Turvaline keskkond vastsündinu jaoks

Turvaline keskkond vastsündinu jaoks

27. Mar 2018, 10:18

Juba oma esimestel elupäevadel õpib beebi palju uusi oskusi, mis talle hilisemas arengus kasuks tulevad. Vanemale võib beebi küll tunduda liialt pisikesena mõistmaks teda ümbritsevat ja temaga toimuvat, aga tegelikkuses on beebid arukamad, kui võiks arvata. Ent kuidas selle pisikese inimese eest siis hoolitseda?

Enne lapse sündi on normaalne tunda muret. Võid olla kindel, et sa pole ainukene, kes tunneb muret selle üle, kuidas beebit korrektselt hoida, ega sa riideid üle pea tõmmates talle liiga ei tee, kuidas teda vannitada jne. Vastsündinu tundub ju nii habras ja õrn. Sellest hoolimata on siinkoha tähtsaim nõuanne mitte kaotada valvsust.

Kuigi beebi pole pooltki nii õrn, kui seda endale ette kujutad, vajab ta siiski väga hella hoolt. Eriti ajal, mil ta oma pead veel iseseisvalt hoida ei suuda. Seega veendu, et toetad teda hoides alati tema pead.

Ning ära jäta beebit kunagi järelvalveta. Vastsündinu ei pruugi ju veel iseseisvalt liikuda, aga see ei tähenda, et tohiksid ta jätta üksinda diivanile või mähkimislauale.

Suur osa beebidega juhtunud õnnetustest ongi põhjustatud järelvalveta jätmises ja kukkumises. Ka üks sekund võib olla määrava tähtsusega.

20180327111139-53133.jpg

Kuidas tekitada beebis turvatunnet?

- Tekita mähkmevahetuseks kodus kindel koht ja ürita kõik mähkmevahetused läbi viia just seal
.

- Beebi eest hoolitsedes tee seda rahulikult. Räägi talle, mida temaga teed. Jutusta, tee nalja, paita teda - suhtle temaga.


- Kasuta temaga rääkides rahulikku hääletooni ja vaata talle silma.

Kuidas muuta beebit ümbritsev keskkond turvaliseks

- Nagu eelpool mainitud: ära jäta beebit kunagi järelvalveta.



- Hoia beebi voodi puhas! Igasugused dekoratiivpadjakesed, voodipehmendused ja karvased mänguasjad võivad küll olla nunnud, aga tegelikkuses kujutavad nad endast vaid ohtu. Beebi voodi olgu varustatud vaid magamiseks vajalikuga. Ning ära unusta, et esimesel eluaastal ei vaja beebi patja.



- Beebit süles hoides ära tarbi kuumi jooke. Beebide liigutused on tihti ettearvamatud ja äkilise loomuga. Õnnetused on kerged juhtuma.

- Beebiga tegutsedes ürita vältida liigset telefoni kasutamist. Erinevate aplikatsioonide sirvimine võib kergelt su tähelepanu hajutada ja su arusaam aja möödumisest muutub. Samuti pole harvad juhud, mil ema on beebi imetamise ajal ametis oma telefoniga ning see beebile pähe kukub.

- Ära jäta beebi käeulatusse tema jaoks ohtlikke asju (näiteks erinevad laadijad, nöörid, kõik pisikesed asjad, mis talle hõlpsasti suhu mahtuda võivad)

- Väldi beebit süles hoides pliidi ääres tegutsemist. Jah, beebi on su süles rahulik ja teistele on tore öelda, et saad beebit süles hoides kõik vajaliku tehtud. Tegelikkuses pole kuuma pliidi ääres askeldamine, kuuma ahjuukse avamine või keeva veega askeldamine koos beebiga just kuigi ohutu. Taaskord: beebid võivad olla äkilised. Pane beebi parem nende toimetuste ajaks põrandale või lamamistooli. Ka siis kui ta nutab. Nuttev beebi on igal juhul parem põletushaavadega beebist.

Ning mis peamine: paku beebile palju hellust, hoolt ja tähelepanu!


20180327111758-66913.jpg