Uuring: naised ei ole paremad rööprähklejad, meil on lihtsalt rohkem tegemist

Uuring: naised ei ole paremad rööprähklejad, meil on lihtsalt rohkem tegemist

28. Aug 2019, 14:26 Emmede Klubi Emmede Klubi

Rööprähklemine ehk mitme asjaga üheaegselt tegelemine on stereotüüpide järgi naiste pärusmaa, mida mehed sama hästi teha ei suuda. Muidugi – oleme ju aastakümneid harjutanud üheaegselt töö, majapidamise, laste elu organiseerimise ja muu sellisega tegelema?!

Äsja teadusajakirjas PLOS One avaldatud uuringu tulemused näitavad aga, et naised ei ole tegelikult rööprähklemises meestest edukamad. Meil lihtsalt ei ole muud võimalust.

Uuringus vaadeldi, kas naise aju tuleb tähelepanu mitme ülesande vahel edasi-tagasi liigutamise ja üheaegselt mitme ülesande täitmisega paremini toime. Leiti, et naise aju pole selles karvavõrdki efektiivsem mehe ajust. Mitme asjaga korraga tegelemine vähendas sooritust nii meeste kui ka naiste puhul. Mitte keegi pole rööprähklemises hea ning rööprähklemine pole hea kellelegi.

Ka varasemad teadusuuringud on kinnitanud, et inimajule ei sobi mitme tegevuse üheaegne toimetamine. Samas on inimaju üsna tugev ülesandelt ülesandele liikuja. Seetõttu jääb meile endale tunne, et ta tegeleme üheaegselt mitme tegevusega. Tegelikult on aju korraga hõivatud ikkagi vaid ühega. 

Statistika näitab, et ka juhul, kui naine ja mees teevad võrdselt tööd, on valdav osa majapidamise ja lastega seonduvast jäänud naiste ülesandeks. Seega naistest on teinud tunnustatud rööprähklejad hoopis see, et meil lihtsalt rohkem teha. Kusjuures palka saavad naised sama panuse eest vähem.

Muide, hiljuti lükati ümber ka müüt, et naiste silm haarab segadust paremini ning mehed lihtsalt ei pane kodus tegemist vajavat tähele. Põhjus, miks mehed vähem koristavad, võib olla hoopis selles, et nad ei viitsi või ei taha, sest nende ootused on madalamad - elu ei ole neid õpetanud kodu korrashoidmist nii vajalikuks pidama, sest ühiskond ei ole neid segaduse eest vastutavana näinud. Kui majapidamine pole korras, vaadatakse kas teadlikult või alateadlikult naise kui stereotüüpse koduhoidja suunas. Meeste silmad ja aju märkavad aga segadust just niisama hästi nagu naiste oma. 

Seega pole ühtegi tõsiseltvõetavat vabandust, miks võrdselt tööl käiva paari puhul peaks naine tegema majapidamises või laste kasvatamise juures mehest enamat. Ülesanded on mõistlik ja aus jagada võrdselt!

(Allikas: Science Alert)

 

Kuidas on Sinu peres jagatud majapidamise ja laste kasvatamisega seotud ülesanded? Kas teete neid mehega võrdselt?