Monika Tuvi soovitused riideid säästvaks pesupesemiseks

Monika Tuvi soovitused riideid säästvaks pesupesemiseks

20. Apr 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ligi 80 protsenti eestlastest juhindub pesu pesemisel riietel olevatest siltidest, ometi on pea 50 protsenti eestlastest pesu pestes oma riideid kahjustanud, selgus uuringust Eesti elanike pesupesemisharjumuste kohta. Peamised probleemid, millega silmitsi seistakse, on värvi andnud riided, värvi tuhmumine, riiete topiliseks muutumine, kokkutõmbumine ja väljavenimine.

Tuntud tantsija ja kolme lapse ema Monika Tuvi peab end staažikaks pesupesijaks, kes pesu pestes naljalt oma riideid enam ei riku. Monika jagab kasulikke nõuandeid, kuidas garanteerida head pesutulemused nii, et riided ei kaotaks oma välimust ning püsiksid kaua ilusad.

Uued värvilised riided pese esmalt üksi läbi

Uuringu kohaselt arvab 92% eestimaalastest, et pesumasinasse tuleb panna ainult sorteeritud pesu. Ometi on pesumasinaga pestes enamlevinud kahjustuseks just riiete värviandmine. Seega ei saa pesu pestes üle ega ümber riiete sorteerimisest värvide järgi. Kõige lihtsam soovitus on eraldada üksteisest valge ja värviline pesu ning pesta uusi värvilisi riideesemeid esmakordselt läbi kõikidest teistest asjadest eraldi.

Pese tavaprogrammil koos vaid sarnaseid materjalid

Kui riided on värvi järgi sorteeritud, tuleks tähelepanu pöörata riiete materjalile ning sellele, millise režiimiga soovitatakse neid pesta. Võimalik, et värvide järgi sobivad paljud riided kokku, kuid materjalide poolest vajavad hoopis erinevaid pesurežiime. Kõike tavaprogrammil koos pestes võid mõned villased ja õrnemad riided totaalselt ära rikkuda. Seega loe mõttega, mida ütleb riietel olev juhend.

Lisa õrn pesu tsükli keskel

Õrnemate riiete - nagu näiteks siidiste kangaste - puhul tasub kindlasti valida õrna pesu režiim või kasutada spetsiaalset pesukotti. Kellel on parasjagu käsil pesumasina valik, võiks kaaluda masinat, millele saab lisada pesu keset pesutsüklit. Nii saavad õrnemad kangad vaid kergelt loputada.

Pesu masinasse visates jälgi ka, et riietel oleks kõik lukud, nööbid, krõpsud ja lahtised otsad kinni, et need millegi külge kinni ei jääks.

Ära kasuta asjatult kõrget temperatuuri

Kuigi sageli arvatakse, et vaid kuum vesi tagab head pesutulemused, siis alati ei pruugi see nii olla. Viimasel ajal on toimunud tõeline edasiminek pesumasinate tehnoloogia vallas, mistõttu tagavad paljud uue generatsiooni masinad korraliku pesutulemuse ka madalamal temperatuuril pestes.

Kuum vesi kulutab riiete värvi ja kangakiudusid palju enam kui jahedam vesi. Lisaks riietele aitab madal temperatuur ka energiat säästa.

Kasuta kõrgetemperatuurilist pesu ainult siis kui tõesti vaja - näiteks väga määrdunud rätikute, puuvillaste- ja trenniriiete pesuks.

Väldi pesu ülepesemist, kuid tugeva plekiga tegele kohe

Pese pesu nii harva kui võimalik, sest sagedane pesemine töötleb riiet liigselt ning muudab värvid tuhmimaks. Näiteks villased materjalid on oma olemuselt mustust tõrjuvad ja vajavad tegelikult vähem pesukordi kui paljud teised riideesemed.

Samas kui riie on määrdunud, siis tuleks plekiga alati tegeleda kohe kui võimalik. Määrdunud riiet ei tohiks jätta pesukorvi pikalt vedelema.

Ära pesuvahendiga liialda

Kaks kolmandikku (67%) eestimaalastest arvab, et pesukvaliteet sõltub eelkõige pesuainest. Levinud on eksiarvamus, et mida rohkem pesuainet lisada, seda paremad on tulemused. Tegelikult tuleks kasutada pesuainet täpselt nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik!

Kasulik on teada oma vee karedust. Pehmem vesi vajab vähem pesuainet ning üldjuhul on ka pesutulemus parem.


Targalt pesu pestes on tulemuseks kauakestvamad ja kenama väljanägemisega riided, mida on hea ikka ja jälle kanda. Pesu õigesti pestes väheneb boonusena ka pesupesemisega kaasnev stress.

(Kokku 500 vastajaga veebipaneeliga küsitlus eestlaste pesupesemisharjumuste kohta viidi läbi Samsungi tellimusel 26.02-02.03 uuringukeskuse SKDS poolt 18-74-aastaste Eesti elanike seas.

Foto: Andres Raudjalg)


Millised on Sinu pesupesemisnipid?