Milliseid ravimeid võib kasutada imetamise ajal?

Milliseid ravimeid võib kasutada imetamise ajal?

05. Oct 2016, 16:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sügis on alanud ja sellega koos ka aeg, mil suur osa meie kliimas elavatest inimestest on pidevalt haiged. Meedias ja lektüürides on tihtilugu juttu sellest, milliseid ravimeid on lubatud või keelatud kasutada rasedal naisel. Kuid mida peaks silmas pidama imetav ema? Portaalis kliinik.ee annab nõu Pirita-Kose Perearstikeskuse perearst Iris Tiik:

  • Arvesta sellega, et raseduse ajal langeb naise keha vastupanuvõime haigustele. Normaalne immuunsus taastub alles aasta jooksul pärast sünnitust.
  • Raske on öelda, milline ravim on imetavale emale ja tema lapsele kahjulik, sest imetavate emadega ravimiuuringuid ei tehta. Kui ohutust kinnitavaid uuringuid ei ole, on ohutum anda soovitus: igaks juhuks mitte võtta.
  • Eelistada võiks mitte-sissevõetavaid ravimeid. Nt valusa kurgu puhul inhaleerimine, kuristamine, määrimine. Valusa kurgu kuristamine soolalahusega on kindlasti ohutum mistahes kurgupastillist. Saialille-astelpajuõli pihustamine on samuti lubatud valik. Samamoodi võib julgelt soovitada köha puhul aurusid ravimteedega, rohket vedelikutarbimist, kuumi jalavanne, näiteks sinepipulbriga, ja rindkere ning jalgade määrimist eeterlikke õlisid sisaldavate kreemide või hanerasvaga. Kindlasti ei tasuks raviteede puhul ületada lubatud tasside hulka päevas.
  • Kui soolalahus ninakinnisuse vastu ei aita, võib kasutada apteegis müüdavaid pihusteid (nt ksülometasoliini), sest muidu võib tekkida põletik, mille ravi mõjutaks last kindlasti rohkem, kui väike hulk limaskestalt imendunud ninapritsi.
  • Uroinfektsioonide puhul on Tiigi sõnul väga oluline juua rohkelt ravimtaimede või marjade baasil valmistatud ravimteesid või jahedamaid jooke.

Mida varem ja intensiivsemalt kasutada kõiki eelkirjutatud leebemaid võtteid, seda suurema tõenäosusega õnnestub vältida suukaudseid tugevatoimelisi ravimeid, mis kindlasti mõjutavad ka beebit rohkem. Kõik ravimid lähevad rinnapiima ja on imikule biokättesaadavad. Vahel on aga ravimeid siiski vaja - arst otsustab igal haigusjuhul individuaalselt, kas emale saadav kasu ületab võimaliku lapsele tuleneva kahju.

(Allikas: ajakiri Apteeker, oktoober 2013)