Kasutegurid veega mängimisel

Kasutegurid veega mängimisel

20. Jul 2017, 20:04

Paljud vanemad näevad veega mängimises vaid suurt pladistamist ja pritsimist. Tegelikkuses on veemängudes peidus palju enamat ja see võib lapse arengule vägagi positiivselt kaasa aidata! Mõned põhjused, miks veega mängimine on peale lõbusa ka kasulik:

1) Laps õpib erinevate materjalide kohta

Lastele meeldib meeletult asju vette loopida. Mõistagi jäävad mõned neest veepinnale hulpima ja teised vajuvad sootuks põhja. Väikese seletustööga saad lapsele õpetada, miks ja kuidas need asjad juhtuvad. 

2) Aitab kaasa lapse füüsilisele arengule

Veega mängime aitab arendada lapse käe ja silma kordinatsiooni. Seda läbi kallamise, segamise, pritsimise ja pigistamise. Ühtlasi tutvustab veega mängimine lapsele ka erinevaid tekstuure ja temperatuure. Rääkimata sellest, et segades vett teiste materjalidega õpib laps ka nende omaduste kohta. Näiteks muudab vesi liiva paremini vormitamaks.

3) Õpetab matemaatilisi termineid

Kuigi see võib esmapilgul veidi kummalisena tunduda, õpetab veega mängimine lapsele ka veidi matemaatilisi teadmisi. Veega eksperimenteerimine hõlmab endas muuhulgas ka koguste hindamist ja määramist ning õpetab lapsele termineid nagu “täis” ja “tühi”, “rohkem” ja “vähem”. Samuti annab see võimaluse õppida loendamist. Näiteks võib laps kokku lugeda kive, mida ta vette viskab või lugeda kokku mitu tema poolt vette pandud objekti jäävad pinnale ja mitu vajuvad põhja.

4) Aitab kaasa lapse keelelisele arengule

Läbi veemängude õpib laps ka palju uusi sõnu. Näiteks: lehter, sõel, pritsima, mullid, pinnal püsima, põhja vajuma, ämber jne. Kui seda loetelu veelgi kaugemale viia, võib sisse tuua ka erinevad veesõidukid ning nende osad. Ning mõistagi võimaldab veega mängimine (nagu ka enamik teisi olukordi) lapsega vestlust arendada ja temalt uurida, mida te parasjagu teete ja miks. Vanemaga vestlemine aitab lapsel oma sõnavara laiendada ja kinnistada.

5) Soodustab sotsiaalset ja emotsionaalset arengut

Veega mängimine on äärmiselt rahustav tegevus. Seda eriti laste jaoks. Seetõttu võibki see neil aidata õppida keskenduma ühele asjale korraga. Samuti annab veega mängimine võimaluse ka paljusid rollimänge praktiseerida. Näiteks nõude pesemist või beebinuku vannitamist. Mõlemad on oskused, mis ka kunagi hilisemas elus kasuks tulevad.

Nõuanded veega mängimiseks:

- Tubastes tingimustes võib ikka juhtuda, et laps tahaks veega mängida aga vanem keelab selle ära kujutades ette, milline veeuputus hiljem kümne kilomeetri raadiuses valitseda võib.  Samas võib väike ettevalmistus siinkohal abiks olla ning vanema elu veidi kergemaks teha. Näiteks on heaks mõtteks mänguala juba varem ette valmistada ja põrandale näiteks suured rätikud laotada.

- Määri lastele peale veekindlat päikesekaitsekreemi

- Ürita vesi asetada varjulisse paika

- Ära jäta neid veega mängides kunagi üksinda ning kuivata nende jalad hoolikalt enne, kui nad uuesti ringi jooksma lased (vältimaks näiteks libedal köögipõrandal kukkumist)

- Anna lastele mängimiseks erinevaid vahendeid. Need ei pea sugugi mitte olema spetsiaalselt poest ostetud veemänguasjad. Vastupidi. Ka kõige tavalisemad majapidamisvahendid sobivad ideaalselt. Pudelid, visplid, kulbid, tühjad potsikud - lase enda kujutlusvõime valla.

- Muutmaks mängimine veelgi vahvamaks võid vette lisada ka vahtu, liiva või midagi muud meelepärast

20170720122003-42290.jpg