Sünnilugu: Kuidas Lucas Soomes siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Lucas Soomes siia ilma sai

18. Jul 2017, 16:34 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lucas koos oma aasta ja seitse kuud vanema vennaga. Foto: erakogu


Heleni (29) teine laps sündis kümme kuud tagasi Soomes, Tampere ülikooli haiglas. Ka rasedusega oli naine algusest peale Soomes arvel. Kuna pere oli äsja Soome kolinud, pelgas Helen keelebarjääri."Minu üllatuseks sain inglise keelega hakkama. Ämmaemand oli väga tore ja sõbralik. Eestis vahetus mul kolm ämmaemandat, aga ei tekkinud ühegagi sellist usaldust," kiidab ta.

Heleni rasedus kulges normaalselt, kuid juba 40+3 kirjutati välja saatekiri haiglasse, et sünnitus 41+0 esile kutsuda. "Soomes helistatakse naisele haiglast ja kutsutakse esilekutsumisele, kui sünnitus pole ise peale hakanud," selgitab ta. Helenil vedas - samal päeval, kui kõne tuli, algas sünnitus ise.

Kuna peres oli sirgumas ka aasta ja seitsmekuune laps, oli perele sünnituse perioodiks külla sõitnud ka Heleni ämm. "Helistasin mehe töölt koju ja kella 15 aeg me haiglasse sõitsimegi," meenutab naine.

"Enne kella 16 sain sisse valvetuppa, kus mind vaadati läbi, aga kuna avatust oli alles kolm sentimeetrit, siis n-ö sünnituppa mind ei viidud. Siis ehmatasin küll, et mismõttes pean koridoris ootama?" Helen meenutas aga õe hüva nõu, et mida rohkem sünnitusel ringi liigud, seda kiiremini asjaga ühele poole saad, ning kasutas koridoris veedetud aega usinalt liikumiseks ära. Pooleteise tunni pärast toimunud uues kontrollis oligi avatus piisav sünnitustuppa pääsemiseks.

"Valvetoast anti haigla riided selga. Tuhud olid järjest tugevamaks muutunud ning hämmastaval kombel hullemad kui esimesel sünnitusel," jutustab Helen. Sünnitustoas ootas ees ämmaemand, kes tutvustas end ning uuris, kas sünnitusel võiks osaleda ka praktikant. "Kuna tegu on õppehaiglaga, siis lubasime muidugi. Kuidas muidu nad kogemusi saavad!"

Esimeseks proovis Helen valusid leevendada naerugaasi abil, kuid sellest polnud suurt tolku. Järgmiseks sai ära proovitud epiduraal, mis tõepoolest ka aitas. "Kellaajad on sellest peale vähe ähmased, aga umbes kella 19 ajal olin suhteliselt rahulik, ei valutanud väga hullusti, ja mees kõrval naeris - mis sünnitaja ma olen, itsitan sünnituslaual."

Pärast kella 20 hakkas valuvaigisti mõju vaikselt kaduma. Tuli ämmaemand, kes andis sünnitajale kaks valikud: kas avame veed ja sünnitame kohe koos ära, või laseme asjadel oma loomulikku rada käia, arvestades, et kohe tuleb uus vahetus ämmaemandaid. "Kuna mulle meie ämmakas nii meeldis, siis ütlesin, etteeme ära selle asja!" ütleb Helen.

Ämmaemandal oli õigus - pärast vete avamist kulus kümme minutit ja kolm pressi ning terve beebipoiss oligi ema kätel. Sünniajana läks kirja 21:02. Ühtegi rebendit Helen ei saanud. "Tagantjärele ei suutnud ma ise ka uskuda, kui lihtsalt ja kergelt kõik läks. Ämmaemand juhendas rahulikult, ütles täpselt millal mida teha," on naine oma sünnituskogemusega rahul. "Sünnitustuba oli kaasaegne ja piisavalt suur. Ma valisin laual sünnitamise, kuna tundus mugav. Teiseks meeldis mulle see, et pärast sünnitust lubati mul kohe duši alla minna. Duširuumid olid kahe sünnitustoa vahel - mugav kohe käia, end puhtaks pesta ja taas oma riided selga panna," kiidab ta.

Tamperes ei pea naised, kelle sünnitus kulges probleemideta, jääma haiglasse palatisse. Selle asemel saab pere peatuda patsiendihotellis. Esimesed viis tundi veedavad ema ja beebi sünnitustoas, et meedikud jõuaks teostada kõik vajalikud kontrollprotseduurid. Selle aja jooksul tuuakse perele sünnitustuppa süüa - ka isale. Seejärel aidatakse perekond hotellituppa, mis asub haigla juures. Heleni mees pidi küll ööseks koju sõitma, et vanema lapsega koos olla, kuid Helen ja tita jäid patisendihotelli kogemusega igati rahule. "See olu super mugav. Neli korda päevas buffee söögid ja samal korrusel ämmaemandad ning lastearstid 24 h sinu käsutuses," kiidab ta. Hommikul toimus tasuta beebi- ja perepildistamine. Keda selline võimalus huvitab, võib Google otsingusse sisestada "Tampere potilashotelli". Pärastlõunal kirjutati ema ja laps juba haiglast-hotellist välja.

"Kogu kogemus jättis nii positiivse tunde, et poleks arugi saanud, et sünnitamas käisin," ütleb Helen Soomes Tampere ülikooli haiglas sünnitamise kohta kokkuvõtteks.

 

Aitäh Sulle, Helen, et jagasid meiega oma lugu. Kas ka Sinul on väljaspool Eestit sünnitamise kogemus? Kirjuta meile aadressil madiken.kytt@emmedeklubi.ee - paneme loo üheskoos kirja!