Kaheksa viisi koolikiusamise vastu võitlemiseks

Kaheksa viisi koolikiusamise vastu võitlemiseks

04. Sep 2017, 21:55 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kooliaasta algus ei too kaasa ainult rõõmsaid ja ootusärevuses lapsi. Paljudel lastel on probleeme koolikiusamisega. Stella O'Malley raamat “Raising Bully-Proof Kids”, mida refereerib portaal Independent.ie annab kaheksa praktilist näpunäidet, kuidas oma last kiusamise korral toetada. Vaatluse all on küll pigem vanem kooliiga, kuid näpunäiteid saab kasutada ka algklasside laste puhul.

1. Küsi õigeid küsimusi

Tähtis on anda oma lapsele märku, et oled valmis teda kuulama. Teismelised ja eelteismelised muutuvad tihti salatsevaks ning neilt on raske informatsiooni kätte saada, seega peavad vanemad rohkem vaeva nägema. Mida paremini küsimus sõnastada, seda suurem on tõenäosus saada vastus, milest ka midagi välja loeb. Näiteks võimaldab avatud küsimus “Mida sa söögivahetunnil tavaliselt teed?” rääkida palju rohkem, kui jah või ei vastusega küsimus “Kas sind täna ka kiusati?”

2. Selgita grupidünaamikat ja aita lapsel end tundma õppida

Enamuste koolikiusamise juhtumite puhul saame eristada, kes on rühma liider, toetaja, ohver, kõrvalseisja või kiusatava kaitseks välja astuja. Kui laps on gruidünaamikast teadlik, oskab ta kiusamise ilminguid paremini ära tunda. Lisaks tuleb kasuks adekvaatne enesehinnang - mitte keegi meist ei ole täiuslik ja teades oma nõrkusi saame nende kallal tööd teha.

3 Aita teda sotsiaalsete oskuste arendamisel

Mõnedel lastel tulevad sotsiaalsed oskused loomulikult, kuid teised peavad neid õppima. Vanemad saavad koos lastega mängida rollimänge ning arutada, kuidas mingis olukorras käituda. Samuti vajab kordamist see, millised žestid või milline hääletoon võib mõjuda ähvardavalt.

4. Tõsta oma laste stressitaluvust

Omadus, mis laseb inimestel pärast stressirohket olukorda taas püsti tõusta, on visadus. Õpetades oma lastele positiivset ellusuhtumist, oma emotsioonidega toime tulemist ning võimet näha läbikukkumisi võimalusena õppida, suudavad lapsed end jälle püsti ajada. Mõnedel on see kergem kui teistel, kuid suurel määral on tegu õpitava oskusega.

5. Jälgi oma laste netikäitumist

Enamus sotsiaalsest suhtlusest toimub tänavapäeval virtuaalmaailmas, seega ei saa vanemad seda enam ignoreerida. Lastele on vaja juhiseid selle kohta, kuidas internetis käituda ja millistest asjadest peaks kindlasti vanemaid teavitama.

6. Aita luua tugivõrgustik

Kui laps tunneb end üksikuna ja ei suuda uusi sõprussuhteid luua, on vanematel võimalus teda selles aidata. Abiks võivad olla tuttavate sama vanad lapsed, üritustel käimine või miks ka mitte ringid ja trennid. Kusjuures tegevus ise polegi niivõrd oluline, kuivõrd tulevad mängu sellega kaasnevad sotsiaalsed suhted.

7. Kasuta teraapiavormina kauneid kunste või muid hobisid

Vahel ei saa vanemad oma lapse lohutamiseks midagi ära teha. Tuju teeb paremaks hoopis maalimine või sport.

8. Aita lastel leida elu mõte

Kiusamisega kaasneva stressiga on kergem võidelda, kui lapse elus on mingi mõtestatud eesmärk. Selleks võib olla kasvõi kogemusest õppimine. Vanemad saavad lastele õpetada, kuidas aru saada, milleks mingi olukord võib vajalik olla. Õppetunnid võivad olla küll valusad, kuid lõppkokkuvõttes kasvavad vanemate toega lastest vastutustundlikud ja empaatilised täiskasvanud.

Koolikiusamise kohta saab lugeda ka siit.