Nabaväädi eest hoolitsemine

Nabaväädi eest hoolitsemine

09. Sep 2018, 10:10 Huggies Huggies

Paljud värsked vanemad kardavad pärast sünnitust nabavääti katsuda mitmel põhjusel. Esiteks on nad mures, et võivad lapsele haiget teha. Teiseks ei tundu see eriti kena ja kolmandaks ei tea nad väga täpselt, milline see nabaväädi eest hoolitsemine välja peaks nägema.

Alustuseks: nabaväädis pole närvilõpmeid, nii et Sa ei saa talle haiget teha ja tihtipeale paneb beebit võtama hoopiski kõhu vastu läinud vedelik, millega nabavääti puhastad.

Mis see on?

Nabanöör on beebi ja ema vaheline side ajal, mil, beebi veel kõhus on. Selle, umbes 50cm "nööri" kaudu, mis saab alguse platsentast, varustatakse beebit kõigi toiduainete ja hapnikuga.
Viimase kolme raseduskuu jooksul varustab platsenta nabanööri kaudu last ka antikehadega, et lapse immuunsust tõsta, kuni laps umbes kolme kuu jooksul peale sündi hakkab ise antikehasid tootma.

Nii pea, kui laps teeb sündides oma esimese hingetõmbe, ei ole tal enam läbi platsenta hapnikurikast verd vaja, sest ta saab nüüd kopsude kaudu hingata – ole valmis suureks kisaks!

Kui laps on sündinud, ei ole tal enam platsentat ja nabanööri vaja ja viimane kinnitatakse kahe klambriga – üks umbes 3-4cm lapse nabast, teine platsenta lähedal. Nabanöör lõigatakse nende kahe klambri vahelt läbi (tavaliselt lastakse seda teha isal) ja lapse naba külge jääb mbes 2-3 cm pikkune nabaväät.

Kuidas nabaväät ära kukub? 

Nabaväät on niiske umbes 2-3 päeva vältel pärast sünnitust ja seejärel hakkab tumedamaks minema ning kuivab ära. Nabaväät võib enne ära kukkumist veidi veritseda – umbes 6-12 päeva peale sünnitust. 

Kui nabaväät on ära kukkunud, läheb tavaliselt veel 7-10 päeva, enne, kui ta täiesti ära paraneb – tähtis on ka siis see piirkond puhas ja kuiv hoida, et vältida põletikke.

Kuidas ma selle eest hoolitsen? 

Nabaväät tuleks jätta mähkmest välja ( mähkme ülemise ääre saab alla keerata, või siis naba juurde mähkmesse auk lõigata), et nabanöör saaks kuivada.

Teine tähelepanek: hoolitse selle eest, et pärast mähkmevahetust jääks poisil noku alati suunaga allapoole, et piss mähkme ülemise ääre juurde ei valguks ja nabavääti ei niisutaks ning põletikuriski tekitaks.

Haiglas kontrollib ämmaemand iga läbivaatuse ajal samuti nabavääti.

Naba ja nabavääti soovitakse iga päev desinfektsioonivahendiga puhastada, aga peale selle ei ole vaja midagi teha. Pese lihtsalt lapse nägu ja tagumikku igapäevaselt kuni nabaväät ära kukub – umbes 6-12 päeva peale sünnitust.


Selleks, et nabaväät ja klamber vastu lapse nahka ei hõõruks, ära pane talle selga liiga ümber riideid.

Samuti ürita vältida nabapiirkonna higistamist, näiteks suletud mähkme või liibuva pluusi all – seda eriti sooja ilmaga. Higistamine ja niiskus võivad aeglustada nabavöödi kuivamist ja ära kukkumist ning soodustada põletiku teket.

Kuidas ma tean, millal nabaväät on põletikuliseks läinud?

 

  • Kui nabaväädi ja naba ühenduskoht on punetav.
  • Kui nabavööt on niiske rohkem kui 2-3p peale sünnitust
  • Kui naba lõhnab imelikult.
  • Kui nabast immitseb mingit vedelikku
  • Kui naba veritseb (kuigi nabaväädi eemaldumise ajal on väike veritsus ka normaalne)


Kui sa märkad midagi nendest tunnustest, kui laps tunneb ennast halvasti või tema kehatemperatuur on tõusnud, konsulteeri enda perearsti või ämmaemandaga.

 

Huggies® Elite Soft mähkmed vastsündinule - Meie parim kaitse Sinu beebi tundlikule nahale


20180911115348-39662.jpg