Toiduliit tõstab teadlikkust: 100% mahl on tervislik

Toiduliit tõstab teadlikkust: 100% mahl on tervislik

05. Oct 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

(Fotograaf: Andres Raudjalg)

Eesti Toiduliit korraldab oktoobris teavituskampaaniat “Mahl – 100% head looduselt!”, mille eesmärk on tõsta tarbijate teadlikkust mahlatoodetest, nende mõjust, soovitatavast tarbimisest ning erinevatest kasutusvõimalustest.

Eestimaalased on viimasel aastal hakanud taas rohkem mahla jooma, kirjutatakse Toiduliidu pressiteates. Keskmiselt joob eestlane aastas 19 liitrit pakimahla aastas. Meie inimeste lemmikud on apelsini, õuna ja tomatimahl. Eelistatakse kohalikke kaubamärke.

Paraku ei erista tarbija veel väga selgelt mahlatoodete olulisi erinevusi - nii 100% mahl, nektar kui ka mahlajook võrduvad paljude jaoks ühtmoodi mahlaga.

Tegelikult tohib mahlaks nimetada vaid lahjendamata kujul ja lisatud suhkruta toodet. Nektar erineb täismahlast väiksema mahlasisalduse poolest,  see sisaldab mahla ja/või püreed 25–50%. Nektarile võib lisada magustamiseks suhkruid, magusaineid ja mett. Mahlajook sisaldab veelgi vähem mahla. Mahlajookide koostises võib kasutada magusaineid ja lisaaineid.

100% mahl on valmistatud ainult puuviljadest, köögiviljadest või marjadest ja sellesse pole lisatud ühtegi säilitus- ega teist lisaainet. Seega on tegemist sama puhta tootega, kui seda on vili ise, ning sellise mahla joomine on tervisele kasulik. Samas väikse mahlasisalduse, lisatud suhkru ja muude lisaainetega nektarid ja mahlajoogid võiks vähemalt laste menüüst välja jätta.

Nii on teadmatusest maalitud mahlas sisalduvast suhkrust vaenlane, tegemata vahet, et mahlajooki lisatud suhkur ja sajaprotsendilises mahlas looduslikult esinev puuviljasuhkur on erinevad asjad.

Kas tegemist on 100% mahla, mahlajoogi või nektariga, on alati märgitud toote pakendile.

Erinevate mahlade suhkrusisaldust testis ja nende kasulikkusest-kahjulikkusest rääkis ka Ringvaade - vaata saatelõiku järgi SIIN

Vaata kampaania “Mahl – 100% head looduselt!” kodulehte SIIN.

Eesti Toiduainetööstuse Liit (Toiduliit) asutati 3. novembril 1993. aastal Eesti toiduainetööstuse ettevõtete ja erialaliitude poolt, kui vabatahtliku liikmesoleku alusel tegutsev mittetulundusühing. Toiduliidu missiooniks on toetada ja edendada Eesti toiduainetööstust ja majandust.


Kas ja millist mahla joob teie pere?

Madiken, Emmede Klubi toimetus Madiken, Emmede Klubi toimetus 05. Oct 2015, 21:22

Kodus - samuti ainult sajaprotsendist, ei ole kordagi juhtunud vastupidist. Kuigi ega me kodus ka eriti suured mahlajoojad ei ole. Kui on vitamiinidega vaja võtta, ainult siis 😀 Väljas söömas on aga noor daam ka teisi "mahlasid", tõenäoliselt Aura nektareid saanud kaks-kolm korda. Nii harva tarbimise pärast ma ka ei muretse. Samatihti on ta ka kommi saanud. Jäätist suvel rohkemgi 😀

Mirjam Mirjam 05. Oct 2015, 15:15

kohta*

Mirjam Mirjam 05. Oct 2015, 15:12

Ainult 100% puhast - olen kodus seadnud võrdusmärgi limonaadi ja "mahlade" vahele ja ühelgi sellisel joogil meie (laste) toidulaual ei ole. 😀