Imehormoon oksütotsiin: 15 põnevat fakti

Imehormoon oksütotsiin: 15 põnevat fakti

29. Oct 2014, 10:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui sa oled juba korra sünnitanud, oled sa oksütotsiinist tõenäoliselt varemgi kuulnud – eriti, kui sa oled imetav ema. Oksütotsiin on hormoon, mis kontrollib sünnituse ajal emaka kokkutõmbeid ja aitab imetades piima väljutada. Aga see imeline neuropeptiid mängib lisaks neile kahele funktsioonile suurt rolli ka mitmetes teistes.

Uuringud näitavad, et oksütotsiinil on rahustav mõju ja see võib olla ka tujuparandaja – see alandab vererõhku ning blokeerib stressihormoone. See võib aidata leevendada turset ja stimuleerida ainevahetusega seotud funktsioone nagu seedimine ja kasv. Oksütotsiini esineb nii naistel kui meestel ning sellel on aktiivne roll ka sotsiaalses kontekstis. See vallandab lõõgastuse, isetuse ning armastuse tundeid.  Üle maailma tunnustatud naistearst Michel Odent ütleb: „Ükskõik, millisest armastuse tahust me ka ei räägi – oksütotsiin on alati asjasse segatud.“

Lisaks võib oksütotsiin olla võtmesõnaks emadusega kohanemisel. Sünteetilisel oksütotsiinil (mida kasutatakse tihti sünnituse esilekutsumiseks või protsessi kiirendamiseks) ei ole seevastu kehale sama mõju, mis loomulikul teel esineval – see ei jõua vere kaudu ajju ja kuigi sellel on kehale samasugune mehhaaniline mõju, ei vii see samasuguste käitumuslike tulemusteni nagu näiteks emalik kiindumus jms.

Seda mitmekülgset hormooni esineb kehas mitmete erinevate protsesside käigus ning sellel on palju erinevaid funktsioone. Siin on 15 imelist ja huvitavat fakti oksütotsiini kohta:

  1. Oksütotsiin eraldub pulssidena ning mida rohkem pulsse, seda suurem on hormooni mõju kehale. Kui beebi rinda imeb, käivituvad need pulsid ning see omakorda tõstab piima tootlikkust ning hõlbustab selle eritumist.
     
  2. Beebi sündides paiskub (emaka allosas paiknevate retseptorite venimise tõttu) verre oksütotsiin ja sündides on oksütotsiinitase kõrge ka beebi kehas.
     
  3. Kõige kõrgem oksütotsiinitase on naise kehas tema elu jooksul kohe pärast beebi sündi, kuid enne seda, kui platsenta on sündinud – hormooni potentsiaali on võimalik maksimeerida, kui asetada laps kohe pärast sündi ema rinnale ning jätta nad selleks ajaks segamatult nahk-naha kontakti nautima.
     
  4. Nahk-naha kontakt suurendab vallanduvaid oksütotsiinikoguseid – kas siis ema ja lapse vahel kohe pärast sündi, kui isa masseerib oma beebit või kui ema ja isa hoiavad käest kinni.
     
  5. Sünnitusest rääkides – epiduraal saab oksütotsiini toimet mõjutada blokeerides teed, mida mööda oksütotsiin kehas levib. Kuna oksütotsiin tõstab valuläve, ei pruugi epiduraali üleüldse vajagi minna.
     
  6. Piimatootlikkuse eest vastutava hormooni prolaktiini vallandumine sõltub oksütotsiinist. Nende kahe hormooni tasemed on imetamise ajal omavahel tugevalt seotud.

  7. Oksütotsiin aitab emadel beebidega suhelda. Oksütotsiinitase kehas on otseses seoses ema ja lapse vahelise kontaktiga (mida rohkem ema oma beebiga suhtleb, seda rohkem toodab keha hormooni) ning kasu lõikavad sellest nii ema kui laps.

  8. Kui beebi „sõtkub“ rinda, vallandab ka see oksütotsiini – lase lapsel imetamise ajal käega rinda haarata ja mudida, selle asemel, et käsi enda pihku haarata või eemale paigutada.

  9. Oksütotsiini vallandumist võib pärssida stressirohke keskkond, sest stressihormoonid takistavad oksütotsiini teket. Kui inimene tunneb oma lähedaste emotsionaalset tuge, on rahulik ja tajub turvatunnet, töötab keskkond hormoonitootlikkuse kasuks.

  10. Oksütotsiin aitab kehal seedimise kaudu toitaineid kasutada ning aitab neid toitaineid rinnapiima (ning raseduse ajal looteni) juhtida.

  11. Oksütotsiinil on otsene mõju aju ja eriti vastsündinu ajukoore kasvule.

  12. Oksütotsiini vallandub ka orgasmi ajal (nii mehel kui naisel). Orgasmil on hulgaliselt teisigi erinevaid füüsilisi ja emotsionaalseid hüvesid, nii et ärge unustage aeg-ajalt head kasulikuga ühendada!

  13. Probleeme oksütotsiinisüsteemis on seostatud vaimsete tervisehäiretega nagu näiteks skisofreenia, uimastisõltuvus ja enesetapud.

  14. Oksütotsiini positiivsed mõjud kestavad ka mõnda aega pärast rinnast võõrutamist –kuudepikkuse imetamise jooksul vallandunud hormoonid võivad parandada ema üldist tervislikku seisundit.

  15. Lisaks reproduktiivsetele rollidele vallandub oksütotsiini ka siis, kui einestad sõbraga, kallistad kedagi, kellest hoolid ja isegi siis, kui paitad oma koera. Kui tunned ennast kurblikuna, veeda kvaliteetaega mõne hea sõbrannaga, emba inimesi, kellest hoolid ja keda armastad (ja emba korralikult, kauem kui paar sekundit ja tunne, kui hästi see sulle mõjub!) või naudi oma partneri lähedust.

(Allikas: Bellybelly.com.au)


Emmede Klubi