemaldid - on nii palju vahendeid, millega pesu pesta ja hooldada. Aga kuidas põhjustada keskkonnale võimalikult vähe kahju? Nõu annavad lastearst Irēna Putniņa ja ajakirja "Enviromental News" direktor Ģirts Strazdiņš.

Lapse nahk on väga tundlik ja pesuvahendid võivad sisaldada aineid, mis imenduvad lapse organismi, kui laps higistab. Soovitatav on pesta laste ja täiskasvanute riideid eraldi, valides lapse riiete jaoks pehmemad pesuvahendid.

Lastearst räägib, et varasemal ajal pesti laste riideid käsitsi pesuseebi ja veega, aga ajastul, millal on olemas automaatne pesumasin, on selle kasutamine aja säästmiseks vajalik.

Pesupulber on ohuks loodusele

Pesupesemisvahendid põhjustavad loodusele suhteliselt suurt kahju - me peame mõistma, et need jäätmed ei kao ja veepuhastusjaamad puhastavad vett päris palju. Suurimaks probleemiks loodusele on pesupulbrid, mis on vee pehmendamiseks fosfaate täis. Aga meil on hea uudis - alates 1.juunist 2010 ei tohi enam müüda pesupulbreid, mis sisaldavad palju fosfaate - see omakorda kaitseb loodust. 

Liiga palju pulbrit. Kuidas elada rohelisemalt? 

Kas teadsid, et enamik inimesi kasutab liiga palju pesupulbrit, arvates, et nii lähevad riided puhtamaks. Tegelikult see ei ole nii. Selline tegevus suurendab ainult kulutusi pesuvahenditele kui ka keskkonna saastamist. Iga pesuvahendi pakendil on kirjas, palju seda peaks kasutama.

Viimastel aastatel otsivad inimesed pesupulbritele alternatiive, eelistades loomulikemaid pesemisvahendeid. Kindlasti jälgi pesuvahendite silte, sest seal on kirjas organisatsioon, kes selle kvaliteedi eest vastutab. Kui on olemas erinevad templid, tähendab see, et tooted on keskkonnasõbralikud.

Lisaks erinevatele keskkonnasõbralikele puhastusvahenditele on olemas ka pesupähklid ja pesupall. Varem on olnud sarnane leiutis - magnet-pomm, mis pehmendab vett. Kindlasti loe ka iga toote puhul teiste kasutajate kommentaare ja proovi - mis sobib ühele, ei pruugi teisele sobida.

Riiete ja jalatsite hooldus

Hoolitsedes vastsündinu puhtuse eest, tuleb kõik riided pesta ja triikida. Ka need riided, mis on uuena ostud, sest kunagi ei tea, mis vahenditega need töödeldud on. Kui riided on ostetud kasutatud riiete poest, või kellegi teise käest saadud, tuleks pesta läbi pehme pesuvahendiga, milel on märge, et see on mõeldud tundlikule nahale. 

Mis puudutab jalanõusid, tuleks hoolitseda, et laps ei saaks jalaseent. Seda ka uute jalanõude puhul, sest kunagi ei tea, kes neid jalga proovinud on. Ka siin võib niiskeid salvrätikuid puhastamiseks kasutada. Seda nii kasutatud kui uute jalanõude puhul.

Et allergilisi reaktsioone vältida, soovitab lastearst riideid kaks korda loputada. Mõned liitrid külma vee lisaks kasutamist ei ole suur koormus keskkonnale. Suurem koormus on elektrienergia kasutamine vee soojendamiseks. Jälgi, mis temperatuuril sa pesu pesed. Igapäevase pesu pesemiseks võiks vee temperatuur olla umbes 30-40 kraadi. Kaasaegsed pesuvahendid sisaldavad pindaktiivseid aineid, mis võimaldab ka madalal temperatuuril plekke välja saada. 60 kraadiga võiks pesta voodipesu, kus elab palju tolmulestasid.

Kui peale pesemist riideid ka triigitakse, on 30 kraadi täiesti piisav. Beebi esimesel elukuul on oluline riideid mõlemalt poolt triikida.

Lisaks igapäeva toitumisele, tuleks jälgida ka tervise puhul kõike, mida me kasutame.

Võitlus tolmulestade ja allergiatega

Madratsid, pehmed mänguasjad, pehme mööbel - see on tõeline kasvulava tolmulestadele. Mina soovitaksin pehmeid mänguasju pesumasinas pesta ja seejärel kotti ning paariks tunniks sügavkülma panna. Külm aitab mustuse vastu võidelda. 

Tolmulestade vastu aitab koristamine ja tubade ventileerimine.

Allergiad ei põhjusta mitte ainult hingamisteede haiguste riski vaid ka nahaallergiaid ja neid leida on üsna lihtne. Naha allergia võib ilmuda, kui nahk on tihedas kontaktis ärritava pesuvahendiga pestud riietega, näiteks retuuside puhul. Sel juhul tuleks teadlikumalt pesuvahendit valida.

Kuidas elada rohelisemalt?

Kui Sa pesed pesu, pese terve masinatäie kaupa.

Kui Sa soovid lapsele rohelist eluviisi õpetada, pead ka ise vastavalt käituma.

Vaata üle oma kodukeemia riiul - seal on enamasti väga palju tarbetuid tooteid. Sidrun, sooda, äädikas ja pesuseep on looduslikud kodupuhastajad, millega saab edukalt kodukeemiat asendada!

"Rohelisemad" puhastusvahendid loovad ka turvalisema kodu.

Emmede Klubi

Kas Sa pooldad rohelist eluviisi? Kui palju ja millisel viisil Sa selle suunas ka ise tegutsed?