VIDEO! 8-12 kuu vanuse lapsega mängimine

VIDEO! 8-12 kuu vanuse lapsega mängimine

04. Nov 2019, 12:59 Emmede Klubi Emmede Klubi

Alustame sellest, et laps areneb ja kasvab kõige kiiremini esimesel kolmel, eriti intensiivselt aga esimesel eluaastal, kuna arvukad uued närvisidemed moodustuvad lapsel lausa iga päev! Selleks et toetada väikelapse kiiret arengut, tuleb tähelepanu pöörata mitmele olulisele aspektile:

– Kuni kolmeaastase lapse puhul ei tegele me tema õpetamisega, sest ta õpib mitmesuguste esemete käsitsemise kaudu: paneb sisse / võtab välja / avab / sulgeb.
– Maailma avastamine toimub viie meeleelundi kaudu: väga oluline on kõike lisaks nägemisele ja kuulmisele ka katsuda, nuusutada ja maitsta!
– Erilist tähelepanu tuleb pöörata peenmotoorika arendamisele: anname väikestele kätele ja jalgadele võimaluse puudutada erisuguseid materjale!



Käte ja jalgade massaaž

Siilikest meenutava spetsiaalse kummipalliga tehtav massaaž on üks kasulikumaid ja ühtlasi lõbusamaid tegevusi, mida lapsega iga päev teha saab. Pall peab olema piisavalt kõva, et see jätaks õrnad jäljed, kui seda mudilase peopessa suruda. Sel viisil masseerite lapse kätel ja jalgadel asuvaid olulisi punkte. Aidake lapsel hoida palli kahe käega – kahe käe koostöö paneb tööle väikelapse mõlemad ajupoolkerad!
Palliga saab masseerida ka lapse selga.
Massaaži tegemise ajal võite laulda lõbusat lastelaulu, näiteks siilist, keda pall vägagi meenutab. Ei ole oluline, et teaksite kõiki laulusõnu, improviseerige julgesti ja looge oma hitte! Teie väike kuulaja on kindlasti vaimustuses ja hindab oma andeka emme loomingut vääriliselt.

Näpumängud

Teine äärmiselt kaasahaarav tegevus on näpumängud.
Nendesse mängudesse on talletatud sajanditepikkune tarkus, sest just nii mängisid oma lastega meie vaaremad.
Kui avate lapse peopesa ja joonistate sellel sõrmega ringe, lausudes samal ajal rütmisalmi, näiteks „kiisuema keetis putru“, siis aktiveerite ainevahetust kontrollivad punktid ja lapse kõht lõdvestub.
Näpunukkudega mängimine on samuti suurepärane viis pisipõnniga koos aega veeta, sest see parandab käte koordinatsiooni, aktiveerib olulisi punkte sõrmedes ja aitab sõnavara täiendada. Selles vanuses kogub väikelaps passiivset sõnavara, et seda hiljem kõne arenemise käigus kasutama hakata.

Tutvumine värvidega

Esimestel elukuudel reageerib beebi aktiivselt musta ja valge kombinatsioonile, hiljem näeb laps kõige paremini punast ja kollast värvi.  Sellised torud saab iga ema ise valmistada. Need peavad olema seest õõnsad, et neisse saaks panna toruga sama värvi palle. Lapse tähelepanu püüame heli, värvi, kuju ja loomulikult maitsega!
Ega palli saa ju maitsmata jätta!
Kallake pallid torust välja ja ergutage last need tagasi torusse asetama, lausudes selgesti pallide ja toru värvi. See tegevus võib meile tunduda elementaarsena, kuid pisipõnn peab koordineerima käte tööd, ja see pole sugugi lihtne!

Tutvumine mõistetega „pikk“ ja „lühike“

Selle köitva tegevuse jaoks vajame riidest kotti ja eri pikkusega värvilisi pärlikeesid.
Lapse ülesanne on võtta ise kotist välja pärlikee, teie aga kirjeldate, kas kee on pikk või lühike.

Pintsetthaarde harjutamine

 See on suurepärane mäng peenmotoorika arendamiseks. Kinnitage kausi või värvilisest papist väljalõigatud ketta servadele pesulõksud ja innustage last need sealt iseseisvalt ära võtma. Selle mängu vältel harjutab laps pintsetthaaret, oluline on jälgida, et ta kasutaks mõlemat kätt.
Pesulõksud võib kinnitada ka lapse riiete külge ja aidata tal need enda küljest ära võtta nii parema kui ka vasaku käega.

Lapsega mängides soovitame kasutada lõngast, puidust või kangast valmistatud mänguasju, sest neil on konkreetne faktuur, mis masseerib loomulikul viisil lapse käsi.


Joonistamine näpuvärvidega

Mudilastele võib pakkuda ka loomingulist tegevust. Selleks sobivad ideaalselt näpuvärvid. Soovitame pidada kinni ühest teemast. Lõigake valgest paberist välja konkreetne kuju, näiteks seen, ja kleepige see eredavärvilise papi peale, et laps näeks kuju piire ja teaks, mida värvida. Vajutage väike hulk näpuvärvi paberile ja laske lapsel vedada värvise sõrmega mööda kuju, juhtides vajaduse korral tema kätt õiges suunas.

Suured pusled

Selles vanuses ei pane lapsed veel puslesid kokku, kuid saavad väga hästi hakkama esemete väljavõtmise või -tõmbamisega mis tahes kohtadest.
Teie öelge selle eseme värv ja kuju, mille laps välja tõmbas.

Väikelapse füüsiline areng

Lapse kehaline areng esimesel eluaastal käib käsikäes tema vaimse arenguga, mida toetavad arendavad mängud. Kuid ärge unustage ka liikumisvabadust. Kujundage lapsele sobiv keskkond, kus ta saab piisavalt roomata, paljaste jalgadega mitmesugustel pindadel tatsata ning käte tööd ja rütmitunnet harjutada.
Et aidata lapsel tema arenguteel üha uusi tippe vallutada, peame hoolitsema tema mugavuse eest. Lapse riided ei tohi tema liigutusi kammitseda ja mähkmed peavad võimalikult hästi kohanduma kõikide vahvate kukerpallidega.

Huggies Pants püksmähkmetega on maailma avastamine palju lihtsam! Edasi uute avastuste poole!