Kui ühes ööpäevas on aega liiga vähe...

Kui ühes ööpäevas on aega liiga vähe...

17. May 2013, 09:29 Emmede Klubi Emmede Klubi

Juba rahulikumatel aegadel on töö- ja pereelu vahel raske maadelda, aga alati tekib juurde ka lisakriise - haigused, ootamatud hommikusöögikohtumised...Kuidas saab töötav ema luua igapäevase rutiini, mis töötaks nii heas kui halvas? Mandy Garner, lehelt Workingmums.co.uk jagab nõu ja praktilisi nippe.

Kuidas ma saan muuta hommikuse rutiini vähem stressirohkeks - nii, et ma jõuaksin tööle rahulikuna, mitte täiesti kurnatuna?

Paljud emad peavad hommikust kiirustamist stressirohkeks. Hiljutine uuring, mis viidi läbi 1100 ema seas, näitas, et 64% emadest pidas hommikuid stressirohkeks. Ainus viis muuta see talutavaks, on kehtestada mingisugune sõjaväeline kord. See tähendab, et asjad, mida ei tule just vahetult enne väljumist teha, võiks juba eelmisel õhtul valmis teha. Näiteks: pesu triikimine, asjade pakkimine, toidu kaasa pakkimine, riiete välja valimine, tõendite allakirjutamine, töömaterjalide ette valmistamine jne. See tähendab, et Sa pead hommikul "ainult" lapsed riidesse, pestud ja söödetud saama.

Lapsed tuleb üles ajada varakult, aga mitte ka liiga vara. Kui Sa saad nad liiga vara valmis, võivad nad ülejäänud ajaga hakata kõike seda vaeva nullima - näiteks riietuvad uuesti lahti, kaovad oma tuppa mängima jne.

Sa pead asjad perfektselt ajastama. Muidugi, kui nad tavaliselt kell 6 ärkavad, on Sa ajakava hästi paika panema. Hommikusöök võiks olla umbes tund enne kodust lahkumist, et oleks aega süüa, hambad ära pesta, juuksed kammida, riidesse panna ja välisriided selga saada. Paki juba kõik kotid eelnevalt ukse juurde valmis. Tõeline sõjaväe kord tuleb välja siis, kui Sul on hilised ärkajad, aeglased sööjad või lapsed, kes kaovad oma tuppa, et "midagi tähtsat" kooli või lasteaeda kaasa võtta - ja seda kõike, kui Sul on juba väga kiire.

Kuidas leida õige lastehoid?

Et kõik oleks valmis ja korras, pead Sa ka oma lapsehoiu valikus kindel olema. Enne, kui Sa lähed tagasi tööle ( see hõlmab ka kodus töötamist, sest väikelapse kõrvalt on väga raske keskenduda), pead Sa väga hästi läbi kaaluma, milline lastehoid on teie perele parim.

Erinevatel lastehoidudel on omad plussid ja miinused ja Sa pead mõtlema, mis töötab teie perele ja lapesele, ning tema vanusele ja isikupärale kõige paremini.

Lapsehoidjate puhul on tavaliselt ajaline paindlikkus suurem ja on võimalus, et laps saab ka oma kodus olla. Kui leiad lähedase last vaatama, võib see ka soodsam tulla. Samas on see ainult üks inimene, kes paratamatult võib ka haigeks saada, soovib puhkust saada või tuleb tal ka oma probleeme ette.

Lasteaedade puhul on praktiliselt terve aasta lapsel võimalik seal olla. Enamik neist on avatud 7.30-18.30 ja seal hoiab Su lapsel silma peal mitu inimest. Selle võib plussiks nimetada. Laps saab olla teiste omavanustega ja õpib sotsiaalseid oskusi.

Mis iganes variandi kasuks Sa otsustad, veendu, et see sobib teie pere vajadustele. Töö- ja pereelu tasakaalustamine on niigi raske, ilme, et sa peaksid muretsema selle üle, kes Su lapse eest hoolitseb.

Mida siis teha, kui laps jääb haigeks, on vaheajal lapsehoidja jääb haigeks, või on lasteaed/kool ajutiselt suletud?

Veendu, et Su lapsehoidmise plaanides on ka hädaolukorraks lahendused. Räägi oma partneriga eelnevalt läbi, et ei ole alati üks inimene, kes lapsega koju jääb. Kui reegleid eelnevalt paika ei pane, võib olukord pingeliseks minna.

Plaani puhkus aegsasti, et Sa saaksid vajalikul ajal koju jääda. Saada puhkuseavaldus varakult ära. Korraldage ka sõpradega nii, et teete üksteisele teeneid. Kui Sa ei jõua ühel päeval lapsele kooli vastu, võtab Su sõber ta ära ja vastupidi - võimalusel teed Sina tema lapse puhul sama. 

Kuidas ma saan tööd teha, lapsi kasvatada ja kõik kodused tööd samuti tehtud? 

Umbes 70% naistest leidis, et majapidamistööde tegemine laste ja töö kõrvalt on keeruline.

On mõned nipid, mis sel puhul aitaks:

  • Esiteks, üritage kodutööd partneriga ära jagada.
  • Pane paika plaan, et asjad oleks õigeaegselt puhtad ja valmis.
  • Kaasa ka lapsed.
  • Ära oota täiuslikkust. On parem mõndade asjade puhul "viilida" ja tähtsamatele asjadele keskenduda, kui ühel hetkel lihtsalt kurnatuna kokku kukkuda. Kõige tähtsam on päeva lõpus ka endale aega anda, et patareid laetud saaks - isegi kui see on 20 minutit vannis või televiisori ees vedeledes. Kui Sul on päeva lõpus väga vähe aega, veendu, et Sa saad vähemalt nädalalõpus natuke puhata.

Koristamiste, poodlemiste ja muu vahelt on vahel raske endale aega leida, aga kord nädalas võiks seda siiski suuta. Reede on näiteks hea õhtu tähistamaks seda, et jälle on üks nädal üle elatud. Ära kiirusta õhtusöögi tegemisega. Vaadake filmi, tehke popcorni, lösutage lastega diivail ja nautige rahulikumat osa emaks olemisest.

Kuidas olete teie suutnud pereelu ja tööd omavahel sobitada? Äkki on ka teistele mõned head nipid jagada?

Allikas