Tänavused jõulukingid tee targalt. Kuidas targalt kinkida?

Tänavused jõulukingid tee targalt. Kuidas targalt kinkida?

05. Dec 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Jõulupühad hiilivad iga päevaga lähemale. Paljudes peredes on juba mõtlema hakatud, mida pereliikmetele sel aastal kingiks osta. Kas oled üks neist, kes tunneb rõõmsa jõuluootuse asemel ängi, et varsti peab poodidesse minema? Paljude perede jaoks on parim kingitus jõulud ilma ostuhulluseta. Päris jõulutunne tuleb südamest, mitte kingikuhjadest - sellepärast on Eesti Arengukoostöö alustanud kampaaniat "Kingi targalt".

"Kingi targalt" tugineb teadmisele, et rohkem ei ole alati parem. Psühholoogid kinnitavad, et mõõdutundetu kinkimine hoopis vähendab saamisrõõmu - ka laste jaoks. Lisaks kahjustab mõõdutundetu ületarbimine, asjatu asjade ostmine maailma, milles me elame.

"Kingi targalt" toetab eetilist kaubandust. Oma igapäevaste ostudega mõjutame väga palju seda, millises maailmas meie lapsed elama hakkavad. Kas toetame kodumaist mahetootjat, kes austab loodust, või suurkorporatsiooni, kes reostab keskkonda ega ei maksa töötajatele õiglast palka? Mida enam käitume targalt ja hoolime, seda parema maailma me endale loome.

"Kingi targalt" ja Emmede Klubi annavad nõu, kuidas vastutustundlikult kinkida:

  • Tehke peres kokkulepe, et igaüks, ka lapsed, saavad ühe hästi läbi mõeldud kingi. Psühholoogid kinnitavad, et suurim rõõm on ühest oodatud kingist. Iga järgmine kink hoopis vähendab rõõmu. Üks väga hea mänguasi on ka lapse arengule kasulikum kui kuhi lihtsalt asju. 
     
  • Eelista ise tehtud või kodumaiseid kinke. Räägime ju ka lastele, et ise tehtud asi on kõige armsam. “Made in China” märgiga asjade ostmisel võib juhtuda, et toetad lapstööjõudu kasutavaid või muul moel ebaeetiliselt töötavaid suurfirmasid. Võib ka juhtuda, et ostad eseme, mis on toodetud materjalidest, mis kahjustavad sinu pere tervist.
     
  • Kui inimesel on kõik vajalik olemas, kingi ebavajaliku nänni asemel elamusi. Ühine teatriskäik või kontsert aitab jõulurõõmu pikendada.
     
  • Ka laste jaoks on ühiselt veedetud aeg sageli olulisem, kui kingiks saadavad asjad. Kinkekaart, kus on peal kirjas “Perepäev kelgumäel” või “Aaretejaht metsas”, võib saada nende jõulude kõige meeldejäävamaks kingiks.
     
  • Veendu, et kingitust on päriselt vaja. Ilmselt oleme kõik vähemalt ühe korra elus saanud kingituse, mis kapinurgas tolmu koguma hakkab. Kuid ka selle tarbetu eseme valmistamiseks on kulutatud ressursse, selle ostmiseks raisatud raha ja see jääb lagunema meie maailma prügimägedele. 
     
  • Jõulud on andmise aeg. Nii Eestis kui ka mujal maailmas on sel ajal palju võimalusi, kuidas teha head neile, kel on oluliselt vähem võimalusi kui meil. Miks mitte suunata iga-aastane "kohustuslikele kingitustele" kuluv raha tänavu hoopis heategevusse?
     
  • Kingi esemete asemel häid soove – näiteks postkaart või kiri, kus on kirjas kõik hea, mida kingisaaja sulle tähendab. Eestlastel on kinnine iseloom - sageli ei leia me head hetke, et lähedastele öelda, kui kallid nad meile on. Siirad sõnad maailmamerd reostama ei jää.
     
  • Kingituste kasutusiga võiks olla võimalikult pikk. Laste puhul on hea vaadata, kas mänguasja saab kasutada mitmeks otstarbeks. Näiteks puidust klotsid lähevad käiku lugematutes mängudes, samas kui Frozeni mänguasjadega saab mängida ainult Frozenit - see ei arenda lapse kujutlusvõimet.
     
  • Levita sõna ja toeta kõiki, kes tunnevad, et nad ei taha enam "kohustuslikus korras" mõttetuid kinke kokku osta. Liitu "Kingi targalt" sündmusega Facebookis ja kutsu ka oma sõpru liituma! Koos on nõiaringist lihtsam välja murda.
     
  • Kogume üheskoos kokku veelgi enam ideid, kuidas kinkida targalt - "Kingi targalt" Facebooki lehekülg ootab kõigi nõuandeid, kogemusi ja ideid targalt kinkimise kohta.

(Allikas: Terveilm.ee)


Kuidas teie oma peres jõulukinke teete ja millised on parimad kingid? Hoolivaid jõule!