Millised on sünnitusfaasid?

Millised on sünnitusfaasid?

05. Apr 2018, 10:05

Sünnitus on hetk, mida paljud naised samaaegselt ootavad ja kardavad. Kui rasedus on möödunud komplikatsioonideta sünnib beebi suure tõenäosusega 38-42 rasedusnädala vahel. Kuidas end selleks ette valmistada? Kuidas sünnitegevuse algust ära tunda?

Kõige sagedamaks tunnuseks on regulaarsed ja valulikud kokkutõmbed, mis aitavad emakakaelal avaneda.

Sünnitus on jagatud kolmeks faasiks:

avanemisperiood

väljutamisperiood

platsenta väljutamine

Kuidas olla kindel, et oled jõudnud avanemisfaasi, mitte ei kannata Braxton Hicksi kokkutõmmete all?


Sünnitegevuse algusele viitavad kokkutõmbed peaksid nagu juba eelpool mainitud olema regulaarsed ja kestma 30-60 sekundit.


20180414100843-71658.jpg

Kui sul tekib kahtlus, siis proovi minna sooja duši alla või vanni. Kui soe vesi kokkutõmbeid ei lõpeta, siis võib suure tõenäosusega tegu olla sünnitustegevusega. 

Avanemisfaas võib kesta vaid mõned tunnid kui ka terve päeva (või rohkem). 

Kuna kõik sünnitused ja naised on erinevad ning sünnituse kulgemist ei saa ette ennustada, siis ürita avanemisfaasi alguses võimalikult palju jõudu koguda ja puhata. Samuti ära unusta midagi söömast. Ka siis, kui sul suure ärevuse tõttu ehk isu pole. Su keha tänab sind hiljem selle eest!

Avanemisfaasi lõpuks peaksid kokkutõmbed kestma umbkaudu minuti ning nende vahele ei jää ilmselt rohkem kui viis minutit.  On võimalik, et selles staadiumis on sul juba vaja end õige hingamisega aidata, et kokkutõmbed talutavaks muuta. Samuti on tavapärane, et esmasünnitajad tunnevad kokkutõmmete ajal rohkem valu kui juba teist või kolmandat last sünnitavad naised.

Vahe on selles, et esmasünnitajad võivad küll olla kursis teooriaga, aga pole siiski reaalseks kogemuseks ette valmistunud kuna neil lihtsalt puudub võrdlusmoment. Seega hirmutab reaalne valu nad ära ja nad hoiavad oma keha kokkutõmmete ajal krampis. See aga võib avanemisfaasi kestvust omakorda pikendada.

Kõige lihtsam viis enda aitamiseks on oma keha kokkutõmmete ajal täiesti lõdvaks lasta ja rahulikult ning sügavalt sisse-välja hingata. Sisenda endale, et iga kokkutõmme viib sind lähemale beebiga kohtumisele. Proovi erinevaid asendeid: mine neljakäpukile, kasuta järi, õõtsuta end. Lase partneril end masseerida

Väljutusfaasi ajal vali enda jaoks sobivaim asend ja kuula nii sünnitust assisteerivat ämmaemandat kui ka enda keha. Kuigi karjumine võib pressimise ajal ahvatlevana tunduda, siis ürita seda siiski vältida. Sel viisil suunad oma jõu valesse kohta. Kui tunned vajadust häält teha, siis eelista pigem sügavat uutamist. 

Pärast beebi sündi on aeg platsenta väljutamiseks. Ära muretse, see on tavapäraselt täiesti valutu protsess ning platsenta väljub vaid paari pressiga. Ära imesta, kui pressimine võib ühtäkki kentsakana tunduda - beebi avaldas ju emakakaelale survet ja pressimine tuli loomulikult ent nüüd tuleb seda teha ilma igasuguse survetundeta.

Võib ka juhtuda, et platsenta ei taha hästi eralduda ja ämmaemand peab protsessile omalt poolt kaasa Aitama õrnalt su kõhtu masseerides. Ära karda talle öelda, kui sul on valus. Pärast sünnitust on kõhupiirkonna hell olek igati normaalne!

Järgneb sinu ülevaatus ja vajadusel õmblemine. Kui kõik on hästi läinud ei pane sa neid toimetusi tähelegi, sest su kalleim vara - su beebi, nohiseb juba mõnusalt su rinnal!

 

Nii nagu iga ema väärib lugupidavat sünnitust ja parimat kohtlemist, väärib seda ka beebi! Huggies® Elite Soft - meie kõige pehmemad mähkmed!

20180414100913-28230.jpg