Kuus põhjust, miks peaksid sel aastal püüdma pisut vähem efektiivne olla

Kuus põhjust, miks peaksid sel aastal püüdma pisut vähem efektiivne olla

16. Jan 2016, 08:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapsevanematena tuleb meil enamasti võimalikult vähese ajaga ära teha võimalikult palju asju. Tegelikkuses on aga sinu lapsevanemaks olemise kogemus kordades väärtuslikum, kui püüad aeg-ajalt pisut vähem efektiivne olla. Soovitame teil alanud aastal pidada meeles neid kuut lubadust:

1. Kui oled koos lastega, ole koos lastega. See tähendab igasugustest seadeldistest lahti ühendumist - ei mingit telefoni, sülearvutit ega kõrvaklappe. Püüa lastega koos olles mitte teha rohkem, kui üht asja korraga. Lastega veedetud aeg peaks olema püha ning neile keskendatud. Kuula, kui nad sinuga räägivad, laskmata oma mõtetel uitada kraanikausis vedelevatele mustadele nõudele, rohimata peenardele või tasumata arvetele. Kõigi nende asjade jaoks on küllalt aega ka siis, kui lapsed juba magavad või lasteaias on.

2. "Mediteeri" lastele mõeldes kaks korda päevas. Millal sina viimati sügaval ja mõtestatud viisil tõeliselt oma lastele keskendusid? Tõenäoliselt vastad sa (ja paljud teised lapsevanemad), et tegid seda viimati sünnitustoas, kui oma tillukese ilmaime väikesi varbaid ja sõrmi ükshaaval üle lugesid ning ilmale toodud pisikest imet täiel rinnal nautisid. Sellest ajast peale, keset argipäeva virr-varri, võib olla juhtunud, et oled oma ilmaime imetlemise sootuks unustanud. Veeda kaks korda kolm minutit päevas oma lastele mõeldes "mediteerides", jälgides ja nähes neid nii, nagu neid esmakordselt sünnitustoas vaatasid. Jälgi neid imetlusega, kui nad mängivad, söövad, uinuvad. Nad on sinu väikesed imed ja nad on seda kuut minutit päevas kahtlemata väärt, kas pole?

3. Ära sõida - kõnni. Aja kokkuhoiu kaalutlusel kipuvad enamus meist lastega ka kõige lühemaid distantse autoga sõitma nii, et viieminutiline autosõit asendab kahekümneminutilise jalutuskäigu. Kuid sellest jalutuskäigust võiks hoopiski kujuneda väga eriline koosveedetud aeg. Aeg hoida käest kinni, oma päevast rääkida, puid ja linde näha, kive jalaga lüüa ja käbisid korjata. Järgmine kord, kui lapsi trenni või mängutuppa sünnipäevale viid, võta kaasa kott oma tööasjade või mõne hea raamatuga ning jaluta koos lapsega sihtkohta. Vii laps kohale ja luba endale seejärel omaette olemise aega lähedalasuvas kohvikus, võta ette tööasjad või loe head raamatut. Sa oled selle ära teeninud. Pärastpoole saate taas koos koju jalutada.

4. Sööge igal õhtul koos õhtust. Hommikusöök võib küll päeva kõige olulisem eine olla, aga õhtusöök on päeva kõige olulisem kohtumine. Paljude perede jaoks tähendab õhtusöök mitmetunnilist buffeed, mis on saadaval kelleleiganes, millaliganes. Kuid õhtusöök peaks tähendama midagi palju enamat, kui lihtsalt söömist. Mõtle sellele nagu töö juures peetavale koosolekule - see on aeg koguda olulised inimesed ühte kohta kokku, et saavutada ühiseid eesmärke. Saabu kohtumisele jututeemadega, mida arutada, planeerida ja mille üle naerda. Jaga enda ja oma laste päevaseid sündmusi. Räägime homsetest plaanidest. Mõnede perede võib üheskoos õhtusöögi nautimine tõepoolest võimatu olla - kui see on nii, võite kokku leppida, et sööte enne magamaminekut koos magustoitu või ärkate hommikul mõned minutid varem, et kasvõi koos hommikusööki süüa. Püüa pereelu korraldada nii, et ükski päev ei mööduks ühe olulise "koosolekuta".

5. Loo uusi tähtpäevi ja traditsioone. Sünnipäevad, emadepäev, isadepäev ja detsembrikuu pidustused on kõik suurepärased võimalused lastega koos unikaalseid mälestusi luua. Aga neid erilisi pidupävi pole piisavalt ja neid võib (ja peakski) ise juurde tekitada. Ilma kingitusteta - lihtsalt koosveedetud aja nimel. Tähistage poolsünnipäevi poolikute sünnipäevatortidega. Pidutsege oma lemmiklooma sünnipäeva puhul. Pühendage iga kuu kolmas neljapäev "igakuiseks emadepäevaks" ja iga kuu esimene kuupäev "igakuiseks emadepäevaks" ning korraldage selpuhul eriline õhtusöök või kogu pere filmi- või lauamänguõhtu. Eriliste sündmuste tähistamine võtab sinu päevast küll pisut enam aega, kuid loodud mälestused kestavad igavesti.

6. Ulata lapsele taskulamp ja lase tal end kodutöödes "abistada". Kui sinu lapsed teevad parasjagu midagi väärtuslikku - mängivad sõbraga või meisterdavad oma toas, pead koduste majapidamistöödega üksi hakkama saama. Kuid ära paranda köögi kraanikausi alust leket, kontrolli auto õlitaset või korrasta pööningut samal ajal, kui su laps 50ndat korda "Frozenit" vaatab. Ulata talle taskulamp ja võta ta endaga pööningule või garaaži kaasa. Sama käib pesupesemise, nõudepesu ja aiatööde kohta. Võime garanteerida, et see ei muuda töötegemist efektiivsemaks, küll aga on see väärtuslikult veedetud kvaliteetaeg nendega, kes sinu elus kõige olulisemad on. Kui laps vanemaks saab, võid sina hoida taskulampi ja lasta tal ees minna.

(Allikas: Parents.com)