VIDEO! Beebipäevik: Kui beebi köhib

VIDEO! Beebipäevik: Kui beebi köhib

07. Dec 2016, 13:37 Emmede Klubi Emmede Klubi

Külmad talveilmad on kätte jõudnud ja nendega koos ka viiruste hooaeg ning Beebipäeviku pere kohtus pereõe Geidi Kukega, et juttu teha köhast ja selle ravist beebidel:

 

Kuidas vältida haigestumist?

Pereõde Geidi Kukk ütleb, et haiguste ennetamiseks on väga lihtsad nipid: kodus rohkem tube tuulutada, lapsega piisavalt värskes õhus viibida ja vältida rahvarohkeid kohti viirushooaegadel.

Kätlin on kuulnud, et pärast rahvarohketes kohtades käimist nagu näiteks laste sünnipäevad, soovitatakse kasutada haiguspuhangu ennetamiseks inhalaatorit, kuid pereõde ütleb, et seaduspärasust justkui aitaks see ära hoida haigusi, täheldatud siiski ei ole. Küll aga ütleb ta, halba inhalaatori kasutamine kindlasti ei tee.

Mis asi on külmetus?

Pereõde selgitab, et kui vanasti räägiti külmetushaigustest, siis tänapäeval on viirushaigused. „Tegelikult haigestumised saavad alguse ikka viirusest. Ongi üldised viirushaigused,“ ütleb Kukk.

Pereõde soovitab lapsi riietada normaalselt ning neid pigem isegi karastada, et nad väga külmatundlikuks ei muutuks. Vankrisse pannes tuleb arvestada, et vanker moodustab ühe lisa riidekihi.

Kuidas ravida beebil köha ja kas ravimisel võib kasutada ka apteegiravimeid?

„Üldiselt apteegist beebile kõige levinum, mida me kasutame on naatriumkloriid nina loputamiseks, hanerasvasalv, mis on määrimiseks rinnakule, jalataldadele, varbavahele,“ nimetab Kukk. Ravimeid me beebile apteegist ei osta. „Rögalahtisteid me beebidel ei kasuta sellepärast, et beebid ei oska röga välja köhida,“ põhjendab pereõde. Beebi puhul piisab looduslikest võtetest, mis on vanaema apteegis olemas.

Kas loodusravimid võivad olla ohtlikud?

Kätlin teab, et beebisid ravitakse küüslaugu ja eukalüptiõliga, aga samas on kuulnud ka vastuargumente, et see on neile ebamugav või suisa ohtlik.

Geidi Kukk selgitab, et kuigi nende tugev lõhn võib beebi ära ehmatada, ei ole nad siiski otseselt ohtllikud. Kukk soovitab teha küüslaugu kaelakee kaela, panna kapi ääre peale või tilgutada õlisid pada peale. Sellisel kujul nad ohtlikud ei ole. Ohtlikuks muutuvad need asjad sellisel juhul, kui nad satuvad suhu.

Millal pöörduda arsti poole?

Köha puhul tuleks arsti poole pöörduda, kui lapse köha ei allu kodusele ravile nädalaga. „Kui tal tekib palavik ja te tunnete, et lapsel on raske, ta ei saa magada, ta keeldub söögist, on tujutu. Te olete kõik oma ravivõtted juba läbi proovinud, siis kindlasti pöörduge perearsti poole,“ ütleb Kukk.

Millal alustada ravi?

Kuidas aga üldse aru saada, et tegemist on köhaga, lapsed tõmbavad ju tihtipeale tatti kurku või on niisama nohu köha, milline on see köha, mida ravima peab?

„Tegelikult peaks ravima kõiki köhasid. Köha ongi siis, kui ta köhib vahet pidamata päeval ja see häirib tema igapäevaelu,“ ütleb pereõde. Esimeseks vahendiks on inhalaator. Tänapäeval soovitatakse külma auru teha. Sooja auru enam ei propageerita, kuna sellega on kõrvetusoht ja väikelastega on väga raske kuuma auru teha. „Meie soovitame inhalatsiooni naatriumkloriidiga, mis apteegis on müügil,“ selgitab Kukk. Inhalatsiooni soovitatakse teha nii mitu korda päevas, kui laps vähegi lubab, nii 3-4 korda kindlasti.

Mis on larüngiidi köha?

Teatud kindlat liiki köha puhul ei pruugi aga tavaline ravi mõjuda. Pereõde Geidi Kukk selgitab, et kui köha tekib äkki, öösel ja on haukuv, nimetatakse seda larüngiidi köhaks ning sellisel juhul tuleks pöörduda oma perearsti poole esimesel võimalusel, et saada täpseid juhiseid, kuidas köha edasi ravida.

Kas läbi rinnapiima saab ka ravida?

Kui imetav ema toitub tervislikult ning tarbib vitamiinirohkeid toiduaineid nagu näiteks sidrunit, ingverit ja mett, saab sellega pereõe sõnul tõsta immuunsust.

Armsad emmed, pidage meeles, et oma immuunsust tasub tugevdada ka juhul, kui te parasjagu ei imeta. Püsige terved!